وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سؤال کردن یکی از قوی‌ترین ابزارهای تفکر عاقلانه و منطقی است، بنابراین با توجه به نقش بنیادی تفکر می‌توان دریافت، سؤال کردن در هر زمینه‌ای شاه کلید موفقیت، خوشبختی و سعادت انسان است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وای، چه بچه كنجكاوی داری!

با کودک کنجکاو چگونه رفتار کنیم؟


سۆال کردن یکی از قوی‌ترین ابزارهای تفکر عاقلانه و منطقی است، بنابراین با توجه به نقش بنیادی تفکر می‌توان دریافت، سۆال کردن در هر زمینه‌ای شاه کلید موفقیت، خوشبختی و سعادت انسان است.


وای، چه بچه كنجكاوی داری!

در اهمیت پرسشگری، ارسطو معتقد است چون یکی از پایه‌های عقلانیت، پرسشگری است، پس انسان به اندازه‌ای که پرسش، نقد و شک می‌کند، خردمند است. کارکرد اساسی سۆال کردن تا حدی است که یکی از ویژگی‌های انسان از همان نوزادی، حس کنجکاوی و پرسش است، اما به جای رشد و تقویت آن، این حس عمیق و روشنگرانه به دلیل تربیت نادرست، بی‌حوصلگی و نداشتن حس مسئوولیت در مقابل فرزندان، از همان کودکی سرکوب می‌شود.

برخی والدین به جای اینکه خوشحال باشند فرزندشان مراحل رشد خود را به سلامت طی می‌کند، از سۆالات فرزند خود کلافه شده و تصور می‌کنند کودک شان فضول است و به هر چیزی کار دارد در حالی که او با پرسش در حال یادگیری و شناخت دنیای اطراف خود است.

در این مقاله در گفت و گو با دکتر پیمان هاشمیان، روان‌پزشک، فوق تخصص کودک و نوجوان و استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، صرفاً به چگونگی رشد و پرورش حس پرسشگری در کودکی و نوجوانی می‌پردازیم.

کنجکاوی از چه سنی آغاز می‌شود و طبق این ویژگی، کودک کنجکاو به دنبال چیست؟

یکی از ویژگی‌های شخصیتی ما، دقیقاً از بدو تولد، کنجکاوی است. به تدریج میزان کنجکاوی افزایش پیدا می‌کند. در واقع هدف از کنجکاوی، جست و جوی یک پدیده جدید است. در واقع بچه‌ها از طریق کنجکاوی و جست و جو در حال آموختن هستند. تقویت جنبه کنجکاوی بچه‌ها اثرات سودمندی در موفقیت و سعادت شان خواهد داشت.

هر چند بچه‌ها دوست دارند بدانند آدم‌های دور و برشان و هر چیزی در اطراف شان است چه ویژگی‌هایی دارند، اما این اجازه دادن به این معنا نیست که بچه‌ها به هر چیزی دست بزنند. یک کودک باید بداند به هر چیزی نباید دست زد. به همین دلیل باید یک مرز درست کنیم، هم به دنبال این باشیم که کودک مان دنبال چیزهای جدید بگردد و از طرف دیگر نیز باید حدود مقررات کنجکاوی را برای او مشخص کنیم.

وای، چه بچه كنجكاوی داری!

با افزایش سن، دامنه کنجکاوی بچه‌ها چه تغییری می‌کند؟

کنجکاوی کودکان در سه ماهگی تا شش ماهگی معمولاً در حدود یک متر است. از شش ماهگی تا نه ماهگی معمولاً در پیرامون خودشان در یک اتاق معمولی در فضایی دو یا سه متری دنبال چیزهای جدید می‌گردند.

از نه ماهگی تا دوازده ماهگی کنجکاوی آن‌ها از این فراتر رفته و دوست دارند در خارج از محدوده پدر و مادر کنجکاوی و جست و جو کنند و بعد از آن، از یک سال تا یک و نیم سال، کودک دوست دارد کاملاً در خارج از محدوده پدر و مادر کنجکاوی کند. بنابراین اگر می‌خواهیم کنجکاوی بچه خود را تقویت کنیم باید به این ویژگی‌ها توجه کنیم. برای نمونه، در این فاصله‌ها به تناسب سن آن‌ها وسایلی قرار دهیم که در معرض نگاه آن‌ها قرار گیرد.

بچه‌ها به طور طبیعی دوست دارند به هر چیزی دست بزنند، اما والدین با امر و نهی‌های خود مانع کنجکاوی آن‌ها می‌شوند. برای حل این مشکل چه راهکاری پیشنهاد می‌کنید؟

کودک به طور طبیعی دوست دارد به هر چیزی دست بزند و احساس خطر هم نمی‌کند بنابراین برای پرهیز از این كارها و این محدودیت‌ها، ما به عنوان پدر و مادری خوب باید کاری کنیم که اطراف خانه ما ساختار داشته باشد، یعنی وسایل خطرناک و شکستنی را در اطراف آن‌ها قرار ندهیم. به طور کلی هر اندازه خانه ما ساده‌تر باشد، تربیت نیز در آن ساده‌تر است، زیرا چیزی در آنجا وجود ندارد که ما مدام مانع شان شویم و آن‌ها را امر و نهی کنیم.

اگر خانه ساختار نداشته باشد کودک دوست دارد به هر چیزی دست بزند و کنجکاوی خودش را برآورده سازد، بنابراین باید تا جای ممکن وسایل را از چشم بچه دور کنیم. در نتیجه این کار باعث می‌شود کودک برای بازی کردن به ناچار به «اتاق بازی» رفته و در آنجا بازی کند که یقیناً در این شرایط بچه‌ها باثبات‌تر، قانون‌مدارتر و مطیع‌تر بار خواهند آمد.

هدف از کنجکاوی، جست و جوی یک پدیده جدید است. در واقع بچه‌ها از طریق کنجکاوی و جست و جو در حال آموختن هستند.

حد و حدود کنجکاوی در بچه‌ها باید به چه میزانی باشد؟

باید از دو سالگی به بعد، برای کنجکاوی بچه‌ها قانون درست کنیم. گاهی اوقات برخی از والدین این احساس را دارند که اگر اجازه ندهند بچه‌ها به چیزی دست بزنند ممکن است عقده‌ای بار آیند. در این صورت اگر نیاز به کنجکاوی آن‌ها را برآورده کنیم، بچه پرتوقع بار آمده و دوست دارد به هر چیزی دست بزند و بعداً برای ما مشکل ایجاد می‌شود.

آیا رشد کنجکاوی باعث رشد و پرورش خلاقیت نیز خواهد شد؟

رشد این ویژگی، زمینه‌ساز خلاقیت بعدی در کودک و نوجوان خواهد شد. همچنین باعث می‌شود او بتواند کارهایی انجام دهد که یادگیری‌های بعدی خود را نیز بهتر کند. در واقع وقتی کودک در حال کنجکاوی است سعی می‌کند چیزی را یاد بگیرد و همین یاد گرفتن، زمینه‌ساز آموزش‌های بعدی است.

برای رشد خلاقیت باید کنجکاوی بچه‌ها را پخته کنیم. یعنی کاری کنیم که وقتی فرزندمان به چیزی دست می‌زند تفکر او فعال شود. مثلاً وقتی دست خود را در درون رودخانه یا استخر فرو می‌برد از او بپرسیم دنبال چه می‌گردی؟ چه چیزی حس می‌کنی؟ الان زیر دست تو چه چیزی عبور می‌کند، سرد است یا گرم؟

بعضی از والدین به محض امتحان کردن کودک، او را رها می‌کنند. یعنی کنجکاوی او در مرحله اول متوقف می‌شود و به یادگیری عمیق نمی‌رسد. بنابراین با توجه به سن کودک خود، سۆال‌هایی در ارتباط با موضوع کنجکاوی از او بپرسید، یعنی بگذارید وقتی با یک موضوع برخورد می‌کند از طریق «تکنیک پرسش»، با طرح سۆال‌هایی  که با کلمات چرا، چگونه، چطور و ... شروع می‌شوند وادار به پاسخ‌دهی شوند.

وای، چه بچه كنجكاوی داری!

حتی بعضی وقت‌ها نیاز به عمل کردن وجود دارد یعنی تجربه‌ای که کودک به دست می‌آورد را به عمل تبدیل کند. این شیوه باعث می‌شود رفتارهای کنجکاوانه او به کنجکاوی ساده تمام نشود، بلکه به پدیده یادگیری تبدیل شود که در آن کودک چیزی یاد بگیرد.

کنجکاوی علاوه بر اینکه خلاقیت و هوش و یادگیری فرزندان را زیاد می‌کند، همچنین هیجانات را هم پخته می‌کند. بچه‌ای که کنجکاوی‌اش برآورده شده، احساس نشاط و شادابی می‌کند.

از ویژگی‌های دیگر کنجکاوی، یادگیری‌های رفتاری است که در آن‌ها ایجاد می‌شود. در واقع آن‌ها می‌آموزند که چگونه عمل کنند. وقتی سعی می‌کنیم با تکنیک کنجکاوی، بچه را از نظر فکری و هیجانی پخته کنیم، کودک آن را به عمل تبدیل می‌کند. وقتی به عمل تبدیل شد، رشد رفتاری هم صورت می‌گیرد. همچنین نوجوان و کودک ما در درون خانه آرام‌تر می‌شود و لجبازی و پرخاشگری او نیز کمتر می‌شود.

نظر شما درباره کسانی که بچه خود را از چیزهای خطرناک می‌ترسانند، مثلاً دست کودک را به بخاری می‌چسبانند که او دیگر به آن دست نزند، چیست؟

این شیوه، بدرفتاری با بچه محسوب می‌شود. ما باید برای کودک خود توضیح دهیم که بعضی چیزها باعث آسیب زدن به ما می‌شوند؛ بنابراین نباید به آن‌ها دست بزنیم. در این‌گونه موارد اگر کودک توضیح خواست، می‌توانیم به طور عملی آن را روی چیز دیگری امتحان کرده و از آن‌ها درباره آن سۆال کنیم.

مثلاً می‌توانیم با یک چاقو یک تکه پنیر را برش داده و سپس از کودک خود بپرسیم، ببین این چاقو چقدر تیز است، حالا به نظر تو اگر این چاقو به دست ما اصابت کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ توجه کنیم زمانی که نکته‌ای را توضیح می‌دهیم، ابتدا نظر خود آن‌ها را بپرسیم. این‌طوری کودک بهتر موضوع را می‌فهمد.

وای، چه بچه كنجكاوی داری!

گاهی تکرار پرسش کودک، والدین را کلافه می‌کند. برای این مشکل چه راهکاری دارید؟

از طریق پرسش و پاسخ و حتی بعضی اوقات به عمل تبدیل کردن پرسش‌ها می‌توانیم میزان سۆال کردن را تنظیم کنیم. زمانی که کودک از ما می‌پرسد یک گیاه چطور رشد می‌کند، می‌توانیم یک گیاه را نشان دهیم و از او بپرسیم به نظر تو گیاهان چطور رشد می‌کنند؟ یعنی سۆال را با سۆال جواب دهیم. این‌طوری به آن‌ها کمک می‌کنیم به جای پاسخ آماده، برای یافتن پاسخ تلاش کنند و تفکرشان فعال شود.

گاهی اوقات بچه‌ها سۆال را برای یادگیری نمی‌پرسند، می‌پرسند تا مورد توجه قرار گیرند یا حواس والدین را پرت کنند، اینجاست که والدین کلافه می‌شوند. گاهی اوقات سۆال‌های آن‌ها متناسب با سنشان نیست و پدر و مادرها نمی‌دانند چه پاسخی بدهند.

ما باید آن‌ها را وادار کنیم خودشان جواب سۆال خود را پیدا کنند. اگر ما جواب سۆالات آن‌ها را خودمان بدهیم، تنبل بار خواهند آمد و چون در مدرسه، معلم این کار را انجام نمی‌دهد، از درس زده می‌شوند.

مجله موفقیت


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: baharrrrr88

 

مطالب مرتبط:

والدین موفق، شنوندگانی خوب

آموزش مسئولیت‌پذیری به کودک

حسادت بچگانه خواهر و برادرها

انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان

فواید بچه‌ها برای اعصاب و روان والدین!

در دعوای بچه‌ها چه کنیم؟

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین