تبیان، دستیار زندگی
سخن عامیانه‌ای بین مردم است كه می‌گوید: «یك روز دوران نامزدی، بهتر از یك سال دوران بعد از عروسی است!» این سخن، هرچند مبالغه‌آمیز است، اما حقیقت مهمی را بیان می‌كند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نامزدها بخوانند


سخن عامیانه‌ای بین مردم است كه می‌گوید: «یك روز دوران نامزدی، بهتر از یك سال دوران بعد از عروسی است!» این سخن، هرچند مبالغه‌آمیز است، اما حقیقت مهمی را بیان می‌كند. واقعا دوران نامزدی از جهاتی مهم‌تر، شیرین‌تر، پربارتر، لذتبخش‌تر و سازنده‌‌تر از دوران پس از عروسی است و می‌توان در این دوران، شالوده و پایه‌های زندگی آینده را بنا نهاد.

کلید عشق

زندگی، شخصیت، رفتار و گفتار، خانواده و فرهنگ خانوادگی هر كدام از ما با دیگری متفاوت است و درست به همین دلیل انتخاب و ارتباط ما با طرف موردنظرمان نیز با دیگران فرق می‌كند. درست به دلیل همین تفاوت‌ها، مقایسه كردن، یكی از رفتارهای اشتباهی است كه بشدت به رابطه دو نفر آسیب می‌رساند. اگر به این رفتار، حس انتقامجویی هم اضافه شود، پایان ماجرا معلوم است.

خیلی از ما عادت كرده‌ایم زندگی و روابط شخصی‌مان را با رابطه و زندگی دیگران مقایسه كنیم و به دنبال این مقایسه هم، یا از طرف مقابل توقع‌های خاصی داشته باشیم یا انتقام ناكامی‌های قبلی‌مان را از نامزدمان بگیریم! مقایسه كردن را فراموش كنیم و به خاطر بسپاریم كه رابطه هر كدام از ما منحصر به‌فرد است و مثل خود ما و رفتارهای ویژه خود ما هستند.

اگر از همدیگر عقب بمانیم، زندگی‌مان نابود می‌شود؛ مثل ترازویی كه همیشه یك كفه آن سنگین‌تر از دیگری است. زن و مرد باید همپای هم حركت كنند تا همیشه همراه هم باشند

با كمی دقت و تیزهوشی می‌توانیم طوری رفتار كنیم كه همیشه برای هم حرفی برای گفتن داشته باشیم و از هم خسته نشویم. مطالعه، آگاهی از آنچه در اطراف ما می‌گذرد، آگاهی از علایق و نیازهای طرف مقابل و احترام همگی راهكارهایی است كه دو نفر را همیشه برای هم دوست‌داشتنی و نو نگه می‌دارد.

در یك كلام اگر از همدیگر عقب بمانیم، زندگی‌مان نابود می‌شود؛ مثل ترازویی كه همیشه یك كفه آن سنگین‌تر از دیگری است. زن و مرد باید همپای هم حركت كنند تا همیشه همراه هم باشند. كودكان را دیده‌اید كه چطور بی‌پروا و آزاد ابراز احساسات می‌كنند. هرچند قرار نیست ما هم مثل كودكان رفتار كنیم، اما باید صداقت و آزادی در نشان دادن احساسات را از آنها یاد بگیریم.

وقتی احساسات‌مان را صادقانه بیان می‌كنیم، همان‌طور هم جواب می‌گیریم بنابراین به جای این كه با تكلف رفتار كنیم و از ابراز احساسات بترسیم، راحت و آزاد ابراز محبت كنیم حتی با گفتن دلخوری‌هایمان، به طرف مقابل فرصت دفاع می‌دهیم و همین فرصت، كدورت‌های بین ما را از بین می‌برد؛ پس از حرف‌زدن نترسیم.

«هدیه» در جلب دل‌ها و افزایش محبت‌ها، نقش عجیبی دارد. بر نامزدها لازم است كه از این نكته زیبا و مهم غفلت نكنند. لازم نیست كه هدیه گرانقیمت باشد، بلكه لازم است زیبا و مورد علاقه طرف باشد و مهم‌تر آن كه با ظرافت داده شود! هدیه دادن، ظرافت و سلیقه می‌طلبد، این هم فراموش نشود كه هدیه دادن باید دوطرفه باشد.

در نهایت این كه نامزدی می‌تواند شیرین‌ترین دوران پیش از شروع زندگی مشترك باشد؛ اگر توقع‌ها، خواسته‌ها و محبت‌ها خالص و دوست‌داشتنی و همراه با عقل و منطق باشد.

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از جام جم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.