تبیان، دستیار زندگی
نکته ای که در بسیاری از مواقع به آن توجه نمی‌شود، این است که افزایش سرعت همیشه درگیر مسائل سخت افزاری نیست و بعضی مواقع می‌توان با چند ترفند نرم‌افزاری ساده، عملکرد سیستم عامل را بهینه نمود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه‌کارهایی برای افزایش سرعت در اندروید


نکته‌ای که در بسیاری از مواقع به آن توجه نمی‌شود، این است که افزایش سرعت همیشه از مسائل سخت‌افزاری نیست و بعضی مواقع می‌توان با چند ترفند نرم‌افزاری ساده، عملکرد سیستم را بهینه نمود.

سخت افزار دستگاه شما، نقشی بسیار کلیدی را در اجرای سیستم عاملی مانند اندروید ایفا می‌کند. شرکت‌های تولیدکننده همواره سعی می‌کنند تا با ارتقا قابلیت های سخت افزاری دستگاه‌های خود، محیطی ایده آل را برای اجرای روان تر این سیستم عامل محبوب، فراهم آورند. اما تهیه دستگاه‌های جدید شاید برای بسیاری از کاربران از لحاظ اقتصادی توجیه پذیر نباشد و بسیاری ترجیح می‌دهند تا با کندی سیستم عامل خود سر کنند ولی گجت شان را ارتقا ندهند.

اهمیت صفحات خانگی

راه کارهایی برای افزایش سرعت در اندروید

شاید باور نکنید ولی نصب یک Luncher خوب می‌تواند نقشی بسیار کلیدی را در سرعت کلی اندروید شما ایفا کند. یکی از بهترین لانچر ها که می‌توانیم آن‌را توصیه کنیم LauncherPro است. با نصب این لانچر، بلافاصله تغییر سرعت محسوسی را مشاهده خواهید نمود و برخی از امکاناتی که همراه آن به سیستم عامل شما اضافه می‌شوند، می‌توانند ترفندهای دیگری را جهت افزایش سرعت در اختیارتان قرار دهد. اگر با رابط کاربری این لانچر ارتباط برقرار نمی‌کنید، ADWLauncher هم می‌تواند یک گزینه خوب دیگر باشد.

اگر از گوشی شرکت هایی مانند HTC استفاده می‌کنید و عاشق رابط کاربری Sence آن هستید، قطعا با نصب لانچر موافق نخواهید بود. در این صورت توجه داشته باشید که تعداد بالای صفحات خانگی و داشتن آیکون ها و ویجت های بسیار می‌تواند در عملکرد سیستم عامل شما اختلال ایجاد کند. پس اگر سخت افزار دستگاه شما از قدرت کافی برخوردار نیست، توصیه می‌کنیم تعداد صفحات خانگی ( Home Screen ) و ویجت‌ها را به حداقل برسانید.

خداحافظی با اپلیکیشن‌های اضافه

راه کارهایی برای افزایش سرعت در اندروید

دنیای اپلیکیشن‌ها آنقدر رنگارنگ است که اکثر کاربران وسوسه می‌شوند تا بسیاری از برنامه‌ها را بر روی دستگاه خود نصب کرده و آن‌ها را از نزدیک تجربه نمایند. بسیاری از این اپلیکیشن‌ها تنها یک بار مورد استفاده قرار می‌گیرند و در لابه‌لای انبوه برنامه‌ها، به دست فراموشی سپرده می‌شوند. اما همین اپلیکیشن‌های فراموش شده که سالی یک بار نیز ممکن است مورد استفاده ما قرار نگیرند، باعث کندی دستگاه مان خواند شد. برای شناسایی و پاک کردن این برنامه ها می‌توانید از اپلیکیشنUseless Apps Remover استفاده کنید. به محض اجرای این برنامه، لیستی از اپلیکیشن‌هایی که بسیار کم مورد استفاده قرار داده‌اید نمایش داده می‌شوند، که می‌توانید آن‌ها را پاک نمایید. توصیه می‌کنیم برای شناسایی بهتر برنامه‌ها، اجازه دهید تا Useless Apss Remover تا یک هفته در پس‌زمینه دستگاه شما اجرا شود، آن موقع است که می‌توانید لیست دقیق تری را از برنامه‌های غیر کاربردی خود در اختیار داشته باشید.

شناسایی اپلیکیشن‌های موذی

راه کارهایی برای افزایش سرعت در اندروید

یکی از دلایل اصلی کند شدن اندروید، اپلیکیشن‌هایی هستند که به خاطر برنامه نویسی ضعیفشان، مقدار بسیار زیادی از پردازنده دستگاه را مصرف می کنند. جهت شناسایی این برنامه‌ها می‌توانید از اپلیکیشن Watchdog استفاده نمایید. این اپلیکیشن بر روی میزان مصرف برنامه ها از پردازنده نظارت می‌کند و در صورتی که اپلیکیشنی بیش از حد مجاز به CPU فشار بیاورد، شما را از این موضوع مطلع می‌کند.

جابه‌جایی برنامه‌ها

راه کارهایی برای افزایش سرعت در اندروید

همیشه به این موضوع مهم توجه داشته باشید که هرچه حافظه داخلی گوشی شما خالی‌تر باشد، عملکرد دستگاه شما سریع‌تر خواهد بود. اما نگران نباشید، لازم نیست به خاطر خالی کردن حافظه داخلی، کلیه اپلیکیشن‌های خود را پاک نمایید. چرا که حافظه جانبی دستگاه قرار است به کمک شما بیاید. ابتدا نگاهی به لیست برنامه‌های خود بیندازید و حجیم ترین‌ها را شناسایی کنید. در گام بعدی باید از اپلیکیشن App2SD یاری بگیرید. این برنامه به شما کمک می‌کند تا اپلیکیشن‌های خود را از حافظه داخلی به حافظه جانبی دستگاه منتقل نمایید.

سخت افزار دستگاه شما، نقشی بسیار کلیدی را در اجرای سیستم عاملی مانند اندروید ایفا می‌کند. شرکت‌های تولید کننده همواره سعی می‌کنند تا با ارتقا قابلیت های سخت افزاری دستگاه‌های خود، محیطی ایده آل را برای اجرای روان تر این سیستم عامل محبوب، فراهم آورند

یک راهکار دیگر هم که باید مد نظر داشته باشید، Uninstall کردن برنامه‌ها و نصب مجدد آن‌ها است. برخی از اپلیکیشن‌ها به مرور زمان اطلاعاتی را داخل خود ذخیره می‌کنند که باعث سنگین شدن آن‌ها می‌شود. برای مثال اپلیکیشن اینستاگرام تنها 14 مگابایت حجم دارد، اما پس از گذشت چندین ماه استفاده ممکن است تا 300 مگابایت فضا را به خود اختصاص دهد. شما می‌توانید با یکبار پاک کردن و نصب مجدد آن، از این اتفاق جلوگیری کنید.

چند پیشنهاد برای گوشی‌های روت شده

اگر گوشی خود را Root کرده اید و بر روی اندروید تسلط کافی را دارید، چند راهکار را می‌توانیم به شما توصیه کنیم. اولین اقدام می‌تواند نصب یک ROM سفارشی باشد. به خصوص اگر گوشی شما دارای نسخه های اولیه اندروید باشد، با نصب Costum ROM می‌توانید دنیای جدیدی را تجربه نمایید.

گزینه دیگر برای افزایش سرعت می‌تواند Overclock کردن باشد که پتانسیل های واقعی دستگاه را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما برای استفاده از این پیشنهاد تامل کرده و دقت و احتیاط فراوانی را به کار گیرید، قرار نیست که با یک اشتباه کوچک یا فشار بیش از حد بر روی پردازنده گوشی، با اسمارت فون نازنین تان خداحافظی کنید.

اما یکی از مهمترین مشکلاتی که به کمک روت کردن برطرف می‌شود، امکان پاک کردن اپلیکیشن‌هایی است که به صورت پیش‌فرض بر روی دستگاه نصب شده اند. کمپانی‌ها با نصب این برنامه‌ها، قابلیت‌هایی نرم افزاری دستگاه خود را افزایش می‌دهند و دریغ از اینکه بسیاری از آن‌ها هرگز توسط کاربران مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. اگر گوشی خود را روت کرده باشید، این شانس را خواهید داشت تا به کمک برنامه Titanium Backup، از شر اپلیکیشن‌های پیش فرض دستگاه خود خلاص شوید.

در نهایت توجه داشته باشید که روت کردن دستگاه و استفاده از راهکارهایی که به آن‌ها اشاره کردیم، نیاز به تسلط کافی شما بر روی کاری که انجام می‌دهید دارد، لذا توصیه می‌کنیم قبل از هرچیز یک Backup کلی از سیستم عامل خود، تهیه نمایید.

شما چه پیشنهاد هایی برای افزایش سرعت اندروید دارید؟

بخش دانش و زندگی تبیان


برگرفته از نارنجی