تبیان، دستیار زندگی
در رویداد خیریه که به نفع کودکان زلزله زده آذربایجان در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) ساماندهی شد، 100 اثر از نقاشان معاصر و کودکان به حراج گذاشته شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک نقش، صد نقاشی

حراج آثار نقاشی به نفع کودکان زلزله زده آذربایجان


در رویداد خیریه که به نفع کودکان زلزله زده آذربایجان در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) ساماندهی شد، 100 اثر از نقاشان معاصر و کودکان به حراج گذاشته شد.

یک نقش، صد نقاشی

نمایشگاه و فروشگاه حراج آثار نقاشی به نفع کودکان زلزله زده آذربایجان؛ حاصل سه کارگاه نقاشی در تهران و آذربایجان است که آثار خلق شده در این ورک‌شاپ‌ها که با همدلی و حمایت معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد به نفع کودکان زلزله زده آذربایجان به حراج گذاشته شد.

این در این نمایشگاه بیش از 100 اثر نقاشی تلفیقی از هنرمندان کودک که با نظارت و مدیریت علی ذاکری خلق شده بود در کنار آثار تنی چند از هنرمندان نام‌آشنای معاصر ارائه و با قیمت پایه ارائه شده بود.

در حراجی که عصر روز جمعه 8دی ماه با حضور کودکان هنرمند، جمعی از هنرمندان و مجموعه‌داران و با حضور سید قاسم ناظمی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد، اثری از علی ذاکری که قیمت پایه آن پانزده میلیون ریال گذاشته شده بود پس از 28 بار چکش خوردن به مبلغ چهل و سه میلیون ریال فروخته شد. این نقاشی بدون عنوان در قطع 100 در 150 سانتیمتر با تکنیک اکریلیک روی بوم در ورک شاپ نقاشی در گالری پردیس ملت خلق شده بود.

نخستین و بزرگترین اثری که در این حراج به فروش رسید، اثری در ابعاد 2 در 3 متر بود که توسط علی ذاکری و گروهی از کودکان خلق شده بود و به مبلغ سی میلیون ریال به فروش رسید.

اثری با ابعاد 50 در 50 سانتیمتر، متعلق به کودک 7 ساله - روشا سلطانی - نیز در این حراج به مبلغ دومیلیون ریال عرضه شد و پس از ده بار چکش خوردن به مبلغ هفت میلیون ریال فروخته شد.

مجموع آثار فروخته شده در این رویداد خیریه، 40 اثر بود که کلیه مبالغ در آمد حاصل از فروش بدون کسر درصدی به کودکان زلزله زده آذربایجان تعلق خواهد گرفت.

نمایشگاه آثار نقاشان معاصر و کودکان با عنوان یک نقش، صد نقاشی به نفع کودکان زلزله زده آذربایجان، روز جمعه 1 دی ماه در طبقه میانی موزه هنرهای دینی امام علی (ع) به مدت یک هفته به نمایش درآمد و در روز پایانی، آثار به نمایش درآمده به حراج گذاشته شد.

در این رویداد، افراد صاحب‌نامی از جمله رضا نامی، نقاش و کارشناس اقتصاد هنر، نادر فاطمی، نقاش و مدرس دانشگاه، رضا یساولی، مدرس دانشگاه و هنرمند عرصه نگارگری، علی ذاکری، نقاش، فرشید شفیعی، نقاش و تصویرگر، احمدرضا دالوند، نقاش و منقد هنر، آرش رییسیان، مستندساز و جمعی از هنرمندان حضور داشتند.

از دیگر هنرمندانی که آثارشان در این حراج حضور داشت، می‌توان به نام‌هایی فرشید شفیعی، کیوان عسگری، بهنام کامرانی، حسین ماهر، خسرو خسروی، الهه مقدمی، مانلی منوچهری، ستاره حسینی، شهرام بابایی، مریم فریدونی، مهتا معینی، نادر فاطمی، مهناز پسیخانی و... اشاره کرد.

نخستین و بزرگترین اثری که در این حراج به فروش رسید، اثری در ابعاد 2 در 3 متر بود که توسط علی ذاکری و گروهی از کودکان خلق شده بود و به مبلغ سی میلیون ریال به فروش رسید.

علی ذاکری، هنرمند نقاش و ایده پرداز این رویداد، از زحمات بی شائبه ارزشمند حامیان این برنامه خیرخواهانه سپاسگزاری کرد و گفت: این نمایشگاه حاصل تلاش، خلاقیت و مهربانی کودکان به همراه نقاشان معاصر کشورمان است.

این هنرمند نقاش گفت: کودکان با خلاقیت و مهربانی، هزاران چسب زخم را نقاشی کردند تا برای زخم های انسان ها مرهمی باشد و ما در کنار هم گرد آمدیم تا حاصل تلاش هنرمندان و کودکان را در این حراج برداشت کنیم.

رضا یساولی، یکی از هنرمندانی که چند اثر را برای انتشارات یساولی خریداری کرد این رویداد را حرکتی شایسته و کم نظیر ارزیابی کرد و گفت: من با آثار به صورت حسی ارتباط خاصی برقرار کرده ام و می دانم ارزش معنوی و هنری آثاری که خریداری کرده ام به مراتب خیلی بیشتر از مبلغی است که پرداخت نموده ام.

وی یکی از دلایل شرکت در این حراج را خیریه بودن آن عنوان نمود و گفت: به دلیل کمبود فضا و عدم امکان نگهداری نتوانستم آثار بیشتری خریداری کنم.

مدیر انتشارات یساولی در پایان گفت: انتظار داشتم در این حراج نهادها و ارگان های رسمی اقدام به خرید آثار می کردند و جای آنان در این حراج خالی بود.

قبل از شروع مراسم حراج، نشستی با حضور فرشید شفیعی، نادر فاطمی، علی ذاکری، نسیم احمدی و رضا عبدلی با عنوان "هنر کودک"با حضور جمعی از هنرمندان، علاقه مندان به هنر کودک، کودکان و خانواده های آنان در سرسرای نور موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار شد.

یکی از اتفاقات تاثیر گذار در این نشست، اهدا لوح یادبود به همه هنرمندان و کودکان شرکت کننده در ورک شاپ های این نمایشگاه و گروه اجرایی چسب زخم بود. درضمن لوح تقدیر کودکان شرکت کننده از روستای جیغه شهرستان ورزقان نیز برای آنها ارسال شده است.

بخش هنری تبیان


منبع:

موزه هنرهای دینی امام علی (ع)