تبیان، دستیار زندگی
یکی از غذاهای اصیل ایرانی که بسیار خوشمزه بوده و بیشتر افراد خانواده آن را دوست دارند، خورش قرمه‌سبزی است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آموزش پخت قرمه سبزی


یکی از غذاهای اصیل ایرانی که بسیار خوشمزه بوده و بیشتر افراد خانواده آن را دوست دارند، خورش قرمه‌سبزی است.


قرمه سبزی

به طور معمول، همه خانم‌ها قرمه‌سبزی را به یک شکل و شیوه درست می‌کنند و همه می‌دانیم مواد اولیه این خورش عبارت است از گوشت، لوبیا و سبزی؛ اما آنچه از گفته مادرها و مادربزرگ‌ها به یاد داریم، این است که قرمه‌سبزی وقتی حسابی خوش آب و رنگ و خوشمزه می‌شود که آرام آرام بجوشد و خوب جا بیفتد.

امروز مراحل طبخ این غذا را برای شما خواهیم گفت؛ هر چند که شاید بیشتر شما آن را بدانید، اما تا آخر مطلب را که بخوانید نکته‌هایی دستگیرتان می‌شود.

اولین کار برای تهیه قرمه‌سبزی این است که دو عدد پیاز متوسط را پوست کنده و خلالی خرد کرده و سرخ کنید و بعد نوبت گوشت است.

گوشت

گوشت را باید خرد کنید و داخل پیاز سرخ شده بریزید و کمی تفت دهید تا آب آن کشیده شود. البته خیلی بهتر است که این غذا را با گوشت گوسفند درست کنید تا خوشمزه‌تر و خوش‌خوراک‌تر شود. البته بعضی از خانم‌ها هم گوشت را بدون این که تفت دهند، داخل خورش می‌ریزند و به این صورت خاصیت آن را بیشتر حفظ می‌کنند.

همچنین اگر یک قلم گوسفند را هم درون این غذا بریزید باعث خوشمزه‌تر شدنش خواهد شد. بعد از این مراحل، نوبت به لوبیا می‌رسد.

در غذاهایی که گوشت دارند، اگر اول كار نمک را درون غذا بریزید، باعث دیرپز شدن گوشت خواهد شد.

لوبیا

بیشتر ما قرمه‌سبزی را با لوبیا قرمز درست می‌کنیم، ولی خوب است بدانید ریختن لوبیا چشم بلبلی در این غذا هم متداول است و آن را بسیار خوشمزه می‌کند؛ همچنین می‌توانید از لوبیا چیتی هم استفاده کنید. آماده کردن لوبیا برای این غذا نیز دو شیوه مختلف دارد. یکی این که لوبیاها را از چند ساعت قبل خیس کنید و بعد آب آن را گرفته و همراه با گوشت، داخل خورش بریزید. راه دوم این که لوبیاها را جداگانه بپزید و وقتی گوشت خورش نیم‌پز شد، لوبیاها را به آن اضافه کنید.

قرمه سبزی

سبزی

سبزی این خورش عبارت است از: تره، جعفری و شنبلیله که البته مقدار شنبلیله باید کمتر از بقیه باشد وگرنه خورش شما تلخ خواهد شد البته بعضی از خانم‌ها گشنیز و مقدار کمی نعناع هم به سبزی قرمه اضافه می‌کنند و بر این باورند که باعث خوشمزه‌تر شدن غذا می‌شود.

اگر کمی اسفناج هم داخل خورش بریزید، باعث غلیظ شدن آن خواهد شد. به هر حال، سبزی را بعد از خرد کردن داخل ظرف بریزید و روی شعله متوسط قرار دهید تا آب آن گرفته شود؛ در این موقع مقدار کمی روغن روی سبزی‌ها بریزید و بعد از کمی تفت دادن، شعله را خاموش کنید.

بعضی از خانم‌ها عادت دارند سبزی را آن قدر سرخ می‌کنند که رنگ آن تیره شود. باید بدانید سبزی سرشار از ویتامین‌های مختلف است، اما هر چه بیشتر سرخ و تیره شود، خاصیت آن کمتر خواهد شد. همین جا اشاره به این نکته لازم است که اگر تمایل داشته باشید می‌توانید به جای این که پیاز داغ درست کنید، هر تعداد پیاز که دوست دارید، پوست کنده و درون سبزی بریزید تا پیازها همراه سبزی سرخ شود.

لیمو

حالا نوبت به لیمو عمانی می‌رسد؛ چند عدد لیمو را به مدت دو ساعت درون آب ولرم قرار دهید. دقت کنید كه تمام لیمو داخل آب باشد.

برای این کار، لیموها را داخل کاسه بریزید و درون آن را پر از آب کرده و روی آن یک زیردستی بگذارید. پس از دو ساعت لیموها را از آب خارج کرده و با چنگال، چند سوراخ روی سطح آن‌ها ایجاد کنید و در اواخر پخت خورش، داخل غذا بریزید.

یکی از فوت و فن‌های پخت قرمه‌سبزی این است که باید مراقب باشید موقع اضافه کردن لیمو عمانی، لوبیاها پخته باشد وگرنه ترشی لیمو، باعث می‌شود لوبیای خورش نپزد. اگر قرمه‌سبزی را ترش‌مزه دوست دارید، می‌توانید آب لیمو یا آب نارنج هم به آن اضافه کنید.

بعضی از خانم‌ها عادت دارند سبزی را آن قدر سرخ می‌کنند که رنگ آن تیره شود. باید بدانید سبزی سرشار از ویتامین‌های مختلف است، اما هر چه بیشتر سرخ و تیره شود، خاصیت آن کمتر خواهد شد.

بگذارید جا بیفتد!

برای این که خورش شما به روغن بیفتد و به اصطلاح «جا افتاده» شود ظرف را روی شعله ملایم بگذارید، ولی در آخر پخت، شعله را کمی زیاد کرده و در ظرف را بردارید و بگذارید خوب بجوشد تا به روغن بیفتد. دانستن این موضوع هم جالب است که در بعضی از شهرهای کشور عزیزمان ایران، به جای لوبیا، لپه درون این خورش می‌ریزند یا این که در آخرین مرحله پخت، بادمجان سرخ‌کرده به آن اضافه می‌کنند.

نکته آخر هم این که دقت کنید نمک را در اواخر پخت داخل خورش بریزید، چون در غذاهایی که گوشت دارند، اگر اول كار نمک را درون غذا بریزید، باعث دیرپز شدن گوشت خواهد شد.

نوش جان

جام جم


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: zahedkola

مطالب مرتبط:

ویژه ‌نامه «کدبانوی تبیانی سلام»

بفرمایید چای و كیك پاییزی!

طرز پخت پن‌کیک خانگی

طرز تهیه «پیتزا لقمه‏ای»

استیک ماهی شیر با سس سیر

طرز تهیه خورش مرغ و زیتون

آشپزخانه رژیمی

ته‏چین قارچ و بادمجان

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن