تبیان، دستیار زندگی
یکی از رژیم‌های غذایی که وجود دارد رژیم‌های تک خوری است. این قبیل رژیم‌ها اغلب باعث کاهش وزن مناسب در مدت زمان کوتاه می‌شود، اما...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به زور لاغر نشو!

کاهش چه میزان وزن در هفته مجاز است؟

ترازو


یکی از رژیم‌های غذایی که وجود دارد رژیم‌های تک خوری است. این قبیل رژیم‌ها اغلب باعث کاهش وزن مناسب در مدت زمان کوتاه می‌شود، اما...


تغذیه فرد با سن، نیاز بدن و فعالیت فرد رابطه مستقیم دارد و هر فرد سالم باید از تمامی گروه‌های غذایی که شامل کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها، املاح معدنی، فیبر و آب است در طول روز استفاده کند.

برابر تعریف هرم وارونه نسبت استفاده از مواد غذایی باید به میزان مورد نیاز هر شخص باشد که این مقدار با توجه به فعالیت‌های بدنی افراد، سن، جنسیت و اسکلت بدنی متفاوت است و مصرف بیش از حد یا حذف خودسرانه برخی از این مواد باعث به وجود آمدن عوارضی در بدن می‌شود.

اگر فردی از برخی گروه های غذایی از قبیل ویتامین‌ها بیش از حد استفاده کند باعث افزایش اشتها شده و چاقی مفرط را در پی دارد. البته در صورت عدم مصرف ویتامین نیز بدن توانایی مقابله با میکروب‌ها و ویروس‌ها را نخواهد داشت در نتیجه باید از تمام گروه‌ها به میزان مورد نیاز بدن استفاده شود.

هر فرد سالم باید از تمامی گروه‌های غذایی که شامل کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها، املاح معدنی، فیبر و آب است در طول روز استفاده کند.

همچنین مصرف غذاهایی مانند فست فودها و تنقلات غیر طبیعی باعث به وجود آمدن چاقی می‌شود، به طوری که هر چه قدر استفاده از این گونه غذاها کمتر شود زیان کمتری به بدن می‌رسد.

رژیم، فقط زیر نظر پزشك!

رژیم غذایی حتماً باید زیر نظر پزشک متخصص تغذیه تجویز شود و افراد برای کاهش وزن باید از رژیمی استفاده کنند که بتواند در هفته حداقل نیم و حداکثر یک کیلو کاهش وزن را به همراه داشته باشد و کاهش بیش از این میزان نشانه‌ی یک رژیم سخت بوده و عوارض جانبی بسیاری به همراه دارد که توسط متخصصین به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. علاوه بر این در کنار کنترل تغذیه باید به ورزش نیز توجه ویژه‌ای شود.

چاق

رژیم غذایی غیر اصولی، ممنوع!

افرادی وجود دارند که به صورت خودسرانه از رژیم‌های غذایی غیر اصولی و سخت استفاده می‌کنند، این رژیم‌ها به هیچ‌وجه اصولی نبوده و معمولاً در بدن این افراد افزایش یا کاهش بیش از حد نیاز برخی از ویتامین‌ها دیده می‌شود که در بلندمدت باعث شل شدن عضلات، شکستگی و ترک روی پوست، ریزش مو، کم خونی و عوارض دیگر خواهد شد.

یکی از رژیم های غذایی که وجود دارد رژیم‌های تک خوری است. این قبیل رژیم‌ها اغلب باعث کاهش وزن مناسب در مدت زمان کوتاه می‌شود، اما پس از رها کردن رژیم به سرعت فرد شاهد افزایش دوباره وزن خواهد بود به طوری که عوارض بسیاری را برای وی به همراه خواهد داشت.

توجه به بیماری‌های خاص

افراد سالمی که بیماری خاصی ندارند باید از همه گروه‌های غذایی به میزان مورد نیاز استفاده کنند، اما افرادی که بیماری‌های متابولیکی از جمله قند، بیمارهای قلبی عروقی، دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 دارند با توجه به بیماری‌های خود باید رژیم خاصی را در نظر بگیرند و با حذف برخی از گروه‌های غذایی و جایگزین کردن برخی مواد دیگر ضمن تأمین انرژی مورد نیاز بدن بتوانند وضعیت بیماری خود را بهبود بخشند.

اگر وعده های غذایی مصرفی میزان کالری و ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تأمین کند، ضمن تأمین انرژی بدن باعث به وجود آمدن شادی و نشاط در فرد می‌شود و در صورت قرار گرفتن ورزش نیز در کنار تغذیه صحیح عملکرد کارهای روزانه و زندگی فرد در اجتماع بهبود خواهد یافت.

منبع : ایسنا


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: baharrrrr88

مطالب مرتبط:

در اسرع وقت، لاغر شویم!

این‌ها را بنوش و چاق نشو!

ترفندهایی برای کاهش وزن

مهم‌ترین دلایل چاقی

کدام ورزش‌ها ما را بیشتر لاغر می‌کند؟

برای لاغر شدن چقدر چای سبز بخورم؟

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن