وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بیماران مبتلا به برخی از بیماری‌های گوارشی باید از ترشی خوردن اجتناب کنند به این دلیل که بر شدت مشکلاتشان افزوده می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کدام بیماران نباید ترشی بخورند؟


بیماران مبتلا به برخی از بیماری‌های گوارشی باید از ترشی خوردن اجتناب کنند به این دلیل که بر شدت مشکلاتشان افزوده می‌شود.

ترشی

 

یکی از متداول‌ترین توصیه‌ها برای پیشگیری و درمان بیماری‌های گوارشی، مصرف مواد غذایی مفید و اجتناب از خوردن خوراکی‌های مضر است زیرا تغذیه در بروز بسیاری از بیماری‌ها، به خصوص بیماری‌های گوارشی، نقش دارد. در این میان، برخی افراد هم اصلاً نباید ترشی بخورند:

 

* مثلاً کسانی که اسید معده‌شان زیاد است و افراد مبتلا به التهاب مری که معمولاً در اثر برگشت اسید معده به مری ایجاد می‌شود. بیماران دچار ریفلاکس معده که معمولاً احساس ترش کردن و سوزش سر دل دارند، به غیر از ترشی، باید از مصرف هرگونه مواد ترش مانند مرکبات، لواشک و... هم پرهیز کنند زیرا مصرف این خوراکی‌ها باعث تشدید علایم بیماریشان می‌شود.

 

* گروه دیگری که بهتر است ترشی نخورند، افراد مبتلا به زخم معده و اثنی‌عشر هستند. معمولاً این بیماران در اثر زخم معده و زخم اثنی‌عشر دردهای شدیدی دارند. در مبتلایان به زخم معده، مصرف غذا باعث شدت بیماری می‌شود درحالی‌که در بیماران دچار زخم اثنی‌عشر، غذا خوردن از شدت ناراحتی می‌کاهد. داروهای تجویز شده برای این بیماران، میزان ترشح اسید را کم می‌کند تا زخم ترمیم شود و بهبود یابد اما مصرف خوراکی‌های اسیدی و ترش مانند انواع ترشی، نه تنها بهبود زخم را به تأخیر می‌اندازد بلکه بر شدت و علایم بیماری می‌افزاید.

 

* بیماران مبتلا به نشانگان روده تحریک‌پذیر نیز باید از ترشی خوردن اجتناب کنند به این دلیل که بر شدت مشکل آن‌ها می‌افزاید.

مصرف فلفل هم که در تهیه ترشی به کار می‌رود، برای بیماران مبتلا به

ناراحتی‌های گوارشی می‌تواند تحریک کننده و تشدید کننده علایم بیماری

باشد بنابراین افراد مبتلا به هیچ‌وجه نباید ترشی تند مصرف کنند

* در مبتلایان به سوءهاضمه هم اگرچه زخمی در معده وجود ندارد، اما در معده احساس ناراحتی می‌کنند باید برای تشدید نشدن مشکلات گوارشی از مصرف ترشی پرهیز کنند.

 

در ضمن، مصرف فلفل هم که در تهیه ترشی به کار می‌رود، برای بیماران مبتلا به ناراحتی‌های گوارشی می‌تواند تحریک کننده و تشدید کننده علایم بیماری باشد بنابراین افراد مبتلا به هیچ‌وجه نباید ترشی تند مصرف کنند.

 

از سوی دیگر، نتایج تحقیق‌ها نشان می‌دهد اگر ترشی، مانده و کهنه باشد، وجود قارچ‌های درون آن نه تنها برای سلامت مضر است، بلکه می‌تواند سرطان‌زا هم باشد بنابراین باید از خوردن ترشی‌های چند ساله پرهیز کرد زیرا هرچه از زمان تولید آن‌ها بگذرد، میزان نیتراتشان افزایش پیدا می‌کند.

 

لازم است یادآور شوم که بررسی‌ها نشان داده‌اند در مناطقی که میزان مصرف ترشی بالاست، ابتلا به سرطان مری و معده بیشتر گزارش شده است.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: سلامتیران - دکتر علی‌اکبر حاج‌آقامحمدی، فوق تخصص گوارش

 

مطالب مرتبط:

سرطان معده با مصرف زیاد ترشی و شور

ترشی؛ پای ثابت سفره ایرانیان

وقتی معده روی خوش نشان نمی‌دهد و ترش می‌کند

بهترین دمای غذا برای دستگاه گوارش

نقش تغذیه در درمان التهاب و زخم معده

تغذیه در زخم مری

توصیه‌هایی برای پیشگیری از احساس سنگینی و ورم معده

این مواد غذایی باعث سوزش معده می‌شوند

شما هم زخم معده دارید؟

کاهش ناراحتی های معده و گوارشی

غذای شور باعث زخم معده می شود

خوراکی های ضد زخم معده، نفخ و ...

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین