تبیان، دستیار زندگی
مصرف ویتامین C و اسیدهای چرب امگا 3 در بیماری‌های عفونی مثل سرماخوردگی اهمیت زیادی دارد و ایمنی بدن را در مقابل عامل بیماری زا افزایش می‌دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیشگیری از بیماری‌های عفونی با تغذیه‌ی مناسب


مصرف ویتامین C و اسیدهای چرب امگا 3 در بیماری‌های عفونی مثل سرماخوردگی اهمیت زیادی دارد و ایمنی بدن را در مقابل عامل بیماری زا افزایش می‌دهد.

سوپ و آش

دکتر علی اکبر سهیلی آزاد، متخصص تغذیه با بیان اینکه بعضی افرادی که دچار بیماری‌های عفونی از قبیل سرماخوردگی می‌شوند ممکن است دچار سوء تغذیه نیز باشند، اظهار داشت: آب و هوا نقش بسیار مهمی در شکل گیری این بیماری‌ها دارد به طوری که در فصل سرما بدن با توجه به تغییرات فیزیولوژیکی می‌خواهد دمای خود را با محیط سازگار کند.

وی سرما را عامل تحریک غده هیپوتالاموس در مغز دانست و گفت: با تحریک این غده دو هورمون از تیروئید به داخل جریان خون ترشح و به تمام سلول‌های بدن انتقال می‌یابد که سبب نفوذ مولکول‌های انرژی زا مثل گلوکز و اسیدهای چرب به داخل سلول‌ها می‌شود که با سوختن آن‌ها بدن گرمای مورد نیاز خود را برای مقابله با سرما به دست می‌آورد و به این ترتیب در فصل زمستان بدن به انرژی بیشتری نیاز دارد.

این متخصص تغذیه با اشاره به نیاز بیشتر بدن به انرژی در فصل سرما افزود: در زمستان معمولاً افراد با کمبود انرژی و گرسنگی موقت رو به رو می‌شوند که از عوامل پایین آمدن سطح ایمنی بدن در مقابله با عامل‌های بیماری‌زاست که بروز سرماخوردگی و بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی و گوارشی را به همراه دارد.

دکتر سهیلی آزاد با اشاره به صدای خس خس سینه در سرماخوردگی‌های شدید و اختلال در تنفس گفت: برای اینکه تنفس به شکل عادی صورت گیرد بدن به عنصر روی نیاز دارد به دلیل اینکه ریه‌ها اکسیژن هوا را به خون و گلبول قرمز آن را به اعضای بدن انتقال می‌دهد بنابراین برای انتقال گلبول قرمز به سلول‌های ریه نیاز به آنزیمی است که در ساختمان آن عنصر روی نقش اساسی دارد.

وی با تاکید بر اینکه مواد مغذی از دست رفته به دلیل سرماخوردگی باید از طریق یک برنامه غذایی متعادل تأمین شود، اظهار کرد: مصرف سوپ و آش در این دوران می‌تواند مقدار آب زیادی که بدن از دست داده را تأمین کند و همچنین این غذاها به دلیل داشتن غلات و حبوبات مواد مغذی مثل ویتامین‌های گروه ب، نیاسین و اسیدفولیک را در بدن افزایش می‌دهد و با داشتن نمک، سدیم و پتاسیم را به بدن برمی گرداند.

دکتر سهیلی آزاد در ادامه با بیان اینکه مصرف ویتامین C و اسیدهای چرب امگا 3 در بیماری‌های عفونی مثل سرماخوردگی اهمیت زیادی دارد و ایمنی بدن را در مقابل عامل بیماری زا افزایش می‌دهد، گفت: اسیدهای چرب امگا 3 در بدن نقش فیزیولوژیکی خاصی دارند به طوری که برخی باعث افزایش ایمنی در برابر عامل بیماری زا و برخی دیگر باعث اتصال عروق و مجاری تنفسی می‌شود که روغن‌های زیتون، ذرت و ماهی دارای این نوع از اسیدها هستند.

بالا رفتن درجه تب موجب از دست دادن بیش از حد مواد قندی و آب به همراه

مواد مغذی می‌شود به طوری که اگر مدت تب و عفونت بیش از یک هفته طول

بکشد با توجه به سوخت و ساز بالا که معمولاً همراه با اسهال و استفراغ

و بی‌اشتهایی است فرد به شدت دچار کاهش وزن می‌شود

این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه بیش از 100 ویروس در ایجاد سرماخوردگی نقش دارند، گفت: در این بیماری که ویروس‌های مختلف عامل آن هستند معمولاً درجه تب پایین ولی در مورد ویروس آنفلوانزا میزان تب به مراتب بالاتر است و حتی احتمال رسیدن تب به بیش از 38 درجه نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: بالا رفتن درجه تب موجب از دست دادن بیش از حد مواد قندی و آب به همراه مواد مغذی می‌شود به طوری که اگر مدت تب و عفونت بیش از یک هفته طول بکشد با توجه به سوخت و ساز بالا که معمولاً همراه با اسهال و استفراغ و بی‌اشتهایی است فرد به شدت دچار کاهش وزن می‌شود.

دکتر سهیلی آزاد با اشاره به اینکه در صورت تأمین نشدن مواد از دست رفته در دوران سرماخوردگی فرد دچار سوء تغذیه می‌شود، افزود: در بیماری‌های عفونی معمولاً افراد دچار کمبود مواد مغذی به خصوص ویتامین A می‌شوند که ویتامین ضد عفونت نیز به آن گفته می‌شود و یکی از نقش‌های آن جلوگیری از عفونت بافت پوششی شامل سطح مجاری تنفسی، گوارشی، دستگاه تناسلی و پوست بدن است.

این متخصص در پایان با اشاره اهمیت مصرف ویتامین A در کودکان زیر 5 سال خاطرنشان کرد: سالانه تعداد زیادی از این کودکان در کشورهای در حال توسعه به علت کمبود ویتامین A به راحتی دچار بیماری‌های عفونی از قبیل اسهال، استفراغ، عفونت دستگاه تنفسی، سرخک می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهند.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: ایسنا

مطالب مرتبط:

توصیه های تغذیه ای در عفونت مجاری ادراری

خوب بخورید تا سرما نخورید!

با تغذیه صحیح از ابتلا به بیماری عفونی جلوگیری کنید

 فردی که سرماخورده چه باید و چه نباید بخورد؟

رژیم غذایی ضد سرماخوردگی

عفونت‌ها را با غذا برانید

این 9 آنتی‌بیوتیک طبیعی را بشناسید!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.