تبیان، دستیار زندگی
همه والدین دوست دارند فرزندان شان خوب تربیت شوند، اما در مسیر رشد او اشتباهاتی می‌كنند كه در ذهن كودك به كنش‌ها و اعمال نادرست می‌انجامد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بزرگ‌ترین اشتباهات بزرگ‌ترها


همه والدین دوست دارند فرزندانشان خوب تربیت شوند، اما در مسیر رشد او اشتباهاتی می‌كنند كه در ذهن كودك به كنش‌ها و اعمال نادرست می‌انجامد.


تربیت فرزند

اگر بپرسید مهم‌ترین وظیفه پدر و مادر در قبال فرزندان چیست، پاسخ بیشتر والدین احتمالاً این است كه خوب تربیت شان كنند. همه والدین دوست دارند فرزندان شان خوب تربیت شوند، اما در مسیر رشد او اشتباهاتی می‌كنند كه در ذهن كودك به كنش‌ها و اعمال نادرست می‌انجامد. هر قدر این اشتباهات بیشتر باشد، ناهنجاری‌های تربیتی یا تمایلات او در شكستن هنجارها و فاصله گرفتن از آداب و رفتار پرورش یافته بیشتر است.

پدر و مادر، افراد دیگر خانواده، اقوام و... چه اشتباهاتی می‌كنند كه اثرات منفی آن دامن‌گیر فرزند، والدین، خانواده و حتی اجتماع می‌شود؟

عصبانیت و فریاد

بعضی والدین كم‌حوصله‌تر، آگاهانه یا ناآگاهانه برای دست برداشتن كودك از رفتاری خاص یا وادار کردن او به انجام یك كار، عصبانی شده و به فریاد و دادن زدن روی می‌آورند. این اشتباه شاید در همان لحظه خواسته آن‌ها را عملی كند، اما كودك شان نیز یاد می‌گیرد همین رفتار را در برابر دیگران یا حتی خود آن‌ها انجام دهد و برای رسیدن به خواسته‌هایش صدا را بلند كرده، به كنش‌ها و واكنش‌های عصبی و لجبازانه روی آورد.

تنبیه بدنی

كودكانی كه مدام كتك می‌خورند، كم‌كم حساسیتی به درد نشان نمی‌دهند و جری‌تر می‌شوند. بسیاری از خانواده‌ها گرچه در حرف تنبیه بدنی را نكوهش می‌كنند، ولی وقتی به تصوری نادرست، كارد به استخوان شان می‌رسد از این عمل رویگردان نیستند و عامدانه تنبیه را حتی به شكلی خفیف برای تربیت‌ فرزند موثر می‌دانند! این اثر کوتاه مدت، موقتی و به شدت خطرناك است.

نقش خانواده، به ویژه پدر و مادر در آموزش و تربیت و سهم آن‌ها در شكل‌گیری آینده كودك بسیار است؛ موارد اشتباه آموزشی و تربیتی در مواجهه با كودكان نیز بسیار است.

حتی مداوم نبودن تنبیه و استفاده اندك و به شكل خفیف آن اثرات خود را بر ذهن او خواهد گذاشت. از دست رفتن احترام و میل و علاقه به فردی كه تنبیه می‌كند، هرچند بعدها بداند به قصد تربیت صورت گرفته، زمینه‌ساز شكل‌گیری رفتار خصمانه در نهاد او می‌شود و به وی می‌آموزد خشونت و پرخاش توأم با كتك‌كاری، راه رسیدن به خواسته‌ها و رفع مشكلات است. به این صورت، نه‌تنها در خانواده كه در جامعه نیز چنین رفتاری پیش می‌گیرد.

دستورهایی با افعال منفی

به كبریت دست نزن، او را هل نده، سرو صدا نكن و... بازدارندگی، میل لجبازی را افزایش می‌دهد و كودك را در همان سنین یا سال‌های آتی وامی‌دارد بی‌درنگ و بدون تفكر در برابر مباحث بازدارنده موضع بگیرد یا حتی علیه آن طغیان كند. چنین روندی همچنین باعث می‌شود او احساس تحقیر را در خود و احساس قدرت را در دستور دهنده تصور كند و در بزرگ‌سالی همین روش را پیش گیرد. جای چنان دستورهایی می‌توان جملاتی ملایم‌تر با افعال مثبت و آگاه‌ كننده به كار برد مثل: شعله كبریت دستت را می‌سوزاند و...

حتی مداوم نبودن تنبیه و استفاده اندك و به شكل خفیف آن اثرات خود را بر ذهن فرزند خواهد گذاشت.

سرزنش و توهین

سرزنش به خصوص اگر با توهین همراه شود، شأن، شخصیت، اعتماد به نفس و سلامت فكر را از كودك دور می‌كند و به جای مهر و عطوفت به دیگران یا حتی والدین و اعضای خانواده، در ذهن او نامهربانی، بی‌اعتنایی، تحقیر و رفتار توهین‌آمیز را می‌نشاند. كودكی كه با كلمات احمق، كودن، نفهم، دست‌وپاچلفتی و... یا جملات سرزنش‌آمیز توصیف می‌شود، حس حقارت و بی‌ارزش بودن را به ذهن می‌سپارد و از آنجا كه هیچ‌كس نمی‌خواهد موجودی حقیر جلوه كند، یا موضعی تدافعی پیش می‌گیرد یا به طور معمول در لاك تنهایی و خجلت فرو می‌رود و آسیب‌های روانی دیگری را پذیرا می‌شود.

پرسش‌های بازخواستی

استفاده از پرسش‌هایی چون چرا دست به كبریت زدی؟، باز برادرت را هل دادی؟ و... برای تربیت كودكان کم سن و سال اشتباه است. كودكان نمی‌دانند و نمی‌توانند به شكلی منطقی كه مورد انتظار والدین از طرح سوال شان است، دلیل بیاورند. برخی كارهای آن‌ها ناخودآگاه است، حاصل احساس و واكنشی ندانسته و ناگهانی است. طرز جواب یا استدلال و قانع کردن را نیاموخته‌اند. به همین دلیل به جای پرسش‌های بازخواستی باید آن‌ها را از نادرست بودن كارشان آگاه كرد.

بزرگ‌ترین اشتباهات بزرگ‌ترها

كلافگی و تسلیم

شاید شما هم برخی افراد موسوم به لوس و خودخواه را به یاد آورید. اغلب آن‌ها كسانی هستند كه در بخشی از زندگی یا همه آن متوجه شده‌اند اگر والدین شان یا حتی دیگران، محدودیتی هم برای برخی خواسته‌های نادرست آن‌ها در نظر بگیرند، پس از مقداری فشار به اشكال گوناگون آن را لغو می‌كنند و نادیده می‌گیرند.

بنابراین بهترین راه رسیدن به نیازهایشان را بی‌توجهی به شرایط دیگران و در نظر گرفتن خواست و شرایط خود می‌پندارند. چنین اشخاصی ممكن است به موفقیتی ظاهری در به دست آوردن آنچه می‌خواهند برسند، اما شخصیت آن‌ها به احساس و روان دوستان و اطرافیان شان لطماتی می‌زند كه سبب از دست دادن سریع و پیاپی آن‌ها می‌شود. از دست دادن اطرافیان احساس و روان آن‌ها را نیز تهدید می‌كند و از آنجا كه ناكامی برای آن‌ها تلخ است و نمی‌توانند یا نمی‌دانند چطور با آن مواجه شوند مایه عذاب بیشتر خود، نزدیكان یا پدر و مادر می‌شوند.

موارد اشتباه آموزشی و تربیتی

نقش خانواده، به ویژه پدر و مادر در آموزش و تربیت و سهم آن‌ها در شكل‌گیری آینده كودك بسیار است؛ موارد اشتباه آموزشی و تربیتی در مواجهه با كودكان نیز بسیار است. خانواده‌ای كه فرصت تجربه به كودك نمی‌دهد، حد و مرزهای اختیار یا اجبار و كوتاه آمدن یا پافشاری بر انجام كار یا خواسته‌ای را نمی‌شناسد، نیازها و اقتضاهای سنی او را تشخیص نمی‌دهد، ارتباطی مۆثر و مناسب با وی ندارد، انتظاراتی فراتر از حد او دارد، روش‌های درست آموزش و پرورش وی را نمی‌داند یا به كار نمی‌گیرد و... در یك جمله: مدام اشتباه می‌كند و نمی‌تواند مدعی شود دوست دارد فرزندی داشته باشد كه خوب تربیت شده است.


باشگاه كاربران تبیان - ارسالی از: sarakamali

مطالب مرتبط:

والدین موفق، شنوندگانی خوب

در دعوای بچه‌ها چه کنیم؟

تربیت با فریاد یا بدون فریاد؟

فواید بچه‌ها برای اعصاب و روان والدین!

میان دل خواهر و برادر پل بزنید (1)

میان دل خواهر و برادر پل بزنید (2)

سرکوب خلاقیت در خانه

حسادت بچگانه خواهر و برادرها

باشگاه كاربران در شبكه اجتماعی

باشگاه كاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه كاربران در ثبت مطالب

باشگاه كاربران در انجمن