تبیان، دستیار زندگی
پروتئین اثرات ورزش را بیشتر می‌کند و به افزایش قدرت و توده‌ی عضلانی این افراد کمک می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پروتئین برای بهبود عملکرد ورزشکاران


پروتئین اثرات ورزش را بیشتر می‌کند و به افزایش قدرت و توده‌ی عضلانی این افراد کمک می‌کند.

پروتئین

بیشتر ورزشکاران بعد از ورزش مکمل‌های غذایی پروتئین مصرف می‌کنند. در واقع پروتئین اثرات ورزش را بیشتر می‌کند و به افزایش قدرت و توده‌ی عضلانی این افراد کمک می‌کند.

مدت زمان زیادی است که مکمل‌های غذایی پروتئینی بین اهالی ورزش باب شده است. این محصولات که در داروخانه ها به فروش می‌رسد معمولاً از مشتقات شیر و گاهی از سفیده‌ی تخم مرغ و یا سویا هستند. البته همیشه حرف و حدیث‌های زیادی در خصوص فواید آن‌ها بوده است برای همین محققان هلندی مصمم شدند تا در خصوص تأثیر این مکمل‌ها روی عملکرد ورزشکاران بررسی‌های بیشتری انجام دهند.

محققان نتایج 22 پژوهش را مورد بررسی قرار دادند. در مجموع 680 ورزشکار بعد از جلسات ورزشی مکمل پروتئین یا دارونما دریافت کردند.

محققان بعد از بررسی‌ها مشاهده کردند توده‌ی عضلانی افرادی که بعد از جلسات ورزشی پروتئین مصرف کرده‌اند 0.69 کیلوگرم بوده و قدرت بدنی آن‌ها 13.5 کیلوگرم افزایش یافته است.

به عقیده‌ی این محققان این تأثیر در ورزشکاران جوان بیشتر از مسن‌ترهاست. دز این مکمل‌ها بنا به جثه‌ی ورزشکاران بهتر است بین 20 تا 40 گرم باشد.

به عقیده‌ی بیشتر متخصصان اگر این امکان باشد بعد از جلسه‌ی ورزش، این ورزشکاران بتوانند بلافاصله یک وعده‌ی غذایی کامل و سرشار از پروتئین بخورند استفاده از مکمل‌های غذایی برتری چندانی نخواهد داشت

با این حال ژولین ونیسون نویسنده‌ی کتاب «قدرت تغذیه» بر این عقیده است که نیازی به مکمل‌ها و در واقع پودر پروتئین نیست.

برتری اصلی پودرهای  پروتئین در این است که  مصرف آن‌ها بسیار ساده است. ورزشکاران می‌توانند به سادگی و بلافاصله بعد از ورزش میزان زیادی پروتئین دریافت کنند یعنی این که نیازی نیست صبر کنند به خانه برسند تا غذا بخورند.

به عقیده‌ی بیشتر متخصصان اگر این امکان باشد بعد از جلسه‌ی ورزش، این ورزشکاران بتوانند بلافاصله یک وعده‌ی غذایی کامل و سرشار از پروتئین بخورند استفاده از مکمل‌های غذایی برتری چندانی نخواهد داشت. در هر حال ورزشکاران باید توجه داشته باشند برای افزایش توده‌ی عضلانی و همچنین بالا بردن قدرت بدنی خود نیاز به مصرف پروتئین ( البته به میزان مورد نیاز نه بیشتر) دارند.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: lanutrition

مطالب مرتبط:

اهالی ورزش بخوانند و بخورند

اگر اهل ورزش هستید این‌ها را بیشتر بخورید

سوزاندن چربی و عضله سازی با هم!

ماهیچه‌ های بادكنكی به چه قیمتی؟

L- کارنیتین؛ مکمل پروتئینی در ورزشکاران

کِرِآتین، مکمل پروتئینی در ورزشکاران

رژیم‌های بدنسازی، مفید یا مضر؟

فایده نوشیدن شیر پس از ورزش

مصرف مکمل غذایی با تجویز پزشک در ورزشکاران

اثرات پروتئین وی(Whey) در بدنسازان حرفه ای

نقش پروتئین ها در رژیم غذایی ورزشكاران

آن‌چه درباره پروتئین نمی‌دانستید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.