تبیان، دستیار زندگی
استفاده زیاد از لپ‌تاپ و گذاشتن مداوم آن روی پاها می تواند منجر به بروز سندرم پوست برشته، کاهش اسپرم و ایجاد ناباروری در مردان و حتی سرطان پوست شود...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لپ‌تاپ را روی پایتان نگذارید


استفاده زیاد از لپ‌تاپ و گذاشتن مداوم آن روی پاها می تواند منجر به بروز سندرم پوست برشته، کاهش اسپرم و ایجاد ناباروری در مردان و حتی سرطان پوست شود. پس دقت کنید موقع کار با این وسیله، آن را روی پایتان قرار ندهید.


گذاشتن لپ تاپ روی پاها

اگرچه لپ‌تاپ طوری طراحی شده که بتوان بدون نیاز به میز یا مانند آن، به راحتی از آن استفاده کرد، اما گزارش‌های فراوان از آسیب رساندن حرارت لپ‌تاپ به پوست پا، نگرانی پزشکان را برانگیخته است.

لپ‌تاپ‌ها نام خود را مدیون نحوه استفاده‌ای هستند که برای آن‌ها متصور بودند، این که هر جا که باشید بتوانید آن را روی پای خود بگذارید و کار کنید. اما به نظر می‌رسد در عمل زیاد هم برای این نوع استفاده مناسب نیستند. تا جایی که محققین از کاربران می‌خواهند در صورتی که عادت به استفاده از لپ‌تاپ به این روش دارند، سعی کنند در عادت خود تجدیدنظر کنند.

به گفته محققین، هر صفحه داغی که دمایش در حد سوزاندن پوست بالا نرود، می‌تواند در تماس مداوم با پوست بدن، چنین عارضه‌ای را ایجاد کند. معمولا شروع آن بدون درد و ناراحتی است اما می‌تواند باعث تیره شدن رنگ پوست شود. در موارد بسیار نادری هم ممکن است تا حد ایجاد سرطان پوست پیش برود.

محققین اصرار دارند که برای حفظ سلامتی خود هم که شده، در هنگام استفاده از لپ‌تاپ، آن را مستقیما روی پای خود قرار ندهید و دست کم صفحه‌ای زیر آن قرار دهید

مشاهدات میکروسکوپی نشان می‌دهند که تاثیر لپ‌تاپ بر پوست، مثل تاثیر قرار گرفتن بلندمدت زیر نور خورشید است. پس، بهتر است از همین حالا، در عادات استفاده از لپ‌تاپ خود تجدیدنظر کنید،‌ قبل از این که عوارض ناراحت‌کننده‌ای به بار بیاورد.

گذاشتن لپ تاپ روی پاها، پوست را برشته می کند

پژوهش‌های محققان نشان داده است، تماس طولانی مدت پوست پاها با لپ‌تاپ می‌تواند در نهایت به نوعی اختلال موسوم به "سندرم برشتگی پوست" منجر شود که پیامد گرمای ناشی از لپ تاپ است.

نتایج این تحقیق نشان داد که چنین پدیده‌ای در افرادی که چندین ماه پشت سر هم و یا روزانه 6 تا 8 ساعت از لپ تاپ استفاده می‌کنند، بیشتر مصداق دارد.

در این میان، پوست کودکان بیشتر از دیگر رده‌های سنی از خود حساسیت نشان می‌دهد.

در موارد نادری، این سندرم حتی قابلیت تبدیل شدن به سرطان پوست را نیز دارد.

گذاشتن لپ تاپ روی پاها، اسپرم مردان را کم می کند

استفاده‌کنندگان از لپ تاپ نباید آن را روی پاهای خود قرار دهند، زیرا این وسیله می‌تواند با گرمایی که تولید می‌کند، اسپرم مردان را نابود کرده و یا به کم کاری یا کاهش تعداد اسپرم‌ها منجر شود.

مطالعات نشان می دهد، لپ تاپ باعث کم کاری اسپرم در مردان می‌شود. یافته‌ها حاکی است قرار دادن پوشش محافظ روی پا به هنگام استفاده از لپ تاپ هم تاثیری ندارد و گرمای آن طی 10 دقیقه، تاثیر خود را برجای می‌گذارد.

گذاشتن لپ‌‌تاپ روی پاها، بر باروری مردان تاثیر می گذارد

طبق تحقیقات پژوهشگران دانشگاه نیویورک، گذاشتن لپ‌‌تاپ حتی با وجود محافظ می‌تواند بر قدرت باروری مردان تاثیر بگذارد.

قرار گرفتن طولانی در برابر لپ‌تاپ شبیه به بودن در معرض آفتاب است که هر دو موجب سرطان پوست می‌شود

محققان پس از بررسی 29 مرد پس از آن که از لپ‌‌تاپ روی پاهایشان استفاده کردند و دمای پاهای آنان را اندازه گرفتند، متوجه شدند پس از 15 دقیقه استفاده از لپ‌‌تاپ، دمای بیضه‌ها از حد امن بالاتر می‌رود.

جالب است بدانید حتی یک درجه بالا رفتن دما بیش از حد امن می‌تواند سبب آسیب کیفیت اسپرم‌ها شود. شاید استفاده گهگاهی از لپ تاپ مشکلی ایجاد نکند، اما استفاده مداوم از آن می‌تواند سبب ناباروری مردان شود.

گذاشتن لپ‌تاپ روی پاها باعث سرطان پوست می‌شود

طبق تحقیقات انجام شده در سان‌فرانسیسکو، قرار دادن داغ‌ترین قسمت لپ‌تاپ روی پا منجر به سرطان سلول سنگفرشی پوست می‌شود.

سندرم پوست برشته در اثر لپ تاپ

موضوع از آن جا شروع شد که یک پسر بچه 12 ساله به دلیل استفاده زیاد از بازی‌های جدید در لپ‌تاپ متوجه تغییر رنگ یا نوعی بی‌رنگی در قسمت ران پای خود شد. پاهای سرخ شده حاصل قرار گرفتن در معرض گرمای زیاد لپ‌تاپ به مدت 6 ساعت در روز است.

متخصصان پوست با بررسی این مسئله و استفاده از میکروسکوپ متوجه شدند قسمت آسیب‌دیده شبیه به پوستی است که در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید، شدیدا آسیب دیده باشد.

با آن که بسیاری از شرکت‌های سازنده لپ‌تاپ نسبت به قرار گرفتن این نوع کامپیوتر بر روی پوست هشدار داده‌اند، بسیاری از کاربران از کنار این مسئله به راحتی می‌گذرند و آن را نادیده می‌گیرند.

افرادی که اطراف منابع گرمایی خاصی کار می‌کنند، مانند نانوایان، شیشه‌گران و ... هم با مشکل مواجهند. کلا پوست هر فردی که در معرض منبع گرمایی قرار بگیرد دچار آسیب می‌شود. اگر مشکل تنها یک سوختگی خفیف بود نگرانی زیادی وجود نداشت، اما مشکل بروز سرطان است.

قرار گرفتن طولانی در برابر لپ‌تاپ شبیه به بودن در معرض آفتاب است که هر دو موجب سرطان پوست می‌شود، سرطان سلول سنگفرشی پوست!

این سرطان ناشی از رشد بدخیم‌ سلول در سطح‌ خارجی پوست و علت آن قرار گرفتن در برابر‌ آفتاب‌ شدید است که بیش‌تر بر روی صورت‌، گوش‌ها، دست‌ها یا بازوها دیده می‌شود. علامت آن یک‌ برآمدگی‌ یا گرهک‌ کوچک‌، قرمزرنگ‌ و پوسته‌دار بر روی‌ پوست‌ است که‌ دلمه ‌بسته‌ و در نهایت زخم‌ می‌شود.

متاسفانه کودکان و نوجوانانی که 6 تا 8 ساعت از روز خود را با لپ‌تاپ می‌گذرانند و به گذشت زمان بی‌توجهند، بیش‌تر در معرض خطرند.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

ایسنا

ایران ناز

هفته نامه سلامت

همشهری آنلاین- ندا شریف

دنیای ام اس

مطالب مرتبط:

پوست برشته در اثر لپ تاپ

عارضه پوستی لپ تاپ 

پشت رایانه اخم نکنید

20 دلیـل درد مـزمــن

تاثیر صفحه نمایش رایانه روی صورت زنان

مراقبت‌ از چشم در کار با كامپیوتر

دردهای ناشی از کار با کامپیوتر

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.