وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پوران درخشنده تأکید کرد: سینما، بازتاب دهنده ی خوبی برای فرهنگ یک کشور است و ما می توانیم با استفاده از این ابزار قوی و تأثیرگذار، نگاه نادرستی را که درباره ی ایران در دنیا وجود دارد تغییر دهیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقش سینما در تغییر نگاه نادرست به ایران


پوران درخشنده تأکید کرد: سینما، بازتاب دهنده ی خوبی برای فرهنگ یک کشور است و ما می توانیم با استفاده از این ابزار قوی و تأثیرگذار، نگاه نادرستی را که درباره ی ایران در دنیا وجود دارد تغییر دهیم.

پوران درخشنده

این کارگردان سینما درباره ی برگزاری هفته های فرهنگی ایران در خارج از کشور و ویترینی که ما از فرهنگ و هنر ایران در این هفته ها نشان داده ایم، با بیان این که در این زمینه آن طور که باید و شاید کار فرهنگی نکرده ایم، اظهار کرد: هفته های فرهنگی از جشنواره ها جدا و در ارتباط با توده ی مردم هستند. ما با برگزاری هفته های فرهنگی یا هفته های فیلم، فرهنگ، تمدن و نوع نگاه مردم ایران را معرفی می کنیم؛ ولی فعالیت ما در این زمینه به گونه ای بوده است که بسیاری از کشورها شناختی از ایران ندارند.

او با اشاره به چندین بار حضورش در هفته های فیلم ایران، ادامه داد: در بسیاری از این هفته ها با ناباوری به این که سینمایی در ایران وجود دارد نگاه می کنند، حتا در سودان که سالنی هم برای نمایش فیلم نداشت، نمی دانستند اصلا در ایران سینما وجود دارد. در تعدادی از کشورها هم که حضور داشتم برای شان خیلی جالب بود که فیلم ساز زن در ایران وجود دارد و با تعجب از سینمایی که نسبت به آن آشنایی نداشتند سوال می کردند. البته این ها نمونه های خیلی کوچکی هستند.

درخشنده گفت: در بسیاری از هفته های فرهنگی که برگزار شده اند، اطلاع رسانی درستی برای مردمی که باید بیایند و آثار را ببینند، انجام نشده و آن ها اصلا در جریان قرار نمی گیرند، در حالی که این هفته ها یا هفته های فیلم باید بیشتر برای مردم عادی جامعه باشند، وگرنه هنرمندان یا سینماروهای کشور میزبان، چنین برنامه هایی را خودشان پیگیری می کنند.

این کارگردان سینما اظهار کرد: هدف اصلی در هفته های فیلم معرفی آداب و رسوم، فرهنگ و تمدن و نوع نگاه یک کشور است. ما باید در این هفته ها فیلم هایی را پخش کنیم که ایران نوینی را نشان دهند؛ ولی گاهی فیلم های قدیمی یا تیره و تار را می بریم که فقر را در ایران نشان می دهند. این باعث می شود مردم کشور میزبان پس از تماشای این گونه فیلم ها از ما بپرسند واقعا ایران شما این طور است؟

وی با اشاره به واکنش خوبی که از ایرانیان مقیم بلغارستان پس از نمایش یک فیلم ایرانی دید، گفت: آن ها می گفتند برای اولین بار تصویر خوبی از ایران می بینند که خیابان ها و پارک ها شرایط خوبی دارند. آن ها می خواهند فیلمی را ببینند که ایران امروز را نشان دهد و از این موضوع گله مندند، البته من نیز به عنوان فیلم ساز همین گله را دارم.

او تأکید کرد: رایزنان فرهنگی ما باید خیلی بیشتر فعال باشند و فعالیت شان هم فقط در ارتباط با برگزاری یک هفته ی فرهنگی یا فیلم نباشد. این هفته ها بسیار تأثیرگذارند، زیرا معمولا به جز افراد سینمارو، مردم عادی کمتر سینمای ایران را می شناسند. این در حالی است که از طریق سینما می توانیم بگوییم چه کسی هستیم، ایران کجاست و مردم ایران چه تفکری دارند. در ایران توانمندی های زیادی وجود دارد که هنوز نتوانسته ایم آن ها را به دنیا نشان دهیم.

وی درباره ی گزینش آثاری که در این هفته ها نشان داده می شوند نیز گفت: گزینش آثار، بویژه در بخش فیلم باید به گونه ای باشد که فضای روشنی را از کشور نشان دهد. این درست است که در ایران یا هر کشور دیگری یکسری معضل و مشکل وجود دارد، ولی باید در داخل کشور درباره ی این مسائل صحبت کنیم و قرار نیست آن ها را به هر غریبه ای که هیچ شناختی از ما ندارد نشان دهیم، چون به هر حال آن ها نوع دیگری فکر می کنند.

باید فیلم های ارزشمندی از سینمای ایران نمایش داده شوند تا تصویر روشنی از ایران ارائه شود. حتا با وجود فیلم های جدیدی که داریم، فیلم های کلاسیک خیلی خوبی هم در سینمای ایران وجود دارند. به همین دلیل فکر می کنم نباید آثار گزینش شوند و انتخاب باید به صورت آزاد انجام شود.

درخشنده ادامه داد: یادم می آید وقتی یک فیلم از کیارستمی از یکی از شبکه های فرانسوی نمایش داده شد، مجری آن برنامه گفت که «ببینید شما این همه امکانات دارید، ولی یک بچه چقدر باید برود تا دفتر مشق خود را به دوستش برساند». این در حالی است که اصلا منظور ما این نبود و می خواستیم عشق یک انسان به انسان دیگر را با یک نگاه معنوی نشان دهیم، ولی چنین نگاه غلطی نسبت به فرهنگ ما وجود داشت.

او تأکید کرد: باید فیلم های ارزشمندی از سینمای ایران نمایش داده شوند تا تصویر روشنی از ایران ارائه شود. حتا با وجود فیلم های جدیدی که داریم، فیلم های کلاسیک خیلی خوبی هم در سینمای ایران وجود دارند. به همین دلیل فکر می کنم نباید آثار گزینش شوند و انتخاب باید به صورت آزاد انجام شود.

درخشنده در پاسخ به این که آیا برگزاری هفته های فرهنگی یا فیلم بر شرایط سیاسی جهان، بویژه با تحریم هایی که علیه ایران وجود دارد، تأثیرگذار خواهد بود؟ گفت: هفته های فرهنگی، بویژه فیلم و سینما بسیار می توانند کمک کنند. سینما آینه ی خوبی از فرهنگ یک کشور است و این ابزار قوی باید خیلی جدی گرفته شود. اگر هر سال چنین برنامه هایی را در بیشتر کشورها برگزار کنیم تا رفت و آمد فرهنگی اتفاق بیفتد، نگاه نادرستی را که نسبت به ایران وجود دارد می توانیم تغییر دهیم.

این کارگردان ادامه داد: اگر بتوانیم تلفیقی از فرهنگ و هنری را که داریم مانند کتاب، سینما، موسیقی و صنایع دستی در هفته های فرهنگی نشان دهیم، هفته های پرباری خواهیم داشت، بویژه اگر فقط به برگزاری یک هفته محدود نشود و تداوم داشته باشد؛ اما من معتقدم در این زمینه کم کاری شده است. اگر سازمان فرهنگ و ارتباطات یا حتا وزارت امور خارجه بتوانند با تخصیص بودجه، فیلم های ایرانی را بخرند و بعد در سینماهای کشورهای خارجی یا تلویزیون آن ها نمایش دهند، گام موثری در راستای معرفی ایران و تأثیرگذاری برداشته ایم، زیرا اکران بین المللی فیلم های سینمایی که نشان دهنده ی فرهنگ و تمدن یک کشورند، اهمیت زیادی دارد. این اقدامات حتا سبب می شود به نوعی مخاطب هم به دست آوریم.

درخشنده در پایان اضافه کرد: من هربار از هفته های فیلم به ایران برگشتم، فریاد زدم که چرا کم کاری می کنیم؟! چرا رایزنی های فرهنگی موضوع را جدی نمی گیرند؟! چرا ما باید در بسیاری از کشورها این قدر ناشناخته باشیم؟! این مسائل باید به شکل جدی به عنوان یک دستورالعمل درآیند و راهکاری برای آن ها در نظر گرفته شود.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع:

ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین