تبیان، دستیار زندگی
در زندگی هر زوج جوان موقعیت هایی ایجاد می شود که می تواند تعادلی را که پس از مدت زمانی به وجود آمده بر هم زده و زندگی زناشویی را با چالش رو به رو کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اختلال در زندگی با به دنیا آمدن بچه

نوزادان

در زندگی هر زوج موقعیت هایی ایجاد می شود که می تواند تعادلی را که پس از مدت زمانی به وجود آمده بر هم زده و زندگی زناشویی را با چالش روبه رو کند. با آینده نگری و رعایت برخی موارد می توان از وقوع موقعیت های ناخوشایند جلوگیری کرد. اما رویارویی با برخی موارد در زندگی مشترک گریز ناپذیر است. یکی از مواردی که می تواند در زندگی تعادل یافته یک زوج جوان به صورت موقت اختلال ایجاد کند تولد فرزند است. تولد فرزند حادثه ای است که خواه ناخواه بر روابط خانوادگی و زناشویی اثر می گذارد و البته طبیعی است که این تغییر در مورد فرزند اول و در زوج های جوان بیشتر به چشم بخورد. اگر با این آثار آشنا باشیم و بدانیم که چگونه باید به استقبال آن ها رفت، تولد کودک برای مان شیرینی بیشتری خواهد داشت و از توفان احتمالی که سواحل آرامش زندگی مان را به هم می ریزد در امان می مانیم.

چرا ناگهان همه چیز زیر و رو می شود؟

نکته مهمی که باید در آغاز به آن اشاره کرد این است که خواسته یا ناخواسته بودن فرزند، در تغییراتی که در سیستم خانواده به وجود می آید بسیار موثراست. ورود یک کودک ناخواسته به دلیل عدم برنامه ریزی قبلی و گاهی حتی برهم زدن برنامه های زوج، تاثیرات عمیق تر و بعضا ناگوارتری بر روابط آن ها می گذارد. حتی اگر فرزند خواسته با برنامه ریزی قبلی به خانواده پا بگذارد باز هم خواه ناخواه تغییراتی در روند روابط و جریان عادی خانواده خواهد گذاشت. زنان باردار تغییرات هورمونی و در نتیجه تغییرات جسمی و عاطفی کاملا مشهودی در خود احساس می کنند که باعث می شود زندگی روزمره آن ها متفاوت شود. مسائلی مانند خواب، خوراک، فعالیت روزمره و حتی مسائل عاطفی و جنسی زمان بارداری با زمان غیر بارداری آن ها متفاوت است. این حالت در هر فردی می تواند از درجات کم تا درجات بسیار شدید متغیر باشد. همسران این زنان باید دقت بیشتری در توجه و ایجاد آرامش در محیط خانه در مسائل عاطفی زنان داشته باشند.

در زندگی هر زوج موقعیت هایی ایجاد می شود که می تواند تعادلی را که پس از مدت زمانی به وجود آمده بر هم زده و زندگی زناشویی را با چالش روبه رو کند. با آینده نگری و رعایت برخی موارد می توان از وقوع موقعیت های ناخوشایند جلوگیری کرد.

شوهران را از خانواده بیرون نکنید!

پس از تولد نوزاد موقعیت جدیدی پیش می آید. فرد تازه ای به اعضای خانواده اضافه می شود که مسئولیت ها و مشکلات جدیدی را به وظایف والدین می افزاید. این موجود جدید به علت ناتوانی، مسئولیت ها و مراقبت های ویژه ای را می طلبد. واضح است که نگهداری از چنین موجود پاک، ضعیف، ظریف و زیبایی، قسمت عمده ای از وقت مادر را به خود اختصاص می دهد. به خصوص اینکه این مادر جوان و تا حدی بی تجربه، وظایف دیگری نیز غیر از بچه داری به عهده دارد. پس طبیعی است که با این وظایف تمام ناشدنی، فرصت چندانی برای رسیدگی به شوهر باقی نمی ماند. زن بیشتر اوقات خود را با بچه سپری می کند و مرد در جـّو خانواده تنها باقی می ماند و این احساس به او دست می دهد که با تولد فرزند از جمع خانواده طرد شده و تمام محبت و توجه اطرافیان، به خصوص همسر که تاکنون نقطه اتکا و پشتوانه او در کار و زندگی بوده است به طرف موجودی کوچک و ضعیف معطوف شده و دیگر عشق و علاقه پیشین را در او نمی یابد. اما مطمئنا تولد فرزند نمی تواند از مهر و علاقه زن نسبت به شوهر بکاهد. با ورود این تازه وارد کوچک دیگر فرصتی برای ابراز محبت به شوهر باقی نمی ماند. زمان و فرصت کافی برای نشان دادن این محبت یک مسئله مهم و نوع ابراز محبت نیز مورد دیگری است. بسیار حیاتی است که اگر به کسی علاقه مند هستیم محبت مان را در کلام و عمل به او نشان دهیم.

بی توجهی ممنوع!

پس از زایمان نیز زنان دچار بحران های روحی و روانی خواهند شد که این نیز صبر و حوصله و توجه مرد خانواده را اقتضا می کند تا زمانی که این بحران با تغییراتی که در ساعات خواب و بیداری و روند زندگی ایجاد می کند، به آرامی گذر کند. از سوی دیگر زنان نیز پس از به دنیا آمدن فرزند باید کاملا هوشیار باشند تا توجه به فرزند و مسائل جانبی و فشارهای وارده، آن ها را از توجه به شوهر و ابراز علاقه و آراستگی ظاهری و اخلاقی غافل نکند.

در این دوران بهانه اینکه کار زیاد، خواب کم یا مسئولیت های سنگین باعث اینگونه بی توجهی هاست به هیچ عنوان قابل توجیه نخواهد بود. پس زن و شوهر علی رغم تغییری که آمدن فرزند خواسته یا ناخواسته در خانواده و روابط آن ها ایجاد می کند حتما باید از یکدیگر مانند سابق مراقبت کنند و به هم توجه کنند و به این نکته واقف باشند که فرزند به دنیا آمده است تا خوشبختی ما را کامل کند نه اینکه بین والدین شکافی ایجاد کند که گاهی تا آخر عمر هم قادر به پرکردن آن نباشیم.

آقای پدر، حالا نوبت شماست

حس پدر شدن برای هر مردی متفاوت است. برای بعضی مردان، این حس بلافاصله پس از دیدن جواب مثبت آزمایش

پدر

همسرش ایجاد می شود اما برای برخی دیگر به آغوش کشیدن فرزند، چنین حسی را در پی خواهد داشت. اما در دوران بارداری همسرتان، آنچه از همه مهم تر است، احترام گذاشتن، صبر کردن و حضور همیشگی شما در کنار اوست. بررسی ها و تحقیقات حالت عاطفی مادر و تاثیر آن روی جنین نشان می دهد اگر مادر آرام باشد، کودک نیز آرامش خواهد داشت. نگرانی مداوم مادر در دوران بارداری، موجب ترشح هورمون هایی می شود که عامل فشار روحی هستند و بر اثر نفوذ این هورمون ها درون جفت، حالت مادر به کودک منتقل می شود. بنابراین پدران هم می توانند عامل نگرانی های مادر و فرزند باشند هم می توانند با ایجاد آرامش و برقراری محیطی امن و حمایتی و دور از هر گونه دغدغه و اضطراب به مادر کمک کنند تا کودکی را پرورش دهد که فارغ از فشارهای روحی روانی باشد. حضور همسر در کنار یک زن باردار به او احساس امنیت خاطر می بخشد.

توصیه هایی به پدران در دوران بارداری و شیردهی مادر

همراه همیشگی او باشید. سعی کنید در ویزیت های دوران بارداری همسرتان همیشه او را همراهی کنید. به صحبت های پزشک همسرتان گوش دهید. مطالب خواندنی را بخوانید. اگر نوار ویدئویی به شما داده شده ببینید و حتی کتاب هایی را که در مورد بارداری، زایمان و مراقبت از نوزاد به شما توصیه می شود، بخوانید. حتی می توانید با همسرتان به فروشگاه کتاب بروید و در این زمینه ها کتاب تهیه کنید.

در مراقبت از نوزاد کمک کنید. با همسرتان در مورد اینکه نوزاد به چه وسایلی نیاز دارد صحبت و مشورت کنید. در مورد اتاق خواب و نحوه چیدمان اتاق او و جای خوابش تصمیم گیری کنید. قسمتی از خانه را که بسیار زیبا تر، خوش رنگ تر و دارای تهویه و پنجره مناسب است با نظر هم برای او انتخاب کنید. اگر قرار است رنگ خاصی برای پرده یا دیوار اتاق او انتخاب کنید با هم مشورت کنید. با همسرتان خرید بروید و با هم به بودجه تان توجه کنید.

به همسرتان کمک کنید تا در دوران بارداری همیشه سلامت بماند. به او کمک کنید تا غذاهای سالم بخورد و ورزش کند.

اگر همسرتان نیاز به سونوگرافی دارد، در 3 ماهه دوم و سوم حتما با او همراه شوید. در این صورت قادر هستید سر، دست ها و پای نوزاد خود را ببینید. حتی از هفته 20 به بعد قادر هستید جنسیت فرزند خود را بدانید.

مشاوره روانشناسی

تنظیم: گل محمدی

مجله شهرزاد

مرکز مشاوره