به طوركلی روابط باز و آزاد دو جنس مخالف پیش از ازدواج، دارای آفت ها آسیب های روانی و اجتماعی و خانوادگی جبران ناپذیری است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آسیب‌شناسی روابط دختر و پسر


به طوركلی روابط باز و آزاد دو جنس مخالف پیش از ازدواج، دارای آفت ها آسیب های روانی و اجتماعی و خانوادگی جبران ناپذیری است.

آسیب شناسی روابط دختر و پسر

در زیر به چند نمونه از این آسیب ها اشاره می شود:

آسیب فردی  روانی

ازبین رفتن كرامت انسانی و غرق شدن در گرداب شهوت ها

اگر انسان به غریزه جنسی به عنوان یك هدف بنگرد و به آن خارج از چارچوب مقررات اجتماعی، فرهنگی و اعتقادی بپردازد، آن گاه هر عملی كه بهتر و بیشتر به شهوت ها پاسخ دهد، جایز شمرده می شود. این گونه است كه چشم چرانی، علاقه شهوانی به هم جنس، خودارضایی، اعتیاد به عكس ها و فیلم های مبتذل و آزادی ارتباط دختران و پسران با یكدیگر پسندیده تلقی می شود؛ حتی اگر با ضابطه های عقلی و دینی در ستیز باشند و به نابودی شرافت انسانی و جامعه بشری بینجامند!

در جوامع غربی، آثار پیامدهای منفی رابطه دختران و پسران بر فرد و جامعه بسیار مشخص است. در این جوامع، هدف انسان از زندگی و آینده روشن از بین رفته و افزایش روزافزون قتل و جنایت، اعتیاد، خودفروشی، آشفتگی روحی و روانی و دیگر آسیب های اخلاقی و انسانی، همه ناشی از غلبه شهوات و بی بندوباری ها بر عقل و ایمان است.

كاهش آرامش روانی و افزایش التهاب و اضطراب

برخی صاحب نظران غربی، آزادی های جنسی را عامل آرامش روحی و زدودن عقده های درونی می دانند، ولی پس از اجرای فراگیر این راهكار در غرب، شاهد افزایش روزافزون بیماری های روانی، خودكشی و جنایت های ناشی از ناكامی های جنسی هستند. گسترش محرك های جنسی، انسان را به رابطه گسترده با جنس مخالف می كشاند و هر گونه شكست در این راه، به آسیب بزرگ تری ختم می شود. این نوع رابطه، هیجان ها و التهاب های جنسی را فزونی می بخشد و تقاضای جنسی را به آتشی شعله ور، عطشی روحی و خواست اشباع نشدنی تبدیل می كند. بنابراین، با توجه به اینكه روح بشر فوق العاده تحریك پذیر می باشد، اشتباه است گمان كنیم كه تحریك پذیری روح بشر محدود به حد خاصی است. هیچ پسر نوجوانی از تصاحب دختران و هیچ دختری از متوجه كردن پسران و درنهایت هیچ دلی از هوس، سیر نمی شود. تقاضای نامحدود، خواه وناخواه انجام نشدنی است و همیشه همراه با نوعی احساس محرومیت و دست نیافتن به آرزوهاست. این موضوع، منجر به اختلالات روحی و بیماری های روانی می شود. البته همه اینها در صورتی است كه تقوا و ترس از خدا وجود نداشته باشد. كسی كه تقوا دارد و حریم الهی را نگه می دارد خداوند او را برای نجات از گرداب های اخلاقی یاری می دهد.

از آنجا که مقاومتی بسیار قوی از طرف پدر و مادر و جامعه برای ممانعت از برقراری این دوستی ها وجود دارد، این گونه دوستی ها با مخاطرات روانی گوناگونی از جمله اضطراب و تشویش همراه است. وجود افکار دیگری چون احساس گناه، نگرانی از تهدیداتی که توسط پسر برای فاش کردن روابطش با دختر صورت می گیرد، یک تعارض درونی و اضطراب مستمر را به دنبال دارد. بنابراین، وجود این دلهره ها و اضطراب ها که گاهی لطمه های جبران ناپذیری بر جسم و روان انسان دارد، از جمله آسیب های این گونه روابط است.

تصمیم درست درباره ازدواج با فردی خاص، فقط با تكیه بر عقلانیت و خردورزی ممكن است. دوستی های قبل از ازدواج، راه عقل را مسدود و چشم واقع بین انسان را كور می كند و اجازه نمی دهد تا یك تصمیم صحیح گرفته شود. این نوع انتخاب ها كه در فضایی آكنده از احساسات و عواطف انجام می گیرد، به دلیل نبود شناخت عمیق و واقع بینانه، زندگی مشترك را تلخ و آینده را تیره و تار می كند

نبود شناخت درست و واقع بینانه

معمولا ادعا می شود این گونه روابط و دوستی ها به انگیزه ازدواج شكل می گیرد، ولی با كمی دقت مشخص می شود، روح حاكم بر این نوع دوستی ها، عشق ورزی كور است نه خردورزی. پای خرد و عقل در میدان عاشقی لنگ است. امام علی (علیه السلام) می فرمایند:

حب الشیّء یعمی و یصم

دوست داشتن چیزی، انسان را كور و كر می كند.

تصمیم درست درباره ازدواج با فردی خاص، فقط با تكیه بر عقلانیت و خردورزی ممكن است. دوستی های قبل از ازدواج، راه عقل را مسدود و چشم واقع بین انسان را كور می كند و اجازه نمی دهد تا یك تصمیم صحیح گرفته شود. این نوع انتخاب ها كه در فضایی آكنده از احساسات و عواطف انجام می گیرد، به دلیل نبود شناخت عمیق و واقع بینانه، زندگی مشترك را تلخ و آینده را تیره و تار می كند.

ایجاد جو بدبینی

این گونه دوستی ها نه تنها مشكلی را از دختران و پسران حل نمی كند، بلكه بر مشكلات آنان نیز می افزاید. دوستی ها و روابط اگر به ازدواج بینجامد، پس از مدتی از جو بدبینی و سوءظن را به دنبال خواهد داشت. پسر با خود می گوید، این ختر وقتی قبا از ازدواج، به راحتی با من رابطه نامشروع داشته، پس از كجا معلوم پیش از ارتباط با من، با فرد دیگری رابطه نداشته است؟ از كجا معلوم در آینده، با اینكه همسر من است با شخص دیگری ارتباط برقرار نكند؟ دختر نیز همین تصور را نسبت به پسر دارد. بر این اساس، این گونه ازدواج ها دارای پایه و اساسی سست و متزلزل است و تجربه نشان داده است كه خیلی زود منجر به طلاق و جدایی می شود. براساس یك یافته پژوهشی در آمریكا، زوج هایی كه پیش از ازدواج با یكدیگر زندگی می كنند زندگی زناشویی آنها با مشكلات عدیده ای رو به رو می شود و منجر به طلاق می شود.

آسیب شناسی روابط دختر و پسر

به گزارش ایسنا، دكتر كاترین كوهان، استاد دانشگاه ایالت پنسیلوانیا، می گوید: «طبق آخرین پژوهش ها، افرادی كه پیش از ازدواج با یكدیگر رابطه داشته اند، بعد از ازدواج در حل مشكلات خود عاجزند، زیرا نسبت به یكدیگر بسیار بدبین هستند. كوهان گفت: طبیعت ارتباطات آزاد این است كه زوجین چندان انگیزه ای برای حل درگیری ها و حمایت از مهارت های خود ندارند. به نظر می رسد ارتباطات این افراد زودتر از افرادی كه با یكدیگر دوست نبوده اند، سرد و منجر به طلاق می شود. می توانم بگویم رابطه قبل از ازدواج به هیچ وجه سبب دوام زندگی زناشویی نمی شود» آسیب دیگری که در رابطه با نوجوانان و جوانان هوس باز، مطرح می شود، این است که آنها هنگام ازدواج و انتخاب همسر، به همه افراد با دید شك و تردید می نگرند. حتی پس از ازدواج نیز روحیه هوس بازانه و تنوع طلبانه، روان آنها را آزار می دهد و چه بسا به سوی منجلاب فساد كشیده شوند و راه بی بندباری را در پیش گیرند.

افت تحصیلی یا ركود علمی

این نوع روابط باعث می شود كه دو طرف تمام فكر و توجه و تمركز خود را صرف دیدارها و ملاقات های حضوری و تلفنی كنند كه این موضوع بزرگ ترین مانع برای رشد و ترقی علمی است؛ زیرا تحصیل دانش نیازمند تمركز نیروهای فكری و روحی است. دل مشغولی و اضطرابی كه در اثر این گونه پیوندها پدید می آید، بزرگ ترین سد راه تعالی علمی و تحصیلی است؛ لذا متصدیان امور علمی مدارس و دانشگاه ها توصیه می كنند، حتی ایام عقد و نامزدی جوانان در بحبوحه تحصیلات نباشد تا آنان بتوانند با تمركز بیشتر فكر، در ادامه دروس و امتحانات موفق شوند.

استقبال نكردن از تشكیل خانواده

این گونه روابط و دوستی ها معمولا به انگیزه تفنن و سرگرمی شكل می گیرد و در خلال آن از خودباوری و زودباوری دختران سوء استفاده می شود. متأسفانه در بسیاری موارد بین عشق و هوس تمییز داده نمی شود. عشق حقیقی و پاك با هوس های آلوده و زودگذر، تفاوت جوهری دارد. برخی از این روابط كه مبتنی بر هوس رانی و سرگرمی است، پس از مدتی رو به سردی و افول می نهد. جاذبه ها و دلربایی ها مربوط به روزها و ماه های اول دوستی است. دیری نمی پاید كه این روابط عادی شده و به جدایی می انجامد. حس تنوع طلبی انسان از سویی و نبود عامل بازدارنده از سوی دیگر، باعث می شود برخی به دنبال ازدواج و تشكیل خانواده نروند؛ جامعه ای كه از تشكیل كانون خانواده استقبال نكند، هیچ گونه ضمانتی برای رشد و شكوفایی فضایل انسانی در آن وجود ندارد. عمده خوبی ها و كمالات والای انسانی در پرتو تشكیل خانواده ای سالم، به فعلیت می رسد.

محرومیت از ازدواج پاك

هر انسانی در سرشت و نهاد خویش به دنبال پاكی ها و نجابت است. دخترانی كه در پی این روابط آلوده هستند پشت پا به سرنوشت خود زده اند و این موضوع باعث می شود كه آنها به جرم آلودگی به این روابط، شرایط ازدواج پاك را از دست بدهند. البته این گونه روابط ناسالم حتی در ازدواج پسران نیز تأخیر ایجاد می كند اما، دختران بیش از پسران در معرض این آسیب قرار دارند.

 

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از ساج

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .