سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
آسپیرین برای درد و آرتروز و همینطور برای جلوگیری از بیماری قلبی و سکته مصرف می شود. آسپرین را نباید با معده خالی مصرف کرد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مریم سجادپور
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین زمان مصرف هر دارویی کی است؟


آسپیرین برای درد و آرتروز و همینطور برای جلوگیری از بیماری قلبی و سکته مصرف می شود. آسپرین را نباید با معده خالی مصرف کرد، زیرا باعث ناراحتی معده می شود، بنابراین باید آن را همراه با غذا مصرف کرد.


دارو

- اگر شما داروی Prilosec برای درمان بیماری برگشت غذا به مری یا ترش کردن غذا و دیگر داروهای موثر بر اسید معده را مصرف می کنید، باید این داروها را تقریبا 30 دقیقه قبل از وعده غذایی مصرف کنید، زیرا زمانی که شما بوی غذا را احساس می کنید و یا به خوردن غذا فکر می کنید، معده شروع به ترشح اسید می کند و شما باید قبل از ترشح اسید معده، این داروها را مصرف کنید.

 

- داروهای ضد اضطراب و صرع را در شب مصرف کنید، زیرا این داروها موجب خواب آلودگی شما می گردد.

 

- ویتامین ها و مسکن ها را بعد از غذا مصرف کنید، زیرا اگر آنها را با معده خالی مصرف کنید، از معده به سختی می گذرند؛ اما اگر غذا در معده موجود باشد، ناراحتی معده را کم می کند.

 

- سلنیوم، گلوکزآمین و کلونوزپام هرچند که معده را ناراحت نمی کنند، اما باید زمانی که غذا می خورید، مصرف شوند.

 

- هنگامی که داروها را بیشتر از یک بار در روز مصرف می کنید، بهترین راه عبارت است از تقسیم داروها. برای مثال گلوکزآمین دو بار در روز پیشنهاد می شود، بنابراین هر 12 ساعت یک بار آن را مصرف کنید و بهتر است آن را با صبحانه و شام مصرف کنید.

 

- اگر داروی ضدافسردگی باعث خواب آلودگی شما می گردد و علاوه بر آن داروی کلونوزپام را مصرف می کنید، با غذا این داروها را مصرف کنید که موجب درد معده در شما نشود.

اگر از آسپیرین استفاده می کنید، از مصرف ایبوپروفن خودداری کنید. اما اگر هر دو دارو را باید مصرف کنید، حتما ایبوپروفن را حداقل 8 ساعت قبل و یا 30 دقیقه بعد از مصرف آسپرین مصرف کنید

- اگر داروی ضدافسردگی باعث سرحال شدن و افزودن انرژی در شما می گردد، می توانید این دارو را در صبح و بعد از صبحانه میل کنید.

 

- داروی  Sprintec، یک قرص ضدبارداری می باشد و حاوی دو نوع هورمون زنانه برای جلوگیری از تخمک گذاری می باشد. داروهای هورمونی را باید هر روز در یک ساعت مشخص مصرف کنید، زیرا اگر در ساعت معینی نخورید، باعث می شود میزان هورمون در بدن شما کم شود و اثرات دارو نیز کاهش یابد.

 

- داروهای تیروئید بهتر است با یک لیوان آب و 20 دقیقه قبل از مصرف هر گونه ماده غذایی، در صبح مصرف شود.

 

- داروی لووتیروکسین و قرص کلسیم، باید 4 ساعت با هم فاصله داشته باشند، زیرا کلسیم باعث کاهش جذب لووتیروکسین می گردد.

 

- داروی Wellbutrin (درمان کننده اختلال افسردگی فصلی) بهتر است با صبحانه میل شود.

 

- ایبوپروفن باید با غذا و به همراه یک لیوان پر از شیر مصرف شود تا موجب ناراحتی معده نگردد. این دارو را نباید بیشتر از 3200 میلی گرم در روز مصرف کرد.

اگر از آسپیرین استفاده می کنید، از مصرف ایبوپروفن خودداری کنید. اما اگر هر دو دارو را باید مصرف کنید، حتما ایبوپروفن را حداقل 8 ساعت قبل و یا 30 دقیقه بعد از مصرف آسپرین مصرف کنید.

 

- آسپیرین برای درد و آرتروز و همینطور برای جلوگیری از بیماری قلبی و سکته مصرف می شود. آسپرین را نباید با معده خالی مصرف کرد، زیرا باعث ناراحتی معده می شود، بنابراین باید آن را همراه با غذا مصرف کرد.

 

- برخی داروها موجب تهوع و استفراغ می شوند، پس بهتر است این داروها را بعد از غذا مصرف کنید، این داروها شامل داروهای ضد نقرس و داروهای پارکینسون هستند.

داروهای دیابت اگر خوردنی باشند، باید با غذا مصرف شوند تا باعث کاهش قند خون نشوند و از بروز کومای دیابتی جلوگیری گردد

- برخی داروها موجب التهاب و زخم معده و سوء هاضمه می شوند. این داروها را همراه با بیسکویت و یا ساندویچ و یا یک لیوان شیر مصرف نمایید، این داروها عبارتند از: آسپرین، داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب مثل دیکلوفناک یا ایبوپروفن و داروهای استروئیدی مثل پردنیزولون یا دگزامتازون و غیره.

 

- داروهای آنتی اسید را که برای جلوگیری از سوزش سردل، برگشت غذا و یا سوء هاضمه مصرف می شوند، بهتر است بلافاصله بعد و یا در وسط غذا خوردن مصرف کنید.

 

- داروهایی که در دهان و یا گلو اثر دارند، نباید بعد از غذا مصرف شوند. این داروها عبارتند از: دهانشویه ها، درمان کننده برفک دهان و زخم دهان.

 

- برخی داروها برای راحت جذب شدن در خون، نیاز به مواد مغذی در معده و روده دارند، این داروها عبارتند از: داروهای  بیماری ایدز.

 

- داروهای دیابت اگر خوردنی باشند، باید با غذا مصرف شوند تا باعث کاهش قند خون نشوند و از بروز کومای دیابتی جلوگیری گردد.

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

مطالبی درباره انواع داروها

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین