تبیان، دستیار زندگی
آمار و ارقام حاکی از آن هستند که محبوب‌ترین دستگاه ویندوز 8 یا RT بازار تا کنون سرفیس مایکروسافت بوده و اقبال عمومی به سایر محصولات با سیستم‌عامل جدید این کمپانی چندان چنگی به دل نمی‌زند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرفیس گجت محبوب ویندوز 8


آمار و ارقام حاکی از آن هستند که محبوب‌ترین دستگاه ویندوز 8 یا RT بازار تا کنون سرفیس مایکروسافت بوده و اقبال عمومی به سایر محصولات با سیستم‌عامل جدید این کمپانی چندان چنگی به دل نمی‌زند. در بازار ویندوز فون نیز، نسخه جدیدی یعنی ویندوز فون 8 شروع خوبی نداشته و فقط 4 درصد از گوشی‌های ویندوز فون بازار به آخرین نسخه آن مجهز هستند. در ادامه به ذکر جزئیات بیشتر آمار و ارقام مایکروسافت خواهیم پرداخت.

سرفیس گجت محبوب ویندوز 8

تبلت مایکروسافت سرفیس RT، محبوب‌ترین تبلت ویندوز 8 است. این مسئله را ما نمی‌گوییم بلکه آمارها از آن خبر می‌دهند. یک سرویس معروف تبلیغاتی ویندوز با نام AdDuplex می‌گوید: «درحال حاضر سرفیس با تسخیر 11 درصد مجموع سهم بازار، به محبوب‌ترین تبلتی که به ویندوز 8 یا RT مجهز می‌باشد، تبدیل شده است.»

هنوز از تعداد فروش تبلت‌های مایکروسافت اعداد و ارقامی‌در دست نیست، اما تحلیلگران بر این باورند که فروش اولیه در فروشگاه‌های مایکروسافت چشمگیر بوده است. در فروشگاه‌های آنلاین هم فروش بسیار خوب بوده، بطوری که موجودی مدل 499 دلاری حدود یک هفته است که تمام شده است.

اوایل این هفته بود که «استیو بالمر» مدیرمایکروسافت با اشاره به فروش محدود تبلت‌های سرفیس گفته بود که به نظر می‌رسد پیش بینی‌های فروش درست از آب درآیند. بد نیست بدانید سرفیس فقط در تعدادی از شعب منتخب فروشگاه‌های مایکروسافت و خود فروشگاه آنلاین مایکروسافت به فروش می‌رسد.

بعد از تبلت مایکروسافت،لپ تاپ پاویلیون G6 اچ‌پی با فاصله زیادی از سرفیس در رتبه دوم قرار دارد که فقط توانسته 2 درصد بازار را تسخیر کند. بر طبق چارت AdDuplex، دیگر مدل‌های اچ‌پی مجموعاً 5 درصد بازار را کسب کردند.

همچنین اچ پی با کسب 17 درصد کل بازار بزرگترین برند تولیدکننده وسائل ویندوز 8 است. همانطور که ذکر شد، خود مایکروسافت هم با 11 درصد سهم، در رتبه دوم قرار دارد. جایگاه سوم را نیز دل با 10 درصد از آن خود ساخته و ایسر هم با 9 درصد به جایگاه چهارمی‌ رضایت داده است.

در حاشیه جالب است بدانید کاربرانی که تبلت سرفیس 32 گیگابایتی را خریده اند متوجه شده که فقط 20 گیگابایت فضای قابل استفاده در اختیار دارند و بقیه فضا توسط خود سیستم عامل ویندوز آر تی و اپلیکیشن های پیشفرض مورد استفاده قرار میگیرد. این موضوع سبب نارضایتی میان برخی از کاربران شده و حالا یکی از آنها از مایکروسافت شکایت کرده است.

مطمئناً مایکروسافت تبلتی خواهد ساخت که پرقدرت و استوار در مقابل تبلت‌های Kindle Fire و آیپد مینی قد علم می‌کند. در حقیقت اپل با قیمت‌گذاری بالاتر از میانگین قیمت‌های تبلت‌های 7 اینچی بازار بر روی آیپد مینی، کمک بزرگی به ایجاد بنچمارک مناسب برای تبلت‌های کوچکتر مایکروسافت ایجاد کرد

آقای سوکولوسکی که یک وکیل است در شکایت اش، مایکروسافت را متهم نموده که در اعلام مشخصات ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات شفاف عمل نکرده و جزییات واقعی را پنهان نموده است. در طرف دیگر هم مایکروسافت می گوید این اطمینان را دارد که مشتریان اش درک می کنند بخشی از فضای ذخیره سازی توسط سیستم عامل و اپلیکیشن های ابتدایی آن مورد استفاده قرار می گیرد.

سرفیس گجت محبوب ویندوز 8

در بازار ویندوزفون‌ها چه خبر است؟

نوکیا لومیا 710 با کسب 22 درصد بازار به جایگاه اولی صعود کرده و دیگر تلفن‌های لومیا بیشترین سهم باقی مانده از بازار ویندوزفون‌ها راتسخیر کرده‌اند. ویندوز فون نسخه 7.10 عمده‌ترین سهم بازار یعنی 96 درصد از آن را کسب کرده اما ویندوز فون 8 که اخیراً پا به عرصه نهاده فقط 4 درصد بازار را به چنگ آورده است.

آیا هم‌اکنون بهترین زمان برای ارائه ایکس‌باکس سرفیس است؟

شایعات زیادی پیرامون اینکه مایکروسافت در حال ساخت یک تبلت 7 اینچی مخصوص بازی با نام ایکس‌باکس سرفیس است، وجود دارد. اگر مایکروسافت چنین کاری انجام دهد، چشم‌انداز محصولات ایکس‌باکس و وسائل مخصوص بازی یا گیمینگ خود را تغییر داده است. این کار نقطه عطفی برای مایکروسافت خواهد بود، چرا که این کمپانی مدتی است خود را از گردونه رقابت جذاب و پر از مخاطب وسائل بازی دستی، به خاطر بهبود وضعیت اکو سیستم ویندوزفون دور نگه داشته بود. البته پیش از این استیو بالمر قول سخت افزارها و وسائل جدید از مایکروسافت را داده بود. شاید عرضه یک تبلت مخصوص بازی در راستای همین قول بالمر باشد. شاید هم این تبلت جوابی سخت و محکم از سوی مایکروسافت به پلی‌استیشن ویتا باشد، همانطوری که اپل با عرضه آیپد، جواب کوبنده‌ای به بازار نه چندان خوب نِت‌بوک‌ها داد!

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا این تبلت می‌تواند برای کسانی که خود از کاربران کنسول‌های ایکس باکس هستند جذاب باشد؟ اصلاً این تبلت می‌تواند شروعی برای افزایش ساخت و شکل‌گیری دسته جدیدی با نام «تبلت‌های مخصوص بازی» در بازار گیمینگ و کنسول‌های بازی باشد؟ با وجود فناوری‌ها و تجاربی که مایکروسافت در زمینه وسائل و کنسول‌های بازی دارد و استفاده از آنها در تبلت ایکس‌باکس سرفیس و همچنین جایگاه بسیار خوب این شرکت در ساخت کنسول‌های بازی که بدون دکمه و تماس دست کار می‌کنند (کینکت و اپلیکیشن‌های روبه‌رشد آن)، مطمئناً مایکروسافت تبلتی خواهد ساخت که پرقدرت و استوار در مقابل تبلت‌های Kindle Fire و آیپد مینی قد علم می‌کند. در حقیقت اپل با قیمت‌گذاری بالاتر از میانگین قیمت‌های تبلت‌های 7 اینچی بازار بر روی آیپد مینی، کمک بزرگی به ایجاد بنچمارک مناسب برای تبلت‌های کوچکتر مایکروسافت ایجاد کرد.

شایعات زیادی پیرامون اینکه مایکروسافت در حال ساخت یک تبلت 7 اینچی مخصوص بازی با نام ایکس‌باکس سرفیس است، وجود دارد. اگر مایکروسافت چنین کاری انجام دهد، چشم‌انداز محصولات ایکس‌باکس و وسائل مخصوص بازی یا گیمینگ خود را تغییر داده است

مسئله تنها داشتن پردازنده‌های قوی و گرافیک بالا که روزبه‌روز هم در حال افزایش هستند، نیست. اگر مایکروسافت بتواند در ایکس باکس سرفیس تمام موارد همچون قیمت مناسب، کارایی خوب، بازی‌های جذاب و ... را در کنار هم فراهم آورد، مطمئناً فرصت خوبی خواهد داشت تا به کسانی که از وسائل مخصوص بازی همراه استفاده می‌کنند، تجربه ای عالی و منحصربه فردی ارائه کند.

فرآوری: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


برگرفته از نارنجی، زومیت