تبیان، دستیار زندگی
در شرایط سخت و دشوار اقتصادی معمولاً همه در محل کار استرس دارند و عصبی هستند. مدیران باید به کارکنان کمک کنند تا آرامش خود را در این شرایط حفظ کنند و کارهای خود را با تمرکز انجام دهند و انگیزه خود را از دست ندهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رفتار با کارکنان بحران زده!

چگونه در بحران‌ها به کارکنان انگیزه بدهیم؟


در شرایط سخت و دشوار اقتصادی معمولاً همه در محل کار استرس دارند و عصبی هستند. مدیران باید به کارکنان کمک کنند تا آرامش خود را در این شرایط حفظ کنند و کارهای خود را با تمرکز انجام دهند و انگیزه خود را از دست ندهند. فراموش نکنید که تنها یک یادداشت یا سخنرانی برای این کار کافی نیست.


مدیریت

در این شرایط هیچ گونه تمرین یا روش خاصی برای ایجاد یک تیم قوی نمی‌تواند به طور کامل اعتماد به نفس از دست رفته را در محل کار بازگرداند. اما راه‌هایی برای کمک به حفظ بهره‌وری وجود دارد که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

به صورت غیر رسمی صحبت کنید

هر فردی به گونه‏ای متفاوت از سایرین با استرس برخورد می‌کند، بنابراین مدیران به یک رویکرد فرد محور نیاز دارند. مدیران باید برای فهمیدن نیاز هر کدام از کارکنان، برطرف کردن استرس و حفظ آرامش، با آنان به صورت غیر رسمی صحبت کنند.

همیشه پذیرای کارمندان باشید

کارکنان ممکن است به صورت مکرر به اطمینان و پشت گرمی شما نیاز پیدا کنند. سعی کنید قسمتی از زمان خود را به آن‌ها اختصاص دهید و با آن‌ها صادق و روراست باشید. اگر شما نمی‌توانید کاری را به طور حتم انجام دهید، به آن‌ها قول صد درصد ندهید. رک باشید اما طوری رفتار کنید که بفهمند ممکن است موضوعاتی وجود داشته باشد که شما نمی‌توانید در مورد آن‌ها بحث کنید.

فشار بر کارمندان را کم کنید

در شرایط بحرانی سعی کنید سطح تحمل کارکنان را پایین نیاورید، زیرا آن‌ها در این شرایط استرس زیادی دارند در نتیجه دستور دادن مکرر به کارکنان می‌تواند اثر معکوسی داشته باشد. بهتر است با توجه به اخلاق و روحیات و روند کاری هرکدام از کارکنان، پیشنهادهای خود را با آن‌ها مطرح کنید.

در شرایط بحرانی سعی کنید سطح تحمل کارکنان را پایین نیاورید، زیرا آن‌ها در این شرایط استرس زیادی دارند در نتیجه دستور دادن مکرر به کارکنان می‌تواند اثر معکوسی داشته باشد.

ترک شغل از طرف کارمندان را پیگیری کنید

سعی کنید به کارکنان خود کمک کنید تا به اهداف شغلی خود دست پیدا کنند. اما قبل از آن لحظه‏ای بنشینید و به تفکر بپردازید تا بتوانید دریابید که چرا کارکنان می‌خواهند از شغل جاری خود و به طور کلی از سازمان شما خارج شوند.

اگر آنان می‌خواهند مسوولیت بیشتری را بپذیرند و واحد سازمانی خود را تغییر دهند، شرایط و امکانات موجود در سازمان را بررسی کنید و با در دست داشتن گزینه‏های متنوع، با آن‌ها جلسه‏ای تنظیم کنید تا در مورد این موضوع با هم صحبت کنید. همواره برای هر کدام از آن‌ها مسیرهای روشنی ارائه کنید و در نهایت تصمیم گیری را به عهده آن‌ها بگذارید.

برنامه‏ریزی کنید

برای نشان دادن اینکه هر یک از کارکنان در آینده سازمان نقش دارند، با آن‌ها اهداف بلندمدت تنظیم کنید. با این کار می‌توانید به کارمندان انگیزه دهید و نشان دهید شرایط بحران زودگذر و مقطعی است.

مدیریت

کار کارمندان خود را بازبینی کنید

کار کارمندان خود را بازبینی کنید و کارمندانی را که کارآمدتر هستند، ستایش کنید. راه‏های بسیاری وجود دارد که در عین سادگی، برای شناسایی و تشکر از کارکنانی که کارهای سخت را انجام می‌دهند، مۆثر هستند.

یکی از این راه‌ها، فرستادن ایمیلی حاوی یک متن تقدیر آمیز است. همچنین شما می‌توانید دیگر کارکنان را به پیروی کردن از آنان و قرار دادن آن‌ها به عنوان سرمشق و الگو تشویق کنید. ارائه مشوق‌های خود را به گونه‏ای سازماندهی کنید که به دستاوردهای بزرگ‌تری دست پیدا کنید.

کارکنان ناراضی را انتقال دهید

گاهی اوقات کارکنانی وجود دارند که نمی‌توان در آن‌ها، انگیزه ایجاد کرد و نارضایتی آن‌ها وقت و انرژی مدیران را هدر می‌دهد و فضای نامناسبی ایجاد می‌کند. همچنین آن‌ها می‌توانند روحیه کل یک واحد را پایین بیاورند.

از خودتان بپرسید که چگونه می‌توانید به بهبود تجربه کاری آن‌ها کمک کنید. می‌توانید به آن‌ها پیشنهاد کنید که به یک قسمت دیگر یا حتی یک سازمان دیگر انتقال پیدا کنند.

از بروز شایعات جلوگیری کنید

نباید اجازه دهید شایعات در سازمان، اداره یا شرکت شما راه پیدا کنند، چرا که باعث ایجاد نگرانی‌های بی اساس می‌شوند و می‌تواند بهره‌وری را کاهش دهند.

از دفتر کار خود بیرون بروید

بسیاری از سازمان‌ها خدماتی را به جامعه ارائه می‌کنند که به کارکنان این امکان را می‌دهد در خارج از سازمان، کارهایی انجام دهند که به آن‌ها حس خوبی می‌دهد. مۆسسات خیریه و سازمان‌های داوطلبانه می‌توانند در پیدا کردن پروژه‏های مناسب برای خدمت به جامعه مۆثر باشند.

نگرانی‌های خود را برای خودتان نگه دارید

به عنوان یک مدیر، شما دو کار دشوار و سخت دارید: همدردی با کارکنان و مقابله با استرس خودتان. این نکته بسیار مهم است که شما بتوانید احساسات شخصی خود را برای خود نگه دارید؛ چرا که ترس و نگرانی شما می‌تواند کارکنان را وحشت زده کند.

دنیای اقتصاد


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: sibesefid

برگرفته از انجمن: مدیریت

مطالب مرتبط:

برای شما که مدیر هستید

رئیستان را آزار ندهید!

راه‌هایی برای موفقیت در استخدام

نقش تبلیغات در رونق تجارت

تکنیک‌های یافتن شغل

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن