تبیان، دستیار زندگی
برخی غذاها هستند که مصرف آن‌ها موجب تقویت خلق و روحیه می‌شوند که در این بخش به توضیح چند مورد از آن‌ها پرداخته‌ایم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خوردنی‌هایی برای خوش خلقی شما


برخی غذاها هستند که مصرف آن‌ها موجب تقویت خلق و روحیه می‌شوند که در این بخش به توضیح چند مورد از آن‌ها پرداخته‌ایم.


ماهی

ماهی

مطالعات نشان داده افرادی که بدن شان دچار کمبود امگا-3 شده است، بیشتر از دیگر افراد، مبتلا به ضعف روحیه هستند. اسیدهای چرب امگا-3 موجود در ماهی‌های چرب مانند سالمون و ساردین، بخش وسیعی از بافت مغز را تشکیل می‌دهند.

حدود 60 درصد از وزن خشک مغز را چربی تشکیل می‌دهد که حدود 30 درصد از آن به شکل امگا-3 می‌باشد.

داشتن یک رژیم سرشار از امگا-3 کمک مۆثری به سلامت مغز خواهد کرد و با حفظ انعطاف سلول‌های مغز، موجب تقویت و بهبود روحیه می‌شود و به این ترتیب پیام‌رسان‌های شیمیایی مغزی (انتقال دهنده‌های عصبی) می‌توانند به طور مۆثرتری کار کنند.

موز

موز حاوی اسید آمینه مهم و ضروری تریپتوفان و نیز ویتامین A، B6، فیبر، پتاسیم، فسفر، آهن و کربوهیدرات است. کربوهیدرات‌های تقویت کننده روحیه، به جذب تریپتوفان در مغز کمک می‌کنند و ویتامین B6 به تبدیل تریپتوفان به هورمون سرتونین که موجب بهبود اخلاق می‌شود کمک می‌کند و این مورد در نهایت به تقویت خلق و خو و نیز داشتن خوابی راحت کمک به سزایی خواهد كرد.

از آن جا که تریپتوفان قادر به افزایش مقدار سرتونین در بدن می‌شود، در درمان بیماری‌های مختلفی مانند بی‌خوابی، افسردگی و حتی هیجانات ناشی از خشم نیز مۆثر است. موزها به خاطر این که دارای پتاسیم هستند، مصرف آن‌ها به عنوان یک میان وعده سالم برای افرادی که دچار استرس‌هاس شدید و یا خستگی شده‌اند مفید است.

مطالعات نشان داده افرادی که بدنشان دچار کمبود امگا-3 شده است، بیشتر از دیگر افراد، مبتلا به ضعف روحیه هستند. اسیدهای چرب امگا-3 موجود در ماهی‌های چرب مانند سالمون و ساردین، بخش وسیعی از بافت مغز را تشکیل می‌دهند.

اسفناج

اگر بدن به کمبود ویتامین B مبتلا شود، منجر به ضعف روحیه و بداخلاقی فرد می‌شود، چرا که وجود مقدار پایین ویتامین B در بدن می‌تواند در واقع مانع تولید سرتونین شود. با خوردن سبزیجات برگی مانند اسفناج و بروکلی به افزایش سطح ویتامین B در بدن خود کمک کنید.

آب

بدن برای وظایف و عملکردهای منظم خود نیاز ضروری به آب دارد. که در این خصوص نه تنها تک تک اعضای بدن با کمبود آب، دچار نقص می‌شوند بلکه روی توانایی تمرکز مغز نیز تأثیر به سزایی خواهد گذاشت و موجب تضعیف آن خواهد شد.

ماست

ماست

کمبود ویتامین D منجر به بروز مشکلات بسیاری برای سلامتی از جمله افسردگی، پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و سرطان خواهد شد.

بهترین منبع ویتامین D نور خورشید است، ولی اگر در شرایطی قرار دارید که قادر به دریافت نور کافی از خورشید نیستید، بهتر است از منابع غذایی حاوی ویتامین D استفاده کنید.

کلسیم نیز می‌تواند مقدار استرس و هیجان شما را کاهش دهد، برای این منظور می‌توانید مقداری توت (انواع توت‌ها) به ماست خود بیفزایید و آن را به عنوان صبحانه میل کنید.

شکلات تیره

شکلات نه تنها طعم خوبی دارد بلکه می‌تواند روحیه و خلق و خوی شما را بهبود بخشد. شکلات هر چه تیره‌تر باشد، دارای خواص بیشتری است. مصرف یك تکه کوچک از شکلات تیره می‌تواند باعث شود مغز اندورفین آزاد کند و موجب افزایش سطح سرتونین شود.

طی یک تحقیق اخیر به 30 نفر مقدار 40 گرم شکلات تیره در طی 14 روز داده شد. نتایج نشان داد که این افراد هورمون استرس کمتری در بدن شان تولید شده و مقدار هیجانشان نیز کاهش یافته است.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: goldsummer

مطالب مرتبط:

خوراکی‌های كاهنده استرس

غذاهای مناسب برای کودکان

غذایی کامل به نام تخم‌مرغ

خوراکی‌هایی برای زنگ تفریح

آنچه از آبگوشت نمی‌‌دانید!

پاستیل بی‌خاصیت!

ترجمه رنگ میوه‌ها و سبزیجات

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن