تبیان، دستیار زندگی
میرجلال‌الدین کزازی در مراسم بزرگداشتش گفت: ‌بخت بلند ما ایرانیان آن است که ایرانی هستیم. کوروش صفوی هم در این مراسم گفت، کشف کرده که کزازی مریخی است!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کزازی یک مریخی است!


میرجلال‌الدین کزازی در مراسم بزرگداشتش گفت: ‌بخت بلند ما ایرانیان آن است که ایرانی هستیم. کوروش صفوی هم در این مراسم گفت، کشف کرده که کزازی مریخی است!

کزازی یک مریخی است!

مراسم نکوداشت میرجلال‌الدین کزازی، استاد زبان و ادبیات فارسی، نویسنده‌،‌ مترجم و پژوهشگر ادبی، به پاس نیم قرن خدمت به زبان پارسی در خانه‌ اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

کزازی در این مراسم با بیان سخنانی درباره سرزمین ایران اظهار کرد: ایران سرزمین هزاره‌هاست‌، سرزمین فرزانگی‌، نژادگان و آزادگان‌، سرزمین مردمانی است که در درازنای تاریخ ایران‌زمین آوازگر مهر و دوستی بودند‌، سرزمینی که می‌تواند نمونه‌ای بهین و برین باشد و این سخنی است که از بن جان من برمی‌خیزد.

او افزود: هنگامی که از ایران می‌گویم، همه ایران را می‌گویم‌، سرزمینی که ده‌ها بار بیگانگان درازدست سرمست به آن تاختند،‌ اما ایرانیان دیگربار این شیرازه را به هم بسته‌ایم و پیوسته‌ایم. یکی از رازهای شگفتی فرهنگی ایران و پایداری ایران این تازش‌ها بوده است‌. ما را چه باک که ما را بارها تاختند.‌ اگر آن‌چه بر ایران رفت، بر هر کشور دیگری می‌رفت، از پهنه تاریخ سترده شده بود.

کزازی سپس درباره برگزاری مراسم بزرگداشتش عنوان کرد: ایرانیانی چون شما که آن‌چه را در ایران‌زمین ارزنده و برازنده می‌دانید، گرامی بدارید، خویشتن را با این کار گرامی داشته‌اید. من از همه آن گرامیان و دل‌آگاهان که نسبت به من مهر ورزیدند، سپاسگزارم. اگر من کاری کرده‌ام، سپاس بر سر کسی ندارم و نمی‌نهم. هر کس ایران را آن‌چه هست، ایران راستین جاویدان را به شایستگی بشناسد، بر آن خواهد شیفت و در آن‌چه من می‌گویم، با من هم‌داستان خواهد شد.

این استاد زبان و ادبیات فارسی در ادامه گفت: بیهوده نیست که فرزانه یونانی فیثاغورث گفت، برترین آیین‌ها، آیین مغان است و بیهوده نیست که افلاطون به شاگردان خود می‌گفت آموزه‌های زرتشت را بنویسند و به دیواره آکادمی بیاویزند که نگاه‌شان به آن پندها بیافتد.

کزازی اظهار کرد: من از یکایک شمایان،‌ از نهادها و کسانی که کوشیدند در این بزم بزرگداشت آن‌چه را من کردم، ارج بنهند، سپاسگزارم.او در پایان سخنانش شعری را درباره ایران خواند.

همچنین در این مراسم، عباسعلی وفایی - رییس دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی - گفت: من بحث خود را با مباحث علمی آغاز می‌کنم، چرا که شنوندگان من اغلب اهل ادبیات و آشنایان با زبان و ادب فارسی هستند.

او با اشاره به دستگاه واژه‌سازی زبان فارسی گفت: دستگاه واژه‌سازی زبان فارسی ویژه و خاص است که متأسفانه کم‌تر به آن توجه شده است. همواره در بین پژوهشگران ادب این نگرانی وجود دارد که ورود واژگان غیر این زبان را کم‌رنگ کند و این پرسش مطرح است که چرا این زبان با این همه آفت آسیب ندیده است.

وفایی ادامه داد: سال‌های بی‌شماری در این سرزمین حاکمان علاقه‌مند به زبان دیگر بودند، مثل مغولان و تیموریان، اما چه ویژگی‌ای بوده که این زبان همواره با رونق و شکوه ظاهر شده است؟ این موضوع به خاطر دستگاه واژه‌سازی زبان فارسی است که دستگاهی ممتاز است. این‌که می‌گویم این دستگاه ویژه است، دلیل علمی دارد. زبان فارسی از روش‌های متعددی برای ساخت واژه استفاده می‌کند. ما در زبان فارسی می‌توانیم از ضمیر‌، حرف، صفت و فعل مشتق بسازیم و از این‌روی زبان فارسی با زبان عربی در حوزه واژه‌سازی قابل مقایسه نیست.

این استاد دانشگاه افزود: به هر روی این دستگاه منجر شده است که به زبان فارسی آفات چندانی وارد نشود و از ظرفیت‌ بالایی در زمینه واژه‌سازی برخودار باشد.

استاد کزازی همواره مشتهر به این بوده‌اند که بسیار صریح زبان فارسی را سخن می‌گویند. دکتر کزازی چهره‌ای ملی و ماندگار است که تمام ملت ایران او را به این نام می‌شناسند.

او در ادامه با بیان این‌که نام استاد کزازی چهره‌ای ماندگار و ملی است، عنوان کرد: استاد کزازی همواره مشتهر به این بوده‌اند که بسیار صریح زبان فارسی را سخن می‌گویند. دکتر کزازی چهره‌ای ملی و ماندگار است که تمام ملت ایران او را به این نام می‌شناسند.

وفایی گفت: تسلط و چیرگی استاد به زبان فارسی در آثارشان کاملا آشکار است. دستگاه واژه‌سازی مشتق، مرکب و مشتق مرکب بیش‌ترین روشی است که دکتر کزازی از آن بهره گرفته‌اند. واژگانی که دکتر کزازی ساخته‌اند، خودش می‌تواند یک فرهنگ واژ‌گان باشد.

همچنین محبوبه مباشری - عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا‌ (س) و از شاگردان استاد کزازی - گفت: همه ما درباره علم، آگاهی، کتاب‌ها و مقالات استاد اطلاعات زیادی داریم، اما من می‌خواهم به عنوان دانشجویی سخن بگویم که سال‌ها از محضر استاد کسب فیض‌ها کردم.

او در ادامه افزود: وجود چنین افرادی برای ادامه حیات بشر بسیار ضروری است. استاد کزازی نه تنها به لحاظ مقام علمی و خردمندی شاخص هستند، بلکه به فضایل اخلاقی زیادی آراسته‌اند که مهم‌ترین آن‌ها پایبندی به محتوای علم است و آن حکمت و دانش در رفتار ایشان استحکام ایجاد کرده است.

مباشری گفت: ایشان علی‌رغم دانش وسیع هیچ وقت به جدل و مناظره نپرداختند و از ویژگی‌های مهم دیگر ایشان، مداومت و استمرار در مطالعات علمی است که هیچ‌گاه دست از مطالعه برنمی‌دارند.

او در ادامه با برشمردن برخی دیگر از ویژگی‌های کزازی عنوان کرد: طرح مسائل دقیق علمی، حسن خلق، فروتنی، احترام به شخصیت دیگران، رعایت مساوات در محبت به دیگران و دریغ نورزیدن در تعلیم از ویژگی‌های دیگر استاد است.

همچنین کوروش صفوی - زبان‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی – در سخنانی که با لحنی طنز همراه بود، با بیان این‌که هویت جدیدی از استاد کزازی کشف کرده است، گفت: من به تازگی هویت جدید و اصلی استاد کزازی را کشف کرده‌ام. من قبلا کتاب‌هایی از نویسنده‌ای به نام اریک فون دانیکن را خوانده بودم که او در این کتاب‌ها براساس یک‌سری اطلاعات ثابت می‌کند که در گذشته افرادی از سیاره‌های دیگر به زمین آمده‌اند و چیزهایی را ساخته‌اند، چرا در آن دوران انسان توان ساخت چنین چیزهایی را نداشته است.

او افزود: این‌ها را خواندم و بعد به سراغ آدم‌هایی رفتم که واقعا از مریخ آمده بودند. اولین کسی که فهمیدم از مریخ آمده، ابن سینا بود. کتاب‌هایی که او نوشته، 500 سال است که تدریس می‌شود و هیچ ایرادی نمی‌توانند به آن‌ها بگیرند، تا جایی که حالا بعضی‌ها می‌گویند بعضی از این کتاب‌ها برای ابن سینا نیست. یکی دیگر از این مریخی‌ها دهخداست. مریخی دیگر دکتر معین است که در یک محدوده 55 ساله کار بسیار عظیمی را انجام داد و مریخی دیگر که کشف کردم، خانلری بود.

صفوی در ادامه گفت: اما الآن صحبت از یک مریخی خاص است. دکتر کزازی از همین آدم‌هاست. ایشان محال است در یک زمان کوتاه این همه کار کرده باشد. من حساب کردم ایشان الآن 400 سال‌شان است. مریخی‌ها ویژگی‌های خاصی دارند. من هویت جدیدی از استاد کزازی کشف کرده‌ام و آن مریخی بودن ایشان است.

بخش ادبیات تبیان


منبع: ایسنا