تبیان، دستیار زندگی
ویتامین B1 نقش مهمی در مغز ایفا می‌کند. افراد سالمندی که با کمبود ویتامین B1 مواجه هستند بیشتر در معرض بروز علائم افسردگی قرار می‌گیرند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کمبود ویتامین B1 و افسردگی


ویتامین B1 نقش مهمی در مغز ایفا می‌کند. افراد سالمندی که با کمبود ویتامین B1 مواجه هستند بیشتر در معرض بروز علائم افسردگی قرار می‌گیرند.

منابع غذایی ویتامین b1

ویتامین B1 نقش تعیین کننده‌ای در عملکرد نرمال مغز دارند اما تاکنون مطالعات اندکی رابطه‌ای بین میزان این ویتامین و ابتلا به افسردگی را بین عموم مردم به اثبات رسانده بود.

این بار محققان چینی مصمم شدند تا رابطه‌ای بین میزان ویتامین B1 خون و افسردگی را مشخص کنند. برای این کار آن‌ها روی 1587 فرد بین 50 تا 70 سال بررسی‌هایی انجام دادند.

محققان در بین 11.3 درصد این شرکت کننده ها علائمی از افسردگی مشاهده کردند. با این حال بررسی میزان ویتامین B1 این افراد نشان داد افرادی که میزان این ویتامین در خونشان کمتر است 2 تا 3 برابر بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند.

محققان به این نتیجه رسیدند که برای پیشگیری از بروز علائم افسردگی در بین افراد سالمند لازم است که با مصرف مکمل ویتامین B1 از کمبود آن جلوگیری کرد.

بررسی میزان ویتامین B1 این افراد نشان داد افرادی که میزان این ویتامین در خونشان کمتر است 2 تا 3 برابر بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند

در واقع این نخستین بار نیست که اهمیت ویتامین B روی سلامت افراد به خصوص افراد سالمند مورد بررسی و تایید قرار می‌گیرد. در سال 2011 نیز نتایج بررسی محققان نشان داد میزان ویتامین B1 و B6 بی ارتباط با مرگ و میر افراد بالای 65 سال نیست.

گفتنی است ویتامین B1 و B2 دردها و علائم سندروم پیش از قاعدگی خانم‌های جوان را کاهش می‌دهد.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع:lanutrition

مطالب مرتبط:

کم‌خونی ناشی از کمبود ویتامین B12

کمبود ویتامین B عمر را کوتاه می‌کند

سلامتی و آرامش با ویتامین‌های گروه B

ویتامین B3 را بهتر بشناسیم!

بیوتین چیست؟

کمبود این ویتامین بدخلقی می‌آورد

ویتامین B و تأخیر در شروع آلزایمر

کمبود ویتامین B12؛ عامل سرفه های مزمن

ویتامین B5 (پانتوتنیک اسید)

ویتامین B9 (اسید فولیک)

اسید فولیک، قدرت مغز را در سالمندان تقویت می‌کند

تأثیر ویتامین  B6 در حالت تهوع

ویتامین B2

ویتامین B1

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.