تبیان، دستیار زندگی
میزان حقوق و مزایای صدر اعظم آلمان دو روزیست که به موضوع رسانه‌ای و سیاسی بحث‌برانگیزی در این کشور تبدیل شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حقوق صدراعظم آلمان چقدر است؟


میزان حقوق و مزایای صدر اعظم آلمان دو روزیست که به موضوع رسانه‌ای و سیاسی بحث‌برانگیزی در این کشور تبدیل شده است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که «پر اشتاین بروک» اصلی‌ترین رقیب انتخاباتی خانم مرکل در انتخابات سال 2013 این کشور در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه فرانکفورتر الگماینه گفت: حقوق صدر اعظمی در آلمان خیلی کم است و به زحمت آن نمی‌ارزد.

مرکل

این اظهار نظر اشتاین بروک از حزب سوسیال دموکرات انتقادات زیادی را به همراه داشت. برخی از منتقدین او حتی از داخل حزب سوسیال دموکرات بودند. گرهارد شرودر صدر اعظم سابق آلمان و یکی از کسانی که حمایت خود را از نامزدی اشتاین بروک برای صدر اعظمی آینده آلمان اعلام کرده نیز از این اظهارات ناراحت شده و نسبت به او لب به انتقاد گشوده است.

شرودر با اشاره به اینکه همه چیز در پول و حقوق خلاصه نمی‌شود، پست صدر اعظمی را بسیار با پرستیژ توصیف کرده و گفته است: من سال‌ها با این حقوق زندگی کرده‌ام و فکر می‌کنم خانم مرکل نیز با این حقوق مشکلی نداشته باشد. در ضمن اگر کسی فکر می‌کند که نمی‌تواند با این حقوق زندگی کند، آزاد است که شغل بهتر و پردرآمد‌تری انتخاب کند.

صدر اعظم آلمان هم اکنون ماهیانه نزدیک به 18 هزار یورو در ماه حقوق می‌گیرد که نسبت به همتایان خود در سایر کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی حقوق زیادی نیست.

آلمان در دسامبر سال آینده به استقبال انتخابات پارلمانی می‌رود و ناظران بر این باورند که حزب سوسیال دموکرات با ائتلافی که با حزب سبزها کرده ممکن است پیروز میدان این مبارزه باشد و در این صورت بهترین گزینه برای صدر اعظمی همین آقای پر اشتاین بروک خواهد بود

اشتاین بروک در مصاحبه خود با فرانکفورتر الگماینه گفته است یک مدیر بانک محلی در وست فالی از این بیشتر درآمد دارد. وقتی او با انتقادات زیاد مواجه شد، در توجیه اظهارات خود گفت: این شغل استرس و مسئولیت‌های زیادی دارد و حقوق آن با این همه مسئولیت و خطر متناسب نیست.

با این همه، برخی از ناظران معتقدند که اشتاین بروک این اظهارات را در پاسخ به انتقادات خانم مرکل به او بیان کرده است. مرکل یک ماه پیش در یک محفل سیاسی، از اشتاین بروک که رقیب اصلی او در انتخابات آتی آلمان است، انتقاد کرده و گفته بود که او تنها در سه سال گذشته از محل سخنرانی‌های شبانه برای محافل مختلف بیش از یک میلیون و 200 هزار یورو درآمد داشته است.

اشتیان بروک همچنین در مصاحبه خود گفته است که خانم مرکل بخش زیادی از موفقیت خود را مدیون جنسیتش است و اینکه او یک زن است، برایش منافع زیادی به همراه داشته است که قطعا یک مرد از آنها بی‌نصیب است.

صدر اعظم آلمان هم اکنون ماهیانه نزدیک به 18 هزار یورو در ماه حقوق می‌گیرد که نسبت به همتایان خود در سایر کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی حقوق زیادی نیست

او به طور ضمنی اشاره کرده است که در جامعه آلمان نوعی زن‌سالاری حاکم است و چون بخش بزرگی از رأی‌دهندگان آلمانی را زنان تشکیل می‌دهند. او با موفقیت روبرو می‌شود. اشتاین بروک که سابقه همکاری با دولت ائتلافی مرکل به عنوان وزیر داریی را در کارنامه سیاسی خود دارد و به عنوان یک چهره اقتصادی شناخته می‌شود، پیشتر در انتقاد از سیاست‌های دولت در زمینه عدالت، تاکید کرده بود که در صورت موفقیت در انتخابات برای برقراری عدالت اجتماعی تلاش خواهد کرد.

آلمان در دسامبر سال آینده به استقبال انتخابات پارلمانی می‌رود و ناظران بر این باورند که حزب سوسیال دموکرات با ائتلافی که با حزب سبزها کرده ممکن است پیروز میدان این مبارزه باشد و در این صورت بهترین گزینه برای صدر اعظمی همین آقای پر اشتاین بروک خواهد بود.

بخش سیاست تبیان


منابع:خبرآنلاین