تبیان، دستیار زندگی
اگر در محل کار خود احساس کرختی و بی‌حوصلگی می‌کنید، اگر می‌خواهید یک تغییر اساسی در وضعیت کاری خود ایجاد کنید، پیشنهاد می‌كنیم كه این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راهکارهایی برای شادابی در محل کار


اگر در محل کار خود احساس کرختی و بی‌حوصلگی می‌کنید، اگر می‌خواهید یک تغییر اساسی در وضعیت کاری خود ایجاد کنید، پیشنهاد می‌كنیم كه این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.


راهکارهایی برای شادابی در محل کار

بسیاری از افراد شاغل، خصوصاً در محیط‌های کاری امروز به طور معمول دچار اضطراب، استرس یا افسردگی می‌شوند. راه‌های ساده‌ای برای غلبه بر این استرس و فشارهای روحی وجود دارد که با هم نگاهی به آن‌ها می‌اندازیم.

به کار روزانه خود نظم دهید

اگر کار برای شما استرس یا ناراحتی ایجاد می‌کند، اکنون زمان آن است که برنامه کاری روزانه خود را مرتب کنید. اولین نکته این است که سعی کنید که چند دقیقه زودتر به محل کار خود وارد شوید تا بتوانید یک برنامه ریزی مرتب و صحیح برای کار روزمره خود داشته باشید.

این امر به شما کمک می‌کند تا به یک آرامش روحی برسید. سعی کنید میز کار خود را مرتب کنید و یا ایمیل‌های خود را چک کرده و ایمیل‌های اضافی را پاک کنید.در صورت امکان یک لیست از کارهایی را که باید هر روز انجام دهید تنظیم کرده، سعی کنید بر اساس آن لیست عمل کنید.

استفاده از لباس مناسب

در صورتی که قوانین محل کار شما اجازه می‌دهد سعی کنید تا حد امکان از لباس‌هایی با رنگ‌های متنوع و شاد استفاده کنید. استفاده از یك کیف به رنگ روشن یا استفاده از انگشتر یا ساعت مچی که خاطره خوبی را به یاد شما می‌آورد، همگی می‌تواند بر روی روحیه شما تأثیر مثبت بگذارد.

اضافه کردن تنوع به زندگی روزمره

تنوع را به نوعی نمک زندگی معرفی کرده‌اند و این مسئله بیش‌تر از هر زمان دیگر در روزهای کاری خود را نشان می‌دهد. مسلماً تکرار یک یا چند نوع کار به صورت روزمره، به فرد فشار آورده و باعث ناراحتی و افسردگی فرد خواهد شد. سعی کنید تا در صورت امکان کارهای روزمره را به شکلی متفاوت انجام دهید. اگر ممکن است نحوه رفت آمد به محل کار خود را تغییر دهید یا در زمان استراحت و ناهار خود سعی کنید تا کاری متفاوت انجام دهید.

مهم نیست که چه حالتی دارید اما سعی کنید که در هنگام صحبت با همکارانتان، حالتی دوستانه و صمیمی داشته باشید و سعی کنید همیشه لبخند بزنید.

دکوراسیون محل کار

تحقیقات نشان داده است کارمندانی که در زمینه طراحی و دکوراسیون محل کار خود نظر می‌دهند و آن را به دلخواه خود تغییر می‌دهند، 40 درصد از سایرین شادتر هستند. البته در بسیاری از موارد کارمندان از چنین قدرتی در زمینه تغییر دکوراسیون برخوردار نیستند. پس بهتر است که سعی کنید محیط شخصی خود، مثل اتاق یا میز کار خود را با اضافه کردن چند عکس، تقویمی با اشکال خنده‌دار یا یک اثر هنری زیباتر کنید.

فعال بمانید

اگر نوع کار شما به شکلی است که باعث می‌شود بی‌تحرک شده و احساس ناراحتی یا افسردگی به شما دست دهد، سعی کنید تا در زمان استراحت خود تحرک داشته باشید. اگر زمان، این اجازه را به شما می‌دهد، به خیابان‌های اطراف محل کار خود رفته و برای مدتی قدم بزنید. هر گونه فعالیت جسمی باعث آزاد شدن مواد شیمیایی مثل آنتروپین یا آدرنالین در بدن ما می‌شود که احساس نشاط و شادی را به ما منتقل می‌کند.

راهکارهایی برای شادابی در محل کار

استفاده از غذای سالم

اگر می‌دانید که روز سختی را در پیش دارید، سعی کنید تا میان وعده‌های سالم و مقوی را به همراه خود به سر کار ببرید. موادی مثل: مغزها از قبیل گردو، فندق یا بادام به علت داشتن اسید چرب امگا-3، موز به دلیل دارا بودن پتاسیم، نان سبوس‌دار و همچنین خوراکی‌هایی که قند و انرژی را با سرعت کم در بدن آزاد می‌کنند از جمله این مواد هستند.

مثبت اندیش و مهربان باشید

مهم نیست که چه حالتی دارید اما سعی کنید که در هنگام صحبت با همکارانتان، حالتی دوستانه و صمیمی داشته باشید. حتی با آن دسته از همکارانی که اعصاب شما را به هم می‌ریزند. سعی کنید که از اختلاف و درگیری در محل کار خودداری کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که لبخند زدن نیز تأثیر مثبتی بر روی روحیه افراد دارد. پس سعی کنید همیشه لبخند بزنید.

قدر موقعیت خود را بدانید

اگر از شغل خود یا موقعیت کاری خود راضی نیستید، سعی کنید به نوعی به جنبه مثبت کار خود نگاه کنید. سعی کنید تا یک یا چند نکته مثبت در مورد کار خود بیابید یا به این موضوع فکر کنید که خیلی از افراد در آرزوی شغل و رتبه شما هستند. سعی کنید تا با کمک به دیگران در محل کار خود، این احساس مثبت را در خود تقویت کنید.

باشگاه خبرنگاران


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: goldsummer

مطالب مرتبط:

برای شما که مدیر هستید

اضطراب، بلای جان زنان شاغل

رفتار با کارکنان بحران زده!

رئیستان را آزار ندهید!

راه‌هایی برای موفقیت در استخدام

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن