وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سمفونی عاشورایی «خسوف» اثر محمدسعید شریفیان با حضور این آهنگساز و همچنین نادر مشایخی به عنوان منتقد، روز دوشنبه 29 آبان ماه در بیست و چهارمین نشست نقد نغمه در فرهنگسرای اندیشه بررسی شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سمفونی "خسوف"


سمفونی عاشورایی «خسوف» اثر محمدسعید شریفیان با حضور این آهنگساز و همچنین نادر مشایخی به عنوان منتقد، روز دوشنبه 29 آبان ماه در بیست و چهارمین نشست نقد نغمه در فرهنگسرای اندیشه بررسی شد.

سمفونیخسوف

هوشنگ کامکار در این نشست گفت: آهنگساز آلبوم موسیقی "خسوف" برخلاف برخی از دوستان آهنگساز، این اثر را برای امضای قرارداد نساخته است و کاملا مشخص است که با دل و جان نوشته و یکی از با ارزش ترین آثار با رنگ و مایه‌های مذهبی است.

وی افزود: این در حالی است که چندی پیش هم در تلویزیون شنیدیم که گفتند بتهون هم کار سفارشی می‌نوشته است. اما نکته قابل توجه این است که ساخت سمفونی با دو نت‌گرد و چند تا آکورد امکان‌پذیر نیست و نمی توان این کارها را با موسیقی باخ و بتهون مقایسه کرد.

این آهنگساز در ادامه به آثار سفارشی که درباره سمفونی هایی که در چند سال اخیر ساخته شده است اشاره کرد وگفت: به گمان من کسی که سفارش می گیرد باید کار را خوب بنویسد. البته سفارش‌دهنده هم مهم است اما این سفارش‌گیرنده یا آهنگساز است که باید با وجدان حرفه‌ای اثری را تولید کند.

در ادامه این نشست سعید شریفیان با اشاره به پیشینه کارهای سفارشی گفت که تا قبل از انقلاب اگر سفارشی انجام می شد مشکلی پیش نمی‌آمد، اما بعد از انقلاب متاسفانه فضایی به وجود آمد که گویی کارهای سفارشی چندان ارزش هنری ندارد، گفت: اما برخلاف هوشنگ کامکار معتقدم که سفارش‌دهنده مهم است و باید به کسانی کار سفارش دهند که آشنا به ساخت سمفونی باشند.

وی در ادامه افزود: فرد سفارش‌دهنده یا کارشناس و آگاه به مسائل موسیقی و جریانات آن هست یا نیست، اگر هست که خودش این قدرت تشخیص را دارد که فرد و کاری را انتخاب کند که سرش کلاه نرود و اگر آگاه نیست با دعوت از چند کارشناس و مشورت با آنها به سادگی می‌تواند دریابد که چه کسانی در سپهر موسیقی ایران کار سفارشی بزن در رو و باری به هر جهت انجام می دهند و چه کسانی کار خوب و شنیدنی و مورد پسند خواص و عام.

در پایان این نشست سید ابوالحسن مختاباد منتقد و روزنامه‌نگار و کارشناس مجری این برنامه گفت: هم آقای کامکار کار سفارشی نوشتند (پوئم سمفونی حلبچه و خرمشهر)و هم آقای شریفیان (خسوف) اما نکته مهم در نگارش هر دوی این آثار این بود که کارها ابتدا نوشته شد و سپس مراکزی به سراغ این کار آمدند و از کار حمایت کردند که در زمینه خسوف علی مرادخانی در دوره مدیریت مرکز موسیقی از کار حمایت کرد که سبب شد تا پنج شب کنسرت این کار با ارکستری 200 نفره به رهبری آقای چکناوریان شکل بگیرد. بعدها در چند کشور اروپای شرقی از جمله رومانی هم کار اجرا شد و هم آقای کامکار که کارش از سوی بانک گردشگری مورد حمایت قرار گرفت.

آهنگساز آلبوم موسیقی "خسوف" برخلاف برخی از دوستان آهنگساز، این اثر را برای امضای قرارداد نساخته است و کاملا مشخص است که با دل و جان نوشته و یکی از با ارزش ترین آثار با رنگ و مایه‌های مذهبی است.

زندگینامه محمد سعید شریفیان

محمد سعید شریفیان،آهنگساز و موزیسین ایرانی سال 1333 در تهران متولد شد. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه با عزیمت به انگلستان به تحصیل در موسیقی پرداخت.

 شریفیان  پس از اتمام درس Foundation در کالج موسیقی لیدز، فوق دیپلم موسیقی را از دانشگاه هادرزفیلد و فوق دیپلم در هنرهای تجسمی را از دانشگاه لندن و دیپلم نوازندگی فلوت و دیپلم‌های هارمونی و کنترپوآن را از کالج سلطنتی موسیقی لندن اخذ کرد.

شریفیان لیسانس و فوق لیسانس خود را در موسیقی در گرایش آهنگسازی از انستیتوی موسیقی کلچستر (دانشگاه انگلیس) دریافت کرد و در ادامه ، درجه دکترا در فیزیک صوت و موسیقی الکتروآکوستیک را در دانشگاه پادوآی ایتالیا اخذ کرد.

او در کنار فعالیت‌های آموزشی در کنسرواتوارهای ایتالیا و کالج‌های موسیقی در انگلیس،چندین سال مدیریت هنری و اجرایی گروه‌ها و ارکسترهای مجلسی و کر را تجربه کرده است. به علاوه پنج سال نیز در مجموعه هنری کمونیتا مونتانا و دو ارکستر فیلارمونیک توسکانی ایتالیا به عنوان آهنگساز مقیم فعالیت داشته است.

همچنین فعالیت‌های متنوع دیگری،از جمله نوازندگی -تا سال 1985- آهنگسازی برای ارکستر‌ها و گروه‌های مجلسی حرفه‌ای در کنسرت‌های پرمخاطب همراه با پخش رادیویی،حضور فعال در سمینارها ،و داوری‌های بین‌المللی جشنواره‌های آهنگسازی و نوازندگی ارکسترال-از جمله دو دوره جشنواره موسیقی معاصر در پرسل روم لندن- بخشی دیگر از فعالیت‌های حرفه‌ای او را تشکیل می‌دهند.

فعالیت‌های مستمر شریفیان در آهنگسازی،منجر به تولید بیش از 80 اثر، در انواع بافت‌های صوتی و گروه‌های مختلف موسیقی اعم از،ارکسترال،کرال،مجلسی،موسیقی الکترواکوستیک،موسیقی فیلم،موسیقی مجموعه‌های تلویزیونی و قطعات متعددی بر روی تم‌های فولکوریک ایرانی شده است.

نمونه‌هایی از آثار شریفیان عبارتند از پوئم سمفونیک آرش کمانگیر،پوئم سمفونیک بر روی اشعار سعدی (در کنفرانس سران سازمان ملل متحد در سال 1988)، با اجرای ارکستر سمفونیک نیویورک و کر متروپولیتن-مجموعه الکتروآکوستیک کویر، مجموعه لیدر بر روی اشعار حافظ، سمفونی سرداران، سمفونی اروند، مجموعه آوازی روی اشعار میروسلاو هولوپ ، سراب برای یک گروه کر خارجی، اثر سمفونیک خسوف و اثر سمفونیک طلوع و  خورشید و چند اثر سمفونیک دیگر.

شریفیان برای دوره ای کوتاه  در اوایل دهه هشتاد مدیرعامل خانه موسیقی بود.

فراوری: سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان


منبع:

ایسنا

همشهری آنلاین

خبرگزاری مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین