تبیان، دستیار زندگی
مصرف صبحانه‌ی کامل باعث افزایش کارایی و تمرکز کارمندان و کارگران می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بخور نخورهای کارمندی


مصرف صبحانه‌ی کامل باعث افزایش کارایی و تمرکز کارمندان و کارگران می‌شود.

کارمندی

زندگی در دنیای شلوغ و پرشتاب این دوران باعث شده افراد ساعات زیادی از روز را در محل کارشان سپری کنند؛ ساعاتی که معمولاً در آن فرصتی برای رعایت اصول صحیح تغذیه وجود ندارد. بنابراین معمولاً یک لیوان چای همراه با چند حبه قند یا چند تکه بیسکویت، شکلات و آبنبات تنها میان‌وعده‌هایی است که کارمندان میل می‌کنند. البته اگر کمی بیشتر به فکر باشند، شاید یکی دو میوه تازه هم همراه خودشان به محل کار ببرند تا طی ساعت‌های کاری، نیاز به مصرف میوه و سبزیجات هم تأمین شود.

با این حال، اغلب کارمندان و افرادی که مشغول کار هستند توجهی به تغذیه‌شان ندارند و آن را چندان مهم نمی‌دانند. در حالی که متخصصان تاکید می‌کنند پیروی از یک رژیم غذایی صحیح و متعادل برای همه افراد ضروری است و این موضوع به ویژه زمانی که فرد در حال کار و فعالیت ذهنی است، اهمیت بیشتری می‌یابد.

میترا زراتی، کارشناس ارشد تغذیه در این زمینه یادآور می‌شود: با توجه به این که افراد معمولاً ساعت‌های زیادی از روز را در محل کارشان هستند، حتماً باید با آگاهی و توجه بیشتری مواد غذایی را انتخاب کنند؛ به طوری که با مصرف آن‌ها نیازهای بدنشان تأمین شود.

این کارشناس تغذیه می‌گوید: یکی از مهم‌ترین موضوعات در این زمینه که باعث افزایش کارایی و تمرکز کارمندان نیز می‌شود، مصرف صبحانه کامل است. بنابراین توصیه می‌شود تمام افراد، وقت کافی برای مصرف صبحانه در نظر بگیرند و این وعده غذایی را به بهانه کمبود وقت حذف نکنند. برخی ترجیح می‌دهند در محل کار و همراه با همکارانشان صبحانه بخورند و گروهی هم صبحانه‌شان را در خانه میل می‌کنند. آن‌هایی که صبحانه را همراه اعضای خانواده مصرف و از مواد غذایی موجود در خانه استفاده می‌کنند، معمولاً با مشکل خاصی مواجه نمی‌شوند. اما کسانی که دور هم جمع می‌شوند و در محل کار صبحانه می‌خورند باید دقت بیشتری داشته باشند.

به گفته زراتی، در چنین شرایطی احتمال دارد افراد از خوراکی‌هایی استفاده کنند که برای سلامتشان چندان مناسب نیست؛ به عنوان نمونه مصرف بی‌رویه کره، خامه، پنیرهای خامه‌ای و پنیرهای پرچرب می‌تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد و به همین دلیل حتماً باید به نوع و میزان مواد غذایی مصرفی هنگام صبحانه یا ناهار دسته‌جمعی در اداره دقت کنید.

چای

قندان‌ها را از روی میز بردارید

تفاوتی ندارد چه شغلی داشته باشید و مشغول انجام چه نوع کاری باشید؛ در همه کارها و فعالیت‌ها، بدن ما به مصرف مواد غذایی خاصی نیاز دارد که باید با توجه به آن، از غذاهای مناسب و مورد نیاز استفاده کنیم.

زراتی در این مورد توضیح می‌دهد: حذف میان‌وعده‌ها و مصرف وعده‌های اصلی به تنهایی به هیچ وجه شیوه صحیحی نیست. بنابراین فراموش نکنید در طول روز حتماً از میان وعده‌های مناسب استفاده کنید تا نیاز بدن تأمین شده و قند خونتان افت نکند. البته آنچه در اداره‌ها بین دو وعده غذای اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، چند لیوان چای و تعدادی قند است؛ برای همین هم قندان‌ها جزو جدایی‌ناپذیر میزهای کار ما شده؛ هرچند که متخصصان چنین روشی را تائید نمی‌کنند.

این کارشناس تغذیه با اشاره به این موضوع می‌گوید: متأسفانه بسیاری از افراد هنگامی که مشغول کار هستند، چند لیوان چای می‌نوشند. مصرف بی‌رویه چای نیز موجب می‌شود افراد به جای استفاده از میوه، بیسکویت‌های سبوس‌دار یا انواع مغزها سراغ قند، شکلات، آبنبات یا گز و سوهان بروند و در نتیجه مصرف مواد غذایی شیرین افزایش می‌یابد. بنابراین اگر می‌خواهید دچار اضافه وزن و چاقی نشوید، حتماً باید به این مورد توجه داشته باشید.

زراتی ضمن بیان این مطلب می‌گوید: مصرف موادی مانند توت و انجیر خشک یا خرما که قند آن‌ها معمولاً همراه با فیبر است، یکی از بهترین گزینه‌ها به عنوان میان‌وعده خواهد بود. پس بهتر است قندان را بردارید و به جای آن یک ظرف حاوی توت، انجیر یا خرما روی میزتان بگذارید. همچنین این نکته را نیز به یاد داشته باشید که در اداره‌ها مصرف خرمای خشک توصیه می‌شود و استفاده از خرمای تازه که حاوی شهد است، به دلیل احتمال آلودگی و فساد مناسب نیست.

آب

کار می‌کنید؛ آب بنوشید

خیلی از افراد هنگامی که مشغول کار می‌شوند، یادشان می‌رود باید چند لیوان آب بنوشند و به همین راحتی مصرف آب را فقط به یک لیوان آن هم همراه ناهار محدود می‌کنند.

زراتی ضمن اشتباه دانستن چنین شیوه‌ای خاطرنشان می‌کند: حتماً باید در ساعت‌های مختلف و در طول روز به اندازه یک بطری آب بنوشید؛ حتی اگر تشنه نیستید. همچنین دقت داشته باشید مصرف بی‌رویه چای نیز موجب می‌شود آب زیادی از بدن دفع شود.

اما چرا کارمندان عادت کرده‌اند فقط چای بنوشند و هیچ‌وقت از نوشیدنی دیگری غیر از چای استفاده نمی‌کنند؟ البته تغییر نوع نوشیدنی هم کار چندان سختی نیست. حمل یک پاکت شیر یک نفره به محل کار بسیار ساده است، ولی نتایج فوق‌العاده‌ای دارد.

زراتی در این باره می‌گوید: اگر مدیران مجموعه‌ای بتوانند شیر را به عنوان یکی از میان‌وعده‌های کارمندان و کارگران در نظر بگیرند، بسیار مناسب خواهد بود؛ حتی اگر فقط چند روز در هفته میان آن‌ها توزیع شود، اما در صورتی که چنین شرایطی در محیط کار وجود نداشته باشد، می‌توانید شیر را در بسته‌بندی‌های استریل به محل کار برده و به عنوان میان‌وعده مصرف کنید.

به گفته این کارشناس ارشد تغذیه، یکی از بهترین میان‌وعده‌هایی که برای مصرف در محل کار پیشنهاد می‌شود مجموعه‌ای از مواد غذایی است که شامل پروتئین، کربوهیدرات و چربی‌های مفید باشد؛ به همین دلیل خوب است هنگام کار از چند بیسکویت سبوس‌دار، چند عدد مغز گیاهی خام یا یک لیوان شیر به عنوان میان‌وعده مناسب و مفید استفاده کنید.

در خوردن ناهار افراط نکنید

شاید بگویید کیفیت و نوع غذایی که در اداره یا کارخانه توزیع می‌شود، به شما ارتباطی ندارد و در این مورد کاری از دستتان برنمی‌آید. به همین دلیل باید گفت اولین قدم برای بهبود کیفیت غذا، نظارت مدیران یا مسئولان مجموعه است. اما در صورت وجود چنین شرایطی نیز با رعایت نکاتی ساده می‌توانید وضع بهتری برای خود ایجاد کنید.

مصرف موادی مانند توت و انجیر خشک یا خرما که قند آن‌ها معمولاً همراه با فیبر است، یکی از بهترین گزینه‌ها به عنوان میان‌وعده خواهد بود. پس بهتر است قندان

را بردارید و به جای آن یک ظرف حاوی توت، انجیر یا خرما روی میزتان بگذارید

رزراتی در این زمینه می‌گوید: در صورتی که غذا خیلی چرب باشد، سلامت فرد را به خطر خواهد انداخت. بنابراین توصیه می‌شود اول از همه نظارت بهتر و دقیق‌تری صورت گیرد تا غذاهای خیلی چرب تهیه نشود. علاوه بر این، بهتر است همراه ناهار از سالاد یا سبزیجات استفاده کرده و آب یا دوغ را به عنوان نوشیدنی انتخاب کنید.

شب‌کارها دقت کنند

خیلی از افراد مجبورند شب‌ها در محل کارشان حاضر شوند و به همین دلیل برنامه زندگی‌شان دست‌خوش تغییر خواهد شد. زراتی به این افراد چنین توصیه می‌کند: برای کاهش احساس خواب‌آلودگی می‌توانید از قهوه، نسکافه یا حتی چای کمک بگیرید. ولی حتماً باید از میوه‌ها و سبزیجاتی که حاوی ویتامین C و A است مانند هویج، مرکبات، انار و انگور نیز استفاده کنید.

به گفته این کارشناس تغذیه، برای پیشگیری از کم‌خوابی و عوارض ناشی از آن مصرف مواد غذایی حاوی روی مانند بادام‌زمینی، گردو و انواع آجیل نیز توصیه می‌شود. مواد غذایی حاوی ویتامین E مانند جوانه گندم هم برای تأمین آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیاز باید در طول روز استفاده شود.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: جام جم - نیلوفر اسعدی‌بیگی

مطالب مرتبط:

اقدامات مفید تغذیه‌ای در مراکز عمومی

تغذیه و بهبود عملکرد نیروی انسانی

12 قانون طلایی برای غذا خوردن در محل کار

غذا خوردن حین کار با رایانه باعث چاقی می‌شود

تأثیر رسانه‌ها بر روی وزن ما!

تغذیه را فدای کار نکنید!

فست‌فودها و بی‌تحرکی؛ قاتلان مرموز و پنهان کارمندان

بهترین غذاها برای محل کار!

میز کار یا میز ناهار؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.