وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امروز عاشوراست؛ روزی که آسمان نیز چون زمینیان بر مظلومیت حسین (ع) گریست، امام خوبی ها و پاکی ها که برای زنده نگهداشتن شریعت اسلام، پا به قتلگاه نهاد تا سیدالشهدای پیروان و مریدان خود شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روزی که آسمان هم گریست

عاشورا

امروز عاشوراست؛ روزی که آسمان نیز چون زمینیان بر مظلومیت حسین (ع) گریست، امام خوبی ها و پاکی ها که برای زنده نگهداشتن شریعت اسلام، پا به قتلگاه نهاد تا سیدالشهدای پیروان و مریدان خود شود.

حسین(ع) در سوم شعبان سال چهارم هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود و تحت تربیت مادری چون حضرت فاطمه (س) و پدری همچون امام علی (ع) پرورش یافت. کنیه ایشان «ابوعبداللَّه» و القاب ایشان شهید، طیب، سید شباب اهل الجنه، سبط، رشید، وفی، مبارک، احد الکاظمین، ابو الشهداء و ابو الاحرار است.

امام حسین(ع) پس از شهادت برادر بزرگوارشان امام حسن(ع ) امامت شیعیان را بر عهده گرفتند و هنگامی که معاویه بر خلاف قرارداد صلح خود با امام حسن (ع)، یزید پسرش را که فردی فاسد و نسبت به مقدسات اسلام بی اعتنا بود، جانشین خود کرد به مخالفت با او برخاست.

پس از مرگ معاویه، امام حسین(ع) حاضر به بیعت با یزید نشد؛ یزید نیز از ولید بن عتیقه حاکم مدینه خواست که با توسل به زور امام (ع) را وادار به بیعت کند و اگر حاضر نشد او را به قتل برساند. مردم کوفه نامه های فراوانی را به امام حسین (ع ) نوشتند و از وی خواستند تا به کوفه بیاید. امام حسین(ع) مسلم بن عقیل را به عنوان نماینده و همچنین برای بررسی شرایط، به کوفه فرستاد؛ هنگامی که مسلم در کوفه با استقبال کوفیان مواجه شد نامه ای خطاب به امام نوشت و از ایشان خواست تا به کوفه بیاید.

همزمان با حرکت امام حسین(ع) و همراهان ایشان بسوی کوفه؛ یزید، عبیداللّه بن زیاد را به عنوان حاکم جدید کوفه برگزید، با ورود عبیدالله به کوفه و خط نشان های او برای دعوت کنندگان از امام، اغلب آنان پیمان شکنی کردند و قول و قرار خود با مسلم را فراموش کردند.

عبیداللّه در نخستین اقدام مسلم بن عقیل را به شهادت رساند و عمر بن سعد را با وعده حکومت ری، با 30 هزار نیرو به مصاف امام حسین(ع) در کربلا فرستاد. عمر بن سعد، امام و یارانش را محاصره کرد و برای تحت فشار گذاشتن امام و یارانش دستور داد تا آب را بر آنان ببندند.

امام حسین (ع) در شب دهم محرم سال 61 هجری قمری با آگاهی کامل از موقعیت میدان نبرد یاران خود را فرا خواند و در تاریکی شب و در حالیکه پشت به یاران خود کرده بود از آنان خواست که هرکس می خواهد این مکان را ترک کند. تعداد زیادی از همراهان امام بازگشتند و تنها 72 تن از یاران امام در کنار ایشان باقی ماندند.

یاران امام حسین(ع) در سپیده دم عاشورا، نماز را با اقتدا به آن حضرت بجای آوردند و پیش از آنکه نمازشان به پایان رسد، صدای طبل های جنگ از دور شنیده شد. پس از آن در حالیکه سپاه دشمن به سوی صفوف نمازگزاران در حال پیشروی بود؛ صدای فریادهای آنان به گوش می رسید که یاران امام را به بیعت با فرزند مرجانه و یا جنگ فرا می خواندند.

امام حسین(ع) برای اتمام حجت با مردم کوفه به سوی آنان رفت و سخنرانی تاریخی خود را ایراد فرمودند. آن حضرت در بخشی از خطبه خود چنین فرمودند:

عاشورا

«ای مردم! گفتارم را بشنوید و عجله نکنید تا بر اساس حقی که بر من دارید شما را موعظه کنم و دلیل آمدنم نزدتان را بیان نمایم، که اگر سخن مرا پذیرفتید و گفته ام را تصدیق نمودید و از خودتان به من انصاف دادید، به آن خوشبخت تر خواهید شد و شما را بر من راهی نخواهد بود و اگر سخن مرا نپذیرفتید و به من انصاف ندادید، پس اندیشه ی خود و شرکایتان را فراهم آورید تا کارتان بر شما اندوهی نباشد، سپس در مورد من قضاوت کنید و مهلتم ندهید که سرپرست من خداوندی است که کتاب را فرو فرستاده و او صالحان را سرپرستی می کند... ای مردم! نسب مرا بگویید که من کیستم؟ سپس به خود بازگردید و خود را سرزنش کنید و ببینید آیا کشتن من و شکستن حرمتم برای شما جایز است؟! آیا من فرزند دختر پیامبرتان و فرزند وصی و عموزاده او نیستم و نخستین ایمان آورنده ی به خدا و تصدیق کننده ی پیامبرش درباره ی آنچه از خدایش آورده بود؟ آیا حمزه ی سیدالشهداء عموی پدرم نیست؟ ...آیا گفتار رسول خدا صلی اللَّه علیه و آله در مورد من و برادرم به شما نرسیده است که: «این دو، سروران جوانان اهل بهشت هستند»، ... آیا این مانع شما از ریختن خون من نمی شود؟ »

خطبه شیوا و رسای امام (ع)، سپاه ابن سعد را دچار تردید و سرگشتگی کرد، و از میان آنان حر، به ندای وجدانش پاسخ داد و به سپاه حق ملحق شد.

امام(ع) با دیدن حر خوشحال شد و به او گفت: «آری، خداوند توبه ات را می پذیرد و تو را می بخشد».

جنگ آغاز شد و در گیرودار جنگ، زمان نماز ظهر فرا رسید امام برای اقامه نماز از دشمن مهلتی خواست، اما آنها موافقت نکردند. زهیر بن قین و سعید بن عبدالله پیشاپیش امام ایستادند و امام با نیمی از اصحاب نماز خود را به جا آوردند. در طول نماز، سپاه دشمن به کرات نیزه به سوی آنان پرتاب کرد و به محض پایان نماز، سعید بن عبدالله به شهادت رسید.

با بالا گرفتن جنگ و شهادت یاران و نزدیکان امام دیگر کسی باقی نمانده بود، پس ایشان به سوی خانواده بازگشتند تا با آنان وداع کنند و فرمودند:

عاشورا

«برای بلا، آماده باشید و بدانید که خداوند شما را حمایت و محافظت می کند و از شر دشمنان، نجات می دهد و عاقبت کار شما را به خیر می گرداند، دشمن شما را به انواع عذاب ها گرفتار می سازد، به جای این مصیبت، انواع نعمت ها و کرامت ها را به شما عوض می دهد، پس شکایت نکنید و به زبان چیزی مگویید که از ارزش شما بکاهد.»

در این زمان عمر بن سعد به لشکریانش گفت: «مادام که به خود و خانواده اش مشغول است، بر او یورش برید که به خدا اگر برای شما فراغت یافت، میمنه شما از میسره تان، تفاوتی نخواهد داشت.»

آن پلیدان، بر حضرت، یورش بردند و تیرهای خود را به سویش پرتاب کردند و برخی از تیرها به داخل خیمه ها افتاد. امام حسین (ع)، خشمگین به سوی آنان شتافتند و با شمشیر خود تعدادی از دشمنان را در حالی که تیرها از راست و چپ بر او پرتاب می شد،به هلاکت رساند.

همگی از هیبت امام و از اینکه بر او یورش برند و وی را به قتل برسانند بیم داشتند. در این حال، شمر بر یاران فرومایه جنایتکارش فریاد زد: «وای بر شما! در مورد این مرد،منتظر چه چیزی هستید؟ او را بکشید، مادرانتان به عزایتان بنشینند.» و خود به سوی امام آمد.

بدین گونه روزی تلخ برای شیعیان رقم خورد و حسین (ع) فرزند یگانه دخت پیامبر اکرم و امام متقیان علی (ع) روز دهم محرم سال 61، در سن 57 سالگی در کربلا مظلومانه به شهادت رسید. ‌

حضرت زینب (س) با شهادت برادر بزرگوارش رسالت انتقال پیام کربلا و رسوا ساختن یزیدیان را بر دوش گرفت و در کوفه با بیان مظلومیت های امام و جور و ستم حکومت امویان، پیام پرارزش قیام امام حسین(ع) را برای همیشه زنده نگه داشت.

خون حسین(ع) و یارانش در روز عاشورا پاسدار شریعت اسلام در طول تاریخ شد و درس آزادگی و اخلاص را به همه جهانیان آموخت.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین