وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آستیگماتیسم یکی از عیوب انکساری چشم می باشد که طی آن، انحنای طبیعی قرنیه از بین می رود و قرنیه در یک قسمت دارای انحنای بیشتر...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره لطیفی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چشم‌تان دچار آستیگماتیسم است؟


آستیگماتیسم یکی از عیوب انکساری چشم می باشد که طی آن، انحنای طبیعی قرنیه از بین می رود و قرنیه در یک قسمت دارای انحنای بیشتر و در قسمت دیگر، دارای انحنای کمتری می شود. در نتیجه نور پس از برخورد با اشیاء و عبور از سطح ناصاف قرنیه، نمی تواند بر روی شبکیه تصویر واضحی ایجاد کند و در نهایت تصویر ایجادشده، حالت کج و غیرطبیعی دارد و فرد در هر فاصله ای از اشیاء، احساس تاری دید می کند.


آستیگماتیسم

برای درمان آستیگماتیسم، روش های جراحی، استفاده از عینک و لنزهای تماسی پیشنهاد می شود.

 

در صورت عدم درمان آستیگماتیسم، مشکلات متعددی برای فرد ایجاد می شود، مانند خستگی چشم، سردرد های مداوم و تاری دید.

 

کاهش مشکلات ناشی از آستیگماتیسم

1- قبل از اقدام برای خرید لنزهای مخصوص آستیگماتیسم، با چشم‌پزشک مشورت لازم را به عمل آورید تا او بهترین لنز را برای کاهش آستیگماتیسم چشم شما، معرفی کند.

 

2- چشم پزشکان به کسانی که دچار آستیگماتیسم هستند، توصیه می کنند تا معاینات سالیانه چشم را انجام دهند و حداقل سالی یک بار معاینه شوند. معاینات سالیانه این امکان را به افراد می دهد تا در صورت بروز مشکلی در چشم، متوجه آن شوند و نسبت به درمان آن اقدام کنند.

 

3- در صورتی که آستیگماتیسم دارید و برای درمان آن از لنزهای تماسی استفاده می کنید، حتما دستورالعمل های لازم را برای تمیز نگه داشتن و نگهداری صحیح از لنزها رعایت کنید و بیش از حد مجاز از لنز استفاده نکنید. در هوای آلوده کمتر از لنز استفاده کنید، زیرا لنز، آلودگی های هوا را جذب می کند و بیماری ها و ناراحتی های چشمی را به وجود می آورد.

 

4- در صورتی که تمایل دارید و پزشکتان اجازه می دهد، می توانید عمل لیزیک چشم را برای بهبود آستیگماتیسم انجام دهید. در مورد موفقیت عمل لیزیک، از پزشکتان اطلاعات لازم را بپرسید.

در صورتی که از لنزهای تماسی استفاده می کنید حتما به تاریخ انقضای آن توجه کنید. ممکن است سردردهای دائمی شما به دلیل فاسد شدن لنزهایتان باشد

5- افرادی که مشکل آستیگماتیسم دارند باید از فشار زیاد بر روی چشم خود خودداری کنند. استفاده طولانی‌مدت و بدون استراحت از کامپیوتر، نگاه کردن مداوم به تلویزیون و  مطالعه طولانی مدت کتاب می توانند باعث فشار به چشم شوند.

 

لذا حتما پس از مدتی کار یا مطالعه، به چشم های خود استراحت دهید تا از خستگی زودهنگام آنها جلوگیری کنید .برای استراحت دادن به چشم ها می توانید مدتی به نقطه ای دور نگاه کنید یا چشم های خود را ببندید.

 

6- هرگز در اتاقی با نور کم مطالعه نکنید. در صورتی که موقع مطالعه کردن، درد چشم را احساس کردید، 10 تا 15 دقیقه به چشمان خود استراحت دهید.

 

7- در صورتی که سردردهای دائمی دارید که تنها با خوردن داروی مسکن و آرام بخش بهبود می یابد، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت اصلی را تشخیص دهد و نسبت به درمان آن اقدام کند.

 

8- در صورتی که از لنزهای تماسی استفاده می کنید حتما به تاریخ انقضای آن توجه کنید. ممکن است سردردهای دائمی شما به دلیل فاسد شدن لنزهایتان باشد. در این صورت هر چه زودتر نسبت به تعویض لنزهای تاریخ مصرف گذشته، اقدام کنید.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

آستیگماتیسم؛ انحنای غیرطبیعی عدسی یا قرنیه چشم

آستیگمات‌ها هم می‌توانند لیزیک کنند

آستیگماتیسم چیست؟

به تاریخ مصرف لنز چشم دقت کنید

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین