تبیان، دستیار زندگی
پتاسیم یک ماده معدنی ساده با نقش‌های بسیار مهم است؛ به تنظیم ضربان قلب کمک می‌کند؛ و به این ترتیب پتاسیم به قلب شما کمک می‌کند که خون را به سمت اندام‌های بدن پمپاژ نماید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پتاسیم حامی قلب


پتاسیم یک ماده معدنی ساده با نقش‌های بسیار مهم است؛ به تنظیم ضربان قلب کمک می‌کند؛ و به این ترتیب پتاسیم به قلب شما کمک می‌کند که خون را به سمت اندام‌های بدن پمپاژ نماید.

پتاسیم

اگر مبتلا به فشار خون بالا، ضعف قلب یا مشکلات ریتمیک قلبی هستید، استفاده از مقدار کافی پتاسیم مهم است و با وجود اینکه پتاسیم و کلسترول مستقیماً به هم ربطی ندارند، اما استفاده از رژیم غذایی سرشار از پتاسیم می‌تواند به کاهش کلسترول خون شما نیز کمک کند.

پتاسیم و کلسترول بالا

هنوز رابطه مستقیمی میان پتاسیم و کلسترول خون اثبات نشده است، اما جالب است بدانید بسیاری از رژیم‌هایی که ثابت شده‌اند به کاهش کلسترول کمک می‌کنند، مقادیر فراوانی پتاسیم دارند.

اگر کلسترول خونتان بالا است، شما بیش از حد معمول در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارید. همین موارد برای کسانی که عوامل خطرساز دیگری (مانند سیگار کشیدن، فشارخون بالا، سن بالای 55 سال برای مردان و بالای 65 سال برای زنان و کم تحرکی) برای ابتلا به تنگی و گرفتگی عروق دارند نیز وجود دارد.

پتاسیم و فشار خون بالا

در مطالعه گسترده‌ای که روی افراد مبتلا به فشار خون بالا انجام گرفت مشخص شد که استفاده از مکمل‌های پتاسیم فشار خون سیستولیک را تا 8 درجه کاهش می‌دهند.

اما لازم نیست که برای داشتن قلب سالم مکمل‌های پتاسیم را بیش از حد مصرف کنید. یک رژیم غذایی غنی از میوه‌ها و سبزیجات (منابع خوب پتاسیم) و لبنیات بدون چربی یا کم‌چربی نیز می‌تواند در افرادی که به فشارخون بالا مبتلا هستند به کاهش فشار خون کمک کند.

پتاسیم و قلب

پتاسیم در مقادیر کافی دوست قلب است. مطالعات زیادی نشان داده‌اند که استفاده از پتاسیم کافی از راه‌های مختلف برای سلامت قلب مفید است.

بهترین راه تأمین پتاسیم بدن استفاده از میوه‌ها و سبزیجات است. مطمئناً فایده‌های دیگری نیز (مانند کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان، چاقی و ...) از خوردن مواد غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات به دست می‌آورید

جمع‌بندی

هنوز استفاده از پتاسیم به عنوان کاهش‌دهنده خطر سکته قلبی به اثبات نرسیده است، اما بدون شک برای دریافت میزان کافی پتاسیم از میزان بیشتری میوه‌جات و سبزی‌ها استفاده خواهید نمود. یک رژیم غذایی سالم (سرشار از میوه‌ها و سبزیجات با کلسترول و اسیدهای چرب اشباع کم) می‌تواند میزان کلسترول خون و نیز خطر حملات قلبی را کاهش دهد.

منابع پتاسیم

پتاسیم به مقدار فراوانی در خاک و آب دریا وجود دارد. مقدار کافی پتاسیم برای زندگی همه گیاهان و حیوانات ضروری است. به عنوان یک الکترولیت مهم، پتاسیم به عضلات اجازه حرکت می‌دهد، به اعصاب اجازه تحریک شدن می‌دهد و به کلیه‌ها کمک می‌کند خون را تصفیه کنند. اکثر مردم تنها با خوردن غذاها مقدار زیادی پتاسیم به دست می‌آورند. اما منبع اصلی پتاسیم غذاهای ما میوه‌ها و سبزیجات هستند. لبنیات، غلات کامل، گوشت و ماهی نیز پتاسیم را تأمین می‌کنند.

منابع بسیار خوب پتاسیم عبارتند از: سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، آووکادو، میوه‌های تازه (موز، پرتقال و توت‌فرنگی)، آب پرتقال، میوه‌های خشک (کشمش، برگه زردآلو، آلو خشک و خرما)، اسفناج، لوبیا و عدس.

بهترین راه تأمین پتاسیم بدن استفاده از میوه‌ها و سبزیجات است. مطمئناً فایده‌های دیگری نیز (مانند کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان، چاقی و ...) از خوردن مواد غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات به دست می‌آورید.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: ماهنامه دنیای تغذیه

مطالب مرتبط:

دسته بندی منابع غذایی پتاسیم

3 فایده ی مهم پتاسیم برای بدن

پتاسیم و منابع غذایی آن

كمبود پتاسیم در بدن اغلب به دلیل تهوع می باشد

آیا پتاسیم باعث کاهش فشارخون بالا می‌شود؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.