تبیان، دستیار زندگی
وقتی ازدواج می کنیم در حقیقت مسئولیت یک نفر دیگر و در حقیقت یک جمع دو نفره با ما خواهد بود. ازدواج یعنی پذیرش این اصل مهم در غیر اینصورت روابط مان با مشکل رو به رو می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

من و تو مسئول این باهم بودنیم


وقتی ازدواج می کنیم در حقیقت مسئولیت یک نفر دیگر و در حقیقت یک جمع دو نفره با ما خواهد بود. ازدواج یعنی پذیرش این اصل مهم در غیر اینصورت روابط مان با مشکل رو به رو می شود.

من و تو مسئول این ما هستیم

مسۆولیت‌پذیری در زندگی افراد بسیار حائز اهمیت است؛ چرا‌كه می تواند زندگی افراد را به تكامل و تعامل رساند یا موجب فروریختن پایه و اساس زندگی انسان گردد.

هر فردی در هر سن و سالی و با هر جنسیتی در این دنیا وظایفی را برعهده دارد و به طبع آن در قبال وظایف خود مسۆولیتی را به گردن می گیرد. بدون شک خانواده نیز به عنوان یكی از مهم‌ترین اركان جوامع بشری از این قاعده مستثنی نیست. واضح و روشن است كه افراد در درون خانواده هر یك وظایف مخصوص به خود را دارند و باید در برابر وظایف و مسۆولیت‌های خود به دیگر افراد خانواده جوابگو باشند.

از آن جا كه خانواده با پیوند زن و مرد شكل می گیرد، نقش زن و شوهر نسبت به دیگر افراد در خانواده نقش پررنگ‌تری دارد. از لحظه ای كه زن و شوهر با یكدیگر پیمان زناشویی می بندند، موظف به اجرای وظایف خود هستند.

از این رو باید نسبت به وظایف و مسۆولیت های جدید زندگی خود آشنا باشند و سعی بر انجام هرچه بهتر وظایف خود داشته باشند.

در جامعه‌ی ایرانی و اسلامی ما پیوند زناشویی میان افراد با خواندن خطبه‌ی عقد میان آن ها آغاز می گردد و از آن پس اطرافیان، زناشویی آن دو را به رسمیت می شناسند. پس از خواندن خطبه‌ی عقد، زن و مرد در واقع وظایف و مسۆولیت‌های جدید خود را می پذیرند و نسبت به انجام آن باید متعهد گردند. زندگی مشترك همان‌گونه كه از نامش پیداست، مسیری است كه زن و مرد با هم می پیمایند و اگر خواهان رسیدن به مقصد و دست‌یابی به خوشبختی و سعادت هستند، باید نسبت به وظایف و مسۆولیت‌های خود آگاه باشند. به این دلیل که زندگی مشترك براساس روابط متقابل میان زن و مرد تداوم می یابد، بدیهی است كه رفتار هریك از آن ها تأثیر مستقیم بر دیگری می گذارد و اگر رشته‌ی زندگی میان آن ها یك طرفه باشد، طبیعی است كه نباید انتظار سعادت و خوشبختی را داشته باشند.

اگر در آغاز راه زندگی مشترک هستید، فراموش نكنید كه شما موظف به پذیرش مسۆولیت‌های جدید هستید و نسبت به زندگی خود تعهداتی را دارید كه باید به بهترین شكل از پس آن ها برآیید. اگر خواهان داشتن زندگی گرم و صمیمی هستید، تنها كافی است مسۆولیت ها و وظایف خود را به عهده بگیرید و خود را نسبت به انجام وظایف متعهد كنید. افراد زیادی هستند كه با وجود گذشت چندین دهه از زندگی مشترك‌شان، هنوز هم رابطه‌ای صمیمانه دارند. در واقع این افراد هر روز كه خورشید طلوع می كند، احساس می كنند كه روز اول زندگی مشترك‌شان است و واقعاً مانند روز اول زندگی مشترك‌شان با همسر خود رفتار می كنند. روشن است كه آتش عشق میان آن ها هیچ گاه خاموش نمی گردد و تا ابد فروزان است. حتما شما هم تعدادی از این افراد را می شناسید به نظر شما چه چیز باعث این رفتار صمیمانه میان آن ها می شود؟

اگر در آغاز راه زندگی مشترک هستید، فراموش نكنید كه شما موظف به پذیرش مسۆولیت‌های جدید هستید و نسبت به زندگی خود تعهداتی را دارید كه باید به بهترین شكل از پس آن ها برآیید

یكی از دلایل مهم زندگی پایدار و فروزان در این افراد تخصصی است كه آنان در قبال مسۆولیت های خود دارند. در واقع آنان متخصصین مسۆولیت‌پذیری در زندگی مشترك هستند. بهتر است كه ما هم از این افراد الگو بگیریم و مانند آنان در زندگی عمل كنیم.

فرآوری : ندا داودی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع :

کتاب به رنگ آسمان، سید محسن میرباقری

مطالب مرتبط:

دوستاران در آغاز، دوستاران در پایان

اول بابای بچه ها بعد خود بچه ها

چه همسرانی نباید فرزنددار شوند؟

همسرت را بشناس تا عاشقت شود !

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.