تبیان، دستیار زندگی
در نوشتار زیر وعده های دولت علیه بیکاری آورده شده است. آیا مردم متوجه این روند ادعا‌ها نیستند و آیا کاهش معضل بیکاری را حس کرده‌اند؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به وعده‌های حذف بیکاری!


در نوشتار زیر وعده های دولت علیه بیکاری آورده شده است. آیا مردم متوجه این روند ادعا‌ها نیستند و آیا کاهش معضل بیکاری را حس کرده‌اند؟


محمود احمدی‌نژاد در طول دو دوره ریاست جمهوری خویش، بار‌ها طی سخنان مختلفی به اظهار نظر در رابطه با وضعیت بیکاری پرداخته است و هربار با گذشت زمان، به تعویق انداختن این رفع معضل بیکاری نیز به عقب می‌افتد. تا جایی که در ابتدا قرار بود معظل بیکاری تا سال 86 یا 87 حل شود اما الآن وعده سال 92 فرا رسیده است!

بیکاری

در زیر اظهارات رئیس جمهور را در این رابطه با ذکر سال و جزئیات مشاهده می‌کنید:

سال 1384

احمدی‌نژاد سیزدهم بهمن‌ماه 1384 در جریان سفر استانی به بوشهر گفته بود که دولت با طرح‌ها و اعتبارات مناسبی که در نظر گرفته، طی دو سه سال آینده مشکل بیکاری را در کشور به طور کامل حل می‌کند. به این ترتیب همه در آن زمان امیدوار شدند که سال 1386 تا 1387 بیکاری ریشه کن شود!

سال 1385

نوزدهم خرداد ماه 1385، احمدی‌نژاد این بار در سفر استانی قزوین اعلام کرد: امیدوارم ظرف سه سال آینده ریشه بیکاری را قطع کنیم. به این ترتیب تاریخ جدید ریشه کنی بیکاری، خرداد 1388 اعلام شد!

انتخابات دهم

در سال‌های 86 و 87 و در تبلیغات انتخاباتی هم دولت و دولتمردان بار‌ها و بار‌ها بر ریشه کنی بیکاری تاکید کردند و همچنان زمان ریشه کنی بیکاری عقب و عقب‌تر رفت!

نوزدهم خرداد ماه 1385، احمدی‌نژاد این بار در سفر استانی قزوین اعلام کرد: امیدوارم ظرف سه سال آینده ریشه بیکاری را قطع کنیم. به این ترتیب تاریخ جدید ریشه کنی بیکاری، خرداد 1388 اعلام شد!

سال 1389

یازدهم خرداد ماه 1389، محمود احمدی‌نژاد در جمع مردم ایلام بار دیگر به صراحت وعده داد که ظرف دو یا سه سال، بیکاری از فهرست مشکلات مردم خارج می‌شود. احمدی‌نژاد در بخشی از سخنانش در سفر استانی ایلام گفت: دولت مصمم است در کمتر از سه سال مسکن را از دغدغه جوانان خارج کند. همچنین بخش دوم اشتغال است که در دولت نهم ایجاد بنگاه‌های زودبازده باعث رشد بسیارخوبی در حوزه اشتغال شد و دستگاه‌ها و بانک‌ها نیز همراهی کردند و حرکتی با سرعت بالا آغاز شد اما دست‌های نامحرم و اندیشه‌های نامحرم هجوم آوردند و جوسازی کردند تا آن طرح متوقف شود. امروز به لطف خدا دولت و بانک‌ها بسیج شده‌اند تا با حرکت گسترده و جامع برای توسعه صنعت و کشاورزی و خدمات فعالیت کنند و ظرف دو یا سه سال مشکل بیکاری از فهرست مشکلات مردم خارج شود.

به این ترتیب سخنان احمدی‌نژاد در خرداد 1389 در ایلام، در واقع پنج سال پس از وعده در بوشهر و چهار سال پس از وعده در قزوین بیان شد، اما همچنان گفته شد که ظرف سه سال بیکاری ریشه کن می‌شود، یعنی تاریخ جدیدی که برای ریشه کنی بیکاری اعلام شد خرداد 1391 تا خرداد 92بود!

سال 1390

احمدی‌نژاد در 24 فروردین 1390 یکبار دیگر تاریخ ریشه کنی بیکاری را جابجا کرد. وی در آن تاریخ در سفر سیستان و بلوچستان گفت: 2 میلیون و 400 هزار بیکار از دوره‌های گذشته وجود دارد و سالی یک میلیون و 200 هزار جوان جدید وارد بازار کار می‌شوند که اگر سالی فقط یک میلیون و 500 هزار شغل ایجاد کنیم چندین سال طول خواهد کشید که نرخ بیکاری به حد استاندارد برسد. از این رو دولت تصمیم گرفته است با دو گام بلند، بیکاری را از ایران ریشه کن کند. دولت همه امکانات و شرایط را فراهم کرده تا امسال 2. 5 میلیون شغل ایجاد کند. بر اساس این سخن احمدی‌نژاد، قبل از پایان سال 1391 بیکاری باید ریشه کن شود!

بخش دوم اشتغال است که در دولت نهم ایجاد بنگاه‌های زودبازده باعث رشد بسیارخوبی در حوزه اشتغال شد و دستگاه‌ها و بانک‌ها نیز همراهی کردند و حرکتی با سرعت بالا آغاز شد اما دست‌های نامحرم و اندیشه‌های نامحرم هجوم آوردند و جوسازی کردند تا آن طرح متوقف شود

با این حال یکبار دیگر احمدی‌نژاد در 13 مهر 1390 در سفر به همدان با بیان اینکه دولت برای ایجاد5 /2 میلیون شغل در سال جاری برنامه‌ریزی کرده است گفت: با پشتیبانی امسال و سال آینده هر سال5 /2 میلیون شغل در کشور ایجاد خواهیم کرد بطوری که تا پایان سال آینده پدیده زشتی به نام بیکاری نخواهیم داشت. یعنی بر اساس این محاسبه  باید تا پایان سال جاری بیکاری ریشه کن شود، اما سخن بعدی احمدی‌نژاد در این باره زمان را برای ریشه کنی بیکاری باز هم عقب برد و به سال 1392رساند!

سال 1391

احمدی‌نژاد در 21 فروردین امسال باز هم تاریخ جدیدی برای ریشه کنی بیکاری اعلام کرد. وی در سفر به اسلامشهر یکی از مهم‌ترین وظایف مسوولان کشور را ایجاد سالانه5/2 ‌میلیون شغل عنوان کرد و گفت: با حرکت همه‌جانبه در این زمینه ان‌شاءالله تا پایان سال آینده (1392) بیکاری در کشور ریشه‌کن می‌شود. به این ترتیب ریشه کنی بیکاری تا 7 ماه پس از پایان دولت احمدی‌نژاد جلو رفت!

بخش اقتصاد تبیان

منبع : خبرگزاری فردا