وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
از «انتفاضه سنگ» تا «انتفاضه موشک»: معرفی موشک هایی که در جنگ 8 روزه به سمت اسرائیل شلیک شدند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 از انتفاضه سنگ تا انتفاضه موشک


از «انتفاضه سنگ» تا «انتفاضه موشک»: معرفی موشک هایی که در جنگ 8 روزه به سمت اسرائیل شلیک شدند

اسراییل می دانست که مقاومت فلسطینی به موشک هایی دست یافته است که می تواند موازنه قدرت را به ضرر رژیم صهیونیستی تغییر دهد به همین دلیل پس از ترور احمد الجعبری، نابودی زیر ساخت موشکی در دستور کار نیروی هوایی این رژیم بود: 22 حمله هوایی به 20 مخزن موشک های استراتژیک در نوار غزه ، اقدامی بود که اگر "حمایت سریع" شرکای مقاومت فلسطینی نبود می توانست به یک فاجعه در غزه منجر شود. 

البته برخی معتقدند که جنگ ارتش اسراییل علیه مقاومت فلسطینی با حمله هوایی به کارخانه نظامی در یرموک سودان آغاز شد، جایی که به اعتقاد اطلاعات ارتش اسراییل، مبدأ اصلی ترانسفر تسلیحات به نوار غزه بود. 

با نگاهی به حملات موشکی مقاومت فلسطینی به جبهه داخلی اسراییل و دستگاه جنگی این رژیم می توان بخشی از توان موشکی مقاومت را توصیف کرد: 

گراد 

شلیک موشک های گراد برای اسراییل به امری عادی تبدیل شده است. حجم این نوع موشک ها در زرادخانه مقاومت تمام نشدنی است. بر اساس گزارش های اطلاعاتی ارتش اسراییل، تعداد موشک های گراد در نوار غزه در سال 2012 نسبت به سال 2010، حدود 25 درصد افزایش یافته است. 

انتفاضه موشک

برد این موشک ها در حدود 24 مایل است و با وجود اینکه حجم کوچکی دارد ولی با افزایش قدرت انفجاری اش، آرامش را از شهرک نشینان در نیتیووت، سدیروت و عسقلان گرفته است. 

107 

این موشک ها تا 40 کیلومتر را پوشش می دهند و مقاومت فلسطینی توانست با تکیه بر 107 ، بئر سبع، بزرگترین شهر جنوبی فلسطین اشغالی را بطور گسترده مورد هدف قرار دهد. 

ناصر 5 

از سری موشک های ناصر که در نوار غزه تولید می شوند و با طول کوتاه خویش (2.5 متر) شناخته می شود. برد موشک ناصر 5 تا 20 کیلومتر می رسد. 

تل آویو بطور گسترده ای هدف موشک های فجر 5 مقاومت فلسطینی قرار گرفت. هرتسلیا در شمال تل آویو نیز هدف موشک های فجر 5 قرار گرفت

هاون 

خمپاره انداز هاون 60 و 120 میلی متری در حمله به پایگاه های ارتش اسراییل در اطراف نوار غزه بکار گرفته شد.

فجر 3 

از سری موشک های فجر که برد آن به 60 کیلومتر می رسد و جهاد اسلامی با استفاده از این موشک ها توانست، "بات یام" در جنوب تل آویو را هدف قرار دهد. 

فجر 5 

از سری موشک های فجر به طول 6 متر که با سر انفجاری 90 کیلوگرمی می تواند تا 110 کیلومتر را تحت پوشش قرار می دهد.

انتفاضه موشک

لانچر فجر 5 متحرک است که قابلیت حمل 4 قبضه از این موشک و شلیک آنها در هر 8 ثانیه را داراست. 

تل آویو بطور گسترده ای هدف موشک های فجر 5 مقاومت فلسطینی قرار گرفت. هرتسلیا در شمال تل آویو نیز هدف موشک های فجر 5 قرار گرفت. 

M75 

گفته می شود که M75 ساخت غزه است. برد این موشک ها به 75 کیلومتر می رسد که از سوی حماس در حمله به شهرک های گوش حتسیون و گیلو در قدس بکار گرفته شدند. 

کورنت 

موشک های ضد زرهی کورنت با سر انفجاری 10 کیلو گرم قادر است سوراخی به اندازه 120 سانتی متر از فاصله نزدیک به 6 کیلومتر در بدنه تجهیزات زرهی ایجاد کند.

انتفاضه موشک

کورنت مجهز به فناوری لیزری و حسگر حرارتی است. جهاد اسلامی توانست دو ناوچه جنگی نیروی دریایی اسراییل را با کورنت هدف قرار دهد. 

موشک های ضد زرهی کورنت با سر انفجاری 10 کیلو گرم قادر است سوراخی به اندازه 120 سانتی متر از فاصله نزدیک به 6 کیلومتر در بدنه تجهیزات زرهی ایجاد کند. کورنت مجهز به فناوری لیزری و حسگر حرارتی است

موشک های دوش پرتاب

روزنامه اسراییلی یودیوت آهاروت یک ماه پیش از آغاز جنگ از دستیابی حماس به دوش پرتاب های زمین به هوای استریلا اس ای 7 خبر داده بود.

بر اساس گزارش های اطلاعاتی ارتش اسراییل، فلسطینی ها توانسته اند به دوش پرتاب های Grinch SA-24 روسی نیز دست یابند که معادل دوش پرتاب های استینگر امریکایی است. 

انتفاضه موشک

این دوش پرتاب ها تا ارتفاع 11 هزار پا را پوشش قرار می دهند و شاید بتوان بر اساس این اطلاعات ناپدید شدن دو جنگنده نیروی هوایی ارتش اسراییل را توجیه کرد. 

انتفاضه موشکی مقاومت فلسطینی یک بار دیگر توانست موازنه قدرت با ارتش اسراییل را جابجا کرده و آن را تبدیل به موازنه وحشت کند؛ فاصله از سنگ تا موشک گراد، از گراد تا موشک فجر 5 و از آرپیچی 7 تا کورنت و استریلا بسیار است. 

بخش سیاست تبیان

منبع : عصرایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین