تبیان، دستیار زندگی
آیا نوشتن در یک وبلاگ نیاز به تکنیک خاصی دارد؟ آیا نوشتن در اینترنت مانند نوشتن یک کتاب یا مقاله برای ارایه در کلاس است؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

می‌گویند این وبلاگ‌ها موفق‌ترند!


آیا نوشتن در یک وبلاگ نیاز به تکنیک خاصی دارد؟ آیا نوشتن در اینترنت مانند نوشتن یک کتاب یا مقاله برای ارایه در کلاس است؟


وبلاگ نویسی

بعضی از وبلاگ نویس‏ها اهمیتی به این مسئله نمی‌دهند و هر طور دل شان بخواهد می‌نویسند. در این مطلب می‌آموزید که از چه قواعدی پیروی کنید تا برای وبلاگتان به گونه‌ای مۆثر بنویسید.

تمام داستان یک وبلاگ در مورد نوشته‏های شما است. هر قدر وبلاگ تان امکانات مناسب و قالب زیبا داشته باشد، اگر نوشته‏های آن جذاب نباشد، هیچ گاه خواننده‌ها را جذب نخواهد کرد. اول از همه باید بدانید، روش خواندن در وب با دیگر رسانه‌ها متفاوت است. خواننده‌ها در وب، مطالب را خط به خط نمی‌خوانند بلکه آن‌ها را اسکن می‌کنند و از بخشی به بخشی دیگر می‌پرند. آن‌ها ابتدای پاراگراف‌ها را نگاه می‌کنند و بعد سراغ پاراگراف بعدی می‌روند.

خواننده‌ها در اینترنت به خاطر انبوه اطلاعاتی که با آن مواجه هستند، به دنبال پاسخ سوالات شان می‌گردند. آن‌ها وقت ندارند و کم حوصله هستند. یک نوشته خوب باید به گونه‌ای باشد تا به سوالات خوانندگان پاسخ دهد. یک نوشته خوب باید به گونه‌ای تنظیم شده باشد تا خواننده در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مفیدترین اطلاعات لازم را دریافت کند و به هدفش برسد.

مخاطب خود را بشناسید

تا به حال فكر كرده‌اید كه برای چه کسی وبلاگ می‌نویسید؟ وبلاگ برای عده‌ای مانند یک دفترچه خاطرات و بسیار شخصی است. آن‌ها برای دل خودشان می‌نویسند و شاید حتی دسترسی به وبلاگ را هم محدود کرده باشند. اما عده زیادی هم وبلاگ می‌نویسند تا خوانده شود. اگر جزو دسته دوم هستید، باید در ابتدا مخاطب خودتان را بشناسید. در مورد آن‌ها اطلاعاتی جمع آوری کنید و خودتان را جای آن‌ها بگذارید. مخاطب شما چه انتظاری دارد؟ به دنبال چه چیزی می‌گردد و در چه سنی است و چه علایقی دارد؟ مشخص کردن مخاطب، تکلیف شما را با خودتان مشخص می‌کند و اجازه می‌دهد تا مطالب بهتری برای آن‌ها بنویسید.

بعد از نوشتن یک پست، نیاز نیست که فوراً دکمه انتشار را بزنید. حداقل یک بار نوشته را از اول تا آخر بخوانید. به دنبال غلط‌های املایی، تایپی، نگارشی و اشتباه در جمله بندی بگردید، حتماً چند تایی پیدا می‌کنید.

موضوع وبلاگ را برای مخاطب مشخص کنید

اگر در وبلاگ تان فقط در مورد یک موضوع خاص می‌نویسید، آن را برای خواننده مشخص کنید. می‌توانید کاری کنید که بیننده با یک نگاه بفهمد، اینجا کجاست. اگر در وبلاگ تان به نقد و بررسی فیلم‌های سینمایی می‌پردازید، از قالبی استفاده کنید که نشان دهنده این موضوع باشد. اسم وبلاگ هم می‌تواند تا حد زیادی به دادن حال و هوای سینمایی به وبلاگ کمک کند. با قرار دادن چند توضیح و تصویر در صفحه اول وبلاگ تان هر کسی متوجه می‌شود، در چه موردی می‌نویسید.

کوتاه و طبقه بندی شده بنویسید

نوشتن برای وب مانند نوشتن یک کتاب بلند نیست. از نوشتن پاراگراف‌های بلند و طولانی پرهیز کنید. سعی کنید متن را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید. برای هر بخش یک عنوان مجزا داشته باشید تا برای خواننده جذاب‌تر شود. به عنوان مثال به متن همین مطلب نگاه کنید که به بخش‌های متعددی تقسیم شده است. خیلی اوقات می‌توان به جای درج کردن پشت سر هم اطلاعات، آن‌ها را به صورت لیست، جدول یا نمودار نشان داد. این تکنیک‌ها متن را بسیار خواندنی‌تر می‌کند.

وبلاگ

اطلاعات را به درستی به هم متصل کنید

گاهی اوقات می‌خواهید چند متن را با لینک کردن به هم متصل کنید. در چنین وقتی از عنوان مناسب برای لینک‌ها استفاده کنید. هنوز در وبلاگ‌های زیادی می‌بینیم که نوشته است: «برای خواندن مطلب اینجا کلیک کنید.»

این عبارت متعلق به روزهای اول اختراع اینترنت بود. زمانی که هنوز کاربران نمی‌دانستند برای رفتن به یک لینک باید روی آن کلیک کنند! برای همین لینک‌ها را به این صورت می‌نوشتند تا بیننده بفهمد باید روی آن کلیک کند. شما می‌توانید از یک عنوان مناسب برای لینک ساختن استفاده کنید تا معنی مناسبی داشته باشد.

در هر مطلب روی موضوع اصلی تمرکز کنید

هنگام نوشتن پست، به حاشیه نروید و به اصل مطلب بپردازید. فراموش نکنید خواننده‌ها در وب به ابتدای مطلب بیشترین توجه را دارند، بنابراین بهتر است نکات مهم را در همان چند خط اول بگنجانید. اگر موضوع مورد نظرتان مهم است مانند روزنامه نگارها عمل کنید. آن‌ها برای نوشتن خبر، از روشی به نام هرم وارونه استفاده می‌کنند. در این روش مهم‌ترین نکات مطلب در ابتدا آورده می‌شود و هرچه به پایین می‌رویم مطالب با اهمیت کمتر قرار می‌گیرد. با استفاده از این روش، شانس اینکه پیام را به افراد بیشتری برسانید چند برابر کرده‌اید.

ویرایش فراموش نشود

بعد از نوشتن یک پست، نیاز نیست که فوراً دکمه انتشار را بزنید. حداقل یک بار نوشته را از اول تا آخر بخوانید. به دنبال غلط‌های املایی، تایپی، نگارشی و اشتباه در جمله بندی بگردید، حتماً چند تایی پیدا می‌کنید. انتشار یک مطلب دارای غلط، تأثیر بدی روی خواننده خواهد گذاشت. هنگام ویرایش روی جمله‌ها دوباره فکر کنید. به یاد بیاورید خواننده‌های وب، متن‌های بلند و جمله‌های طولانی را دوست ندارند. بنابراین قیچی را به دست بگیرید و هر چه اضافه به نظر می‌آید حذف کنید، تا یک متن اصلاح شده داشته باشید.

هنگام نوشتن پست، به حاشیه نروید و به اصل مطلب بپردازید. فراموش نکنید كه خواننده‌ها در وب به ابتدای مطلب بیشترین توجه را دارند، بنابراین بهتر است نکات مهم را در همان چند خط اول بگنجانید.

دیوار کلمات خواننده را فراری می‌دهد

پاراگراف بندی مناسب و فضای سفید به خواننده اجازه می‌دهد تا در متن شما تنفس کند. مثلاً تصور کنید تمام پاراگراف‌های همین مطلبی را که می‌خوانید به هم چسبیده باشد و هیچ عنوانی هم نداشته باشد. آیا انگیزه‏ای دارید که آن را از اول تا آخر بخوانید؟ وقتی متن را قسمت بندی نکنید و در آن فضای خالی نداشته باشید، مانند یک دژ مقابل خواننده است که از خواندن آن منصرف می‌شود.

توجه به سایز متن مناسب

سایز متن را مناسب انتخاب کنید و از وسط چین استفاده نکنید. متنی که با فونت‌های درشت نوشته شده باشد، به راحتی قابل خواندن نیست. متن با فونت بسیار ریز هم همین طور. رنگی کردن قطعات مختلف متن هم باعث آزار چشم خواننده می‌شود. بهتر است متن را در یک رنگ بنویسید. بعضی‌ها دوست دارند، متن‌ها را وسط چین کنند. بررسی‌ها نشان داده که چشم انسان در دنبال کردن خطوط وسط چین به مشکل بر می‌خورد و با آن‌ها راحت نیست. بنابراین متن‌های فارسی را تا حد امکان راست چین قرار دهید و انگلیسی را چپ چین کنید.

از تصاویر، درست و به موقع استفاده کنید

تصاویر برای زیبا کردن صفحه وبلاگ نیستند. از آن‌ها وقتی استفاده کنید که مفهومی را به مطلب اضافه کند. گاهی اوقات آنقدر در استفاده از آن‌ها زیاده‌روی می‌شود که مطلب اصلی در میان شان گم می‌شود! بعضی وقت‌ها تصاویر نامناسب سبب می‌شوند، نوشته مانند یک تبلیغ به نظر برسد. اعصاب خواننده‌ها را با استفاده از عکس‌های متحرک به هم نریزید و فقط در صورتی از چنین چیزهایی استفاده کنید که واقعاً نیاز باشد. از انیمیشن‌ها وقتی استفاده کنید که به رساندن مفهوم تان کمک کند. آن‌ها به میزان حجم صفحات شما اضافه می‌کنند و خواننده‌ها بعد از انتظار طولانی، وبلاگ را ترک می‌کنند.

وبلاگ

طبقه بندی مطالب

نیاز به دسته بندی پست‌ها یکی از اولین مواردی است که در ذهن یک بلاگر جدید شکل می‌گیرد. سرویس‌های وبلاگ نویسی مختلف، هر کدام امکانات متفاوتی را برای طبقه بندی نوشته‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند. اما در اینجا با دو مورد از رایج‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها آشنا می‌شوید:

طبقه بندی بر اساس دسته‏های موضوعی: این ساده‌ترین روش برای طبقه بندی است. می‌توانید دسته های موضوعی مختلفی را بسازید و هنگام نوشتن یک پست جدید، آن را در یک یا چند تا از این دسته‌ها طبقه بندی کنید. درست مثل پوشه‌هایی که ایجاد می‌کنید و کاغذها را برحسب موضوع در آن‌ها قرار می‌دهید. این روش ساده و سریع است. معمولاً این امکان را دارید، آن‌ها را در یکی از ستون‌های کناری وبلاگ نمایش دهید و با کلیک کردن روی هر دسته، تمام مطالبی که در آن طبقه‏بندی شده است، نمایش داده می‌شود.

برچسب زنی: تگ زدن یا برچسب زنی روش جدیدتری برای دسته بندی اطلاعات است. در این روش برای هر پست، تعدادی برچسب انتخاب می‌کنید و به آن اختصاص می‌دهید. محدودیتی در انتخاب و تعداد این برچسب‌ها وجود ندارد. اما باید بدانید که انتخاب برچسب مناسب، یک هنر است. وقتی یک پست می‌نویسد با خودتان فکر کنید، کدام کلمات و عبارات هستند که من را به یاد این پست می‌اندازد یا اگر یکی از خوانندگان من بخواهد این مطلب را پیدا کند، احتمالاً چه کلمه‌ای را جستجو خواهد کرد؟ این کلمات برچسب‌های شما را تشکیل می‌دهند.

تست نهایی یادتان نرود

بعد از اینکه مطلب را نوشتید و منتشر کردید حتماً آن را یک بار در وبلاگ، مانند یک بیننده بازخوانی کنید. خیلی اوقات اشکالاتی در آن پیدا می‌کنید که هنگام نوشتن و ویرایش در صفحه مدیریت ندیده‌اید. گاهی اوقات عکس را در سایز اشتباه آپلود کرده‌اید و وقتی آن را در وبلاگ چک کنید، می‌بینید قالب وبلاگ به هم ریخته است. تست نهایی چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد، اما این اطمینان را خواهید داشت که مطلب شما درست و بدون اشکال منتشر شده است.


باشگاه کاربران تبیان - برگرفته از تبلاگ: وبلاگ آموزشی تبیان

مطالب مرتبط:

جشنواره وبلاگ نویسی حمایت از تولید ملی

جشنواره وبلاگ نویسی پیامبر اعظم (ص)

ویژه نامه وبلاگ

کلاس آموزش تصویری وبلاگ نویسی 

اشتباهات رایج در طراحی وب

فتوشاپ و طراحی وب

روان شناسی رنگ‌ها در طراحی وب

نكات مفید در طراحی یك وبلاگ

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن