تبیان، دستیار زندگی
نمازهاى واجب، پنج نماز است: اوّل: نمازهاى یومیّه. دوّم: نماز آیات. سوم: نماز میّت. چهارم: نماز طواف واجب كعبه. پنجم: نماز قضاى پدر و مادر كه بر پسر بزرگتر واجب است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

میدانید نمازهای واجب چند تاست؟

نماز


روزى حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) در مسجد تشریف داشتند مردى وارد و مشغول نماز شد و ركوع و سجودش را كامل به جا نیاورد، حضرت فرمودند اگر این مرد در حالى كه نمازش اینطور است از دنیا برود، به دین من از دنیا نرفته است.


نماز مهمترین اعمال دینى است كه اگر قبول درگاه خداوند عالم شود، عبادتهاى دیگر هم قبول مى‏شود و اگر پذیرفته نشود اعمال دیگر هم قبول نمى‏شود.

همانطور كه اگر انسان شبانه روز پنج نوبت در نهر آبى شستشو كند چرك بر بدنش نمى‏ماند، نمازهاى پنجگانه هم انسان را از گناهان پاك مى‏كند.

سزاوار است كه انسان نماز را در اوّل وقت بخواند و كسى كه نماز را پست و سبك شمارد، مانند كسى است كه نماز نمى‏خواند.

پیغمبر اكرم‏صلى الله علیه وآله وسلم فرمود: كسى كه به نماز اهمیّت ندهد و آن را سبك شمارد سزاوار عذاب آخرت است. روزى حضرت در مسجد تشریف داشتند مردى وارد و مشغول نماز شد و ركوع و سجودش را كامل به جا نیاورد، حضرت فرمودند اگر این مرد در حالى كه نمازش اینطور است از دنیا برود، به دین من از دنیا نرفته است.

پس انسان باید مواظب باشد كه به عجله و شتابزدگى نماز نخواند و در حال نماز به یاد خدا و با خضوع و خشوع و وقار باشد، و متوجّه باشد كه با چه كسى سخن مى‏گوید و خود را در مقابل عظمت و بزرگى خداوند عالم بسیار پست و ناچیز ببیند و اگر انسان در موقع نماز كاملاً به این مطلب توجّه كند، از خود بى‏خبر مى‏شود.

نمازگزار باید توبه و استغفار نماید و گناهانى كه مانع قبول شدن نماز است، مانند حسد، كبر، غیبت، خوردن حرام، آشامیدن مسكرات و ندادن خمس و زكات بلكه هر معصیتى را ترك كند، و همچنین سزاوار است كارهایى كه ثواب نماز را كم مى‏كند به جا نیاورد، مثلاً در حال خواب آلودگى و خوددارى از بول به نماز نایستد، و نیز كارهایى كه ثواب نماز را زیاد مى‏كند به جا آورد، مثلاً انگشترى عقیق به دست كند و لباس پاكیزه بپوشد و شانه و مسواك كند و خود را خوشبو نماید.

بعد از این مقدمه چند نکته را در مورد نماز از بیانات مراجع عظام متذکر می شویم:

استفتاء از آیة الله گرامی(مد ظله):

سوال: بنده در موقع نماز به معانی آن توجّهی ندارم و فقط اسماءالله و اماکن مقدّس در ذهنم مجسّم می شود، آیا اشکال دارد؟

جواب: اشکال ندارد، لیکن با توجّه به معانی، بهتر است و مهمتر آن که توجه کنید که با چه مقامی مشغول صحبت هستید .

از رساله توضیح المسائل آیة الله مظاهری(مد ظله):

مسئله 598- نمازهاى واجب، پنج نماز است:

 اوّل: نمازهاى یومیّه.

 دوّم: نماز آیات.

 سوم: نماز میّت.

 چهارم: نماز طواف واجب كعبه.

پنجم: نماز قضاى پدر و مادر كه بر پسر بزرگتر واجب است.

یک مسئله هم از توضیح المسائل آیة الله سبحانی(مدظله):

(مسأله 622) اگر پیش از خواندن نماز ظهر، سهواً مشغول نماز عصر شودو در بین نماز بفهمد اشتباه كرده است، چنانچه در وقت مشترك باشد، باید نیت را به نماز ظهر برگرداند یعنى نیت كند كه آنچه تا حال خوانده ام و آنچه را مشغولم و آنچه بعد مى خوانم هم نماز ظهر باشد و بعد از آنكه نماز را تمام كرد، نماز عصر را بخواند. و اگر در وقت مخصوص به ظهر باشد، اگر التفات به اشتباه در وقت مختص باشد، نماز او باطل و اگر التفات در وقت مشترك بوده اگرچه شروع در وقت مختص به ظهر بوده باید نیت را به نماز ظهر برگرداند و نماز را تمام كند و بعد نماز عصر را بخواند.

فرآوری: آمنه اسفندیاری 

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

پایگاه اطلاع رسانی آیات عظام: سبحانی، مظاهری، گرامی(مد ظلهم)

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.