تبیان، دستیار زندگی
شومینه یكی از قسمت‌هایی است كه در برخی از خانه‌ها، چه سنتی باشد و چه مدرن، یافت می‌شود. یادآوری ‌می‌كنیم كه خانه‌ها لزوماً نیازمند شومینه نیستند اما اگر شومینه، قسمتی از طراحی خانه شما باشد، می‌توانید از زیبایی‌های آن در چیدمان خانه استفاده نمایید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شومینه، قلب گرم خانه


شومینه یكی از قسمت‌هایی است كه در برخی از خانه‌ها، چه سنتی باشد و چه مدرن، یافت می‌شود. یادآوری ‌می‌كنیم كه خانه‌ها لزوماً نیازمند شومینه نیستند اما اگر شومینه، قسمتی از طراحی خانه شما باشد، می‌توانید از زیبایی‌های آن در چیدمان خانه استفاده نمایید.


شومینه

شومینه وسیله‌ای گرمایشی برای خانه محسوب می‌شود اما امروزه بیشتر جنبه تزئینی یافته و از نظر طراحان فضای داخلی، جزو عناصر زیبای چیدمان تعریف می‌شود که به خانه، نمایی گرافیکی می‌دهد.

از آنجا که شومینه بیشتر در مرکز خانه تعبیه می‌شود، هنگام ورود به خانه بسیار به چشم می‌آید. بنابراین سعی داریم با راهکارهایی ساده شما را با کاربردهای شومینه در هر چه زیباتر کردن فضای خانه آشنا کنیم:

1- دیوار و طاقچه شومینه از قسمت‌های مهم و قابل تغییر در شومینه است که شما با کمی سلیقه و خلاقیت می‌توانید طرح و شکل مورد دلخواه خود را روی آن پیاده کنید. در این صورت فضای شما طرحی تازه به خود می‌گیرد.

2- از آنجا که شومینه در کانون خانه قرار می‌گیرد، بهتر است قرینه سازی را در چیدمان فضایی که شومینه در آن قرار گرفته رعایت کنید تا نمای شومینه زیباتر جلوه کند.

3- لبه یا همان طاقچه شومینه، قسمتی مناسب برای قرار دادن انواع اشیای تزئینی، عکس‌های خانوادگی، شمع و شمعدان‌ها است. این نکته در مورد نحوه قرارگیری اشیای تزئینی روی لبه شومینه قابل توجه است که اشیا باید به ترتیب قد و اندازه تزیین شود. پیشنهاد می‌کنیم تعداد آن‌ها فرد و به صورتی در کنار هم قرار گیرند که نمای یکدیگر را از بین نبرند.

4- بهتر است از قرار دادن تعداد و حجم زیادی از وسایل روی لبه شومینه پرهیز کنید، زیرا در این صورت علاوه بر اینکه نمای شومینه بسته به نظر می‌رسد جذابیت اشیا نیز به چشم نمی‌آید. بنابراین با قرار دادن تعدادی اندک از وسایل با رنگ‌هایی متمایز با چیدمان فضای خانه، شومینه را به یک نقطه کانونی زیبا تبدیل کنید.

دیوار و طاقچه شومینه از قسمت‌های مهم و قابل تغییر در شومینه است که شما با کمی سلیقه و خلاقیت می‌توانید طرح و شکل مورد دلخواه خود را روی آن پیاده کنید.

5- اگر قصد دارید ظاهر شومینه خود را تغییر دهید، حتماً به نوع چیدمان خانه توجه کنید. برای خانه‌هایی به سبکی موقر و سنگین، بهتر است از شومینه‌هایی با طرح سنگ‌های زینتی مشکی و یا طلایی استفاده شود تا فضای خانه با شکوه به نظر آید.

6- در فصل‌هایی که شومینه قابل استفاده نیست بهتر است فضای داخلی آن را با سنگ‌های رنگی و شمع‌های کوچک تزئین کنید. در این صورت با روشن کردن شمع‌ها، فضای داخل شومینه و اطراف آن بسیار زیبا می‌شود و حسی دل‌ انگیز به خود می‌گیرد.

شومینه

7- دیوار شومینه نیز جایی مناسب برای آویزان کردن قاب عکس‌ها و به خصوص تابلوهای نقاشی است. از تابلوهای نقاشی که دارای رنگ آمیزی‌های تند و شاد هستند برای تزیین دیوار شومینه استفاده کنید.

8- نصب آینه‌ای بزرگ که دیوار شومینه را به طور کامل پوشش داده باشد، گزینه‌ای بسیار مناسب برای تزئین دیوار شومینه است. آینه انعکاس نور انواع وسایل رنگی را در فضای خانه پخش می‌کند و خانه پر از نور و رنگ‌های متنوع می‌شود.

9- نصب سنگ‌های کوچک زینتی و انواع کامپوزیت‌ها نیز بهترین پوشش برای دیوار شومینه است، زیرا این دیوار به علت گرمای حاصل از شومینه پس از مدتی دچار ترک خوردگی و سبب نازیبا شدن شومینه می‌شود.

10- طاقچه شومینه می‌تواند مکانی مناسب برای قرار دادن کتاب‌های نفیس باشد. بهتر است کتاب‌هایی با جلدهای زیبا و اندازه یکسان انتخاب شوند تا این توازن به طاقچه شومینه و فضای اطراف حس و حالی زیبا ببخشد.

منبع: هفت صبح


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: baharrrrr88

مطالب مرتبط:

ساده و زیبا بچینید (ویژه نامه)

خانه‌ای پر نور داشته باشیم

هنر چیدمان آشپزخانه كوچك

استفاده بهینه از فضای زیرپله

چگونه روتختی مناسب بخریم؟ 

نكاتی برای خرید مبل مناسب

شگردهای خرید لوازم خانگی

چگونه لوستر شیک انتخاب کنیم؟

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن