تبیان، دستیار زندگی
مایکروسافت نیز مانند سایر رقیبان خود در حال گسترش محصولات و به دنبال آن افزایش محبوبیت خود در بین کاربران و فروش بیشتر است. امکانات ارائه شده از سوی مایکروسافت از ویندوز گرفته تا تشخیص گفتار و... همگی به نوعی باعث افزایش هر چه بیشتر شهرت مایکروسافت شده اس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پله پله با مایکروسافت


مایکروسافت نیز مانند سایر رقیبان خود در حال گسترش محصولات و به دنبال آن افزایش محبوبیت خود در بین کاربران و فروش بیشتر است. امکانات ارائه شده از سوی مایکروسافت از ویندوز گرفته تا تشخیص گفتار و... همگی به نوعی باعث افزایش هر چه بیشتر شهرت مایکروسافت شده است.

تغییر لوگوی مایکروسافت

از جمله تغییرات قابل توجه در مایکروسافت که می توان به آن اشاره کرد تغییر در لوگوی آن بعد از 25 سال است. این تغییر بر اساس ویندوز 8 طراحی شده است که متشکل از صفحه ویندوز با 4 مربع در سمت چپ و نام شرکت مایکروسافت در سمت راست مطابق شکل است.

مایکروسافت

تبلت Sarface نسخه Pro

در بین تمامی پیشرفت های مایکروسافت، ارائه تبلت Sarface نیز می تواند نکته مثبتی برای مایکروسافت به شمار رود.

Sarface براساس نوع پردازنده با دو سیستم عامل همخوانی دارد.

یکی مجهز به پردازنده اینتل و سیستم عامل ویندوز 8 نسخه Pro  است.

ضخامت این تبلت 13.5 میلیمتر می‌باشد و حجم ذخیره سازی آن 64 و 128 گیگابایت است.

تبلت Sarface با سیستم عامل RT

دیگری با پردازنده ARM و سیستم‌عامل RT (ویندوز RT همان ویندوز 8 مخصوص پردازنده‌های ARMاست).

این تبلت دارای ضخامت 9.3 میلیمتر و حجم ذخیره سازی 32 و 64 گیگابایتی است.

نکته جالب توجه در این تبلت ها این است که علاوه بر دارا بودن صفحه نمایش لمسی، دارای یک کیبورد فیزیکی نیز هستند که برای کاربرانی ایجاد شده که به تایپ کردن عادت دارند. این کیبورد در 5 رنگ عرضه شده و در حال حاضر مشخص نیست که به همراه تبلت ارائه می شود یا یک وسیله جداگانه.

مایکروسافت

 اسکای درایو

ارائه اسکای درایو از سوی مایکروسافت موجب شد تا کاربران بتوانند فایلهایشان را تحت سرورهای ابری مایکروسافت ذخیره کنند،

( برای اطلاعات بیشتر در مورد سیستم های ابری اینجا کلیک کنید)

بنابراین می توان از هر جا و با هر دستگاهی به فایلها دسترسی داشت. این نرم افزار فضای رایگان 7 گیگابایتی در اختیار شما قرار می دهد.

در این نرم افزار شما می توانید هر نوع فایلی را از دستگاه خود آپلود کنید و یا آن ها را حذف کنید .

همچنین شما می توانید پوشه ها و فایل ها و همچنین لینک دانلود و ... را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید.

اسکای درایو به نوعی براساس رابط کاربری ویندوز 8 کار می کند.

فناوری Skinput در واقع بازوبندی مجهز به حسگر صوتی است که می تواند با دریافت ضربه هایی به ساعد یا کف دست آن ها را به فعالیتهای مختلف تبدیل کند

تنها کاری که این نرم افزار نمی تواند انجام دهد، تغییر نام فایل و یا انتقال آن ها بین پوشه های فضای ابری است. همچنین برای ویرایش اسناد به صورت آنلاین می بایست از نرم افزارهای جانبی استفاده کرد که این نیز از جمله دیگر مشکلات به شمار می آید.

مایکروسافت برای حل این مشکل وب اپس آفیس (New Office Web Apps) را ارئه داد. این نرم‌افزار شامل برنامه‌های  Word Web App، Excel Web App، PowerPoint Web App  و OneNote Web App است. شما می توانید در این نرم افزار از امکاناتی همچون زبان فارسی و... بهره برده و می توانید به صورت آنلاین از طریق پاورپوینت به تماشای فیلم بپردازید. همچنین این نرم افزار قابلیت اجرا در صفحه نمایش های لمسی را نیز دارد.

مایکروسافت

پس از اسکای درایو، مایکروسافت با توجه به زمینه شغلی و تجارت کاربران، به فکر ارائه راهکار برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) تحت فناوری پردازش ابری افتاد.

 ERP

علت ارائه ERP از سوی مایکروسافت بیان این موضوع بود که کاربران بیشتر به مسائل برنامه ریزی اهمیت می دهند تا مدیریت ارتیاط با مشتری. بر همین اساس مایکروسافت  ابتدا راهکارهای برنامه ریزی منابع سازمانی را مبتنی بر فناوری پردازش ابری ارائه داد و سپس نسخه‌های نرم افزاری این راهکار‌ها را به آنها افزود.

مایکروسافت

 فناوری Skinput

مایکروسافت علاوه بر این که به دنبال لمسی کردن محصولات خود است، برای راحتی کاربران این موضوع را در نظر گرفته که فرد با لمس کردن پوست خود و همچنین بیان جملات بتواند کارهای خود را انجام دهد.

فناوری Skinput در واقع بازوبندی مجهز به حسگر صوتی است که می تواند با دریافت ضربه هایی به ساعد یا کف دست آن ها را به فعالیتهای مختلف تبدیل کند.

مترجم هم زمان

همچنین مایکروسافت دارای فناوری دیگری نیز هست. این فناوری می تواند زمانی که کاربر به انگلیسی صحبت می کند صدای او را ضبط کرده و آن را به زبان های مختلف (فعلا چینی) برگرداند. با این روش می توان خطاهای گفتاری را کاهش داد.

Info Navigator

پس از ارائه این نوع فناوری ها و به همراه آن ها پیشرفت ایكس باكس كه از حركت افراد برای انجام فعالیت استفاده می كند مایكروسافت به فكر ادغام آن ها با هم و ایجاد فناوری با كیفیت و جذاب تر است.

در این میان مایکروسافت با بهره گیری از تمامی این فناوری ها توانسته نرم‌افزاری با نام اینفونویگیتور (Info Navigator) طراحی كند و آن را به پایگاه داده خود بیفزاید.

در این نرم افزار، موتور تحلیل‌گر ورتی پک (VertiPaq) و ابزار پاورویو (PowerView)  که داده‌ها را به تصویر و نمودار تبدیل می‌کند، با هم ترکیب شده و قابلیت‌هایی مثل فناوری صفحه لمسی و تشخیص گفتار و حتی درک زبان معمولی انسان‌ها به آن اضافه شده است.

فائزه خاموشی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع

Microsoft is building a touch- and speech-enabled business intelligence tool Microsoft to push Surface tablets through retailers in two-phase rollout? by Mary Jo Foley www.zdnet.com