تبیان، دستیار زندگی
امروز یک شنبه برابر با بیست و هشتم آبان 1391 و سوم محرم 1434 هجری قمری و هجدهم نوامبر سال 2012 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیست وهشتم آبان در آینه تاریخ معاصر

رخداد تاریخی

امروز یک شنبه برابر با بیست و هشتم آبان 1391 و سوم محرم 1434 هجری قمری و هجدهم نوامبر سال 2012 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران به شرح زیر است:

28 آبان 1366

عملیات ظفر4 با رمزیا رسول الله(ص) درجبهه شمالی استان دهوک عراق ودرعمق 250 کیلومتری داخل خاک عراق با جانفشانی دلاوران قرارگاه رمضان آغاز و در نهایت منجر به انهدام تأسیسات نظامی و اقتصادی دشمن شد.

28 آبان 1358

بدنبال فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر آزاد سازی گروگان های زن و سیاه پوست مستقر در لانه جاسوسی امریکا، سه تن از گروگان ها شامل یک مرد سیاه پوست و دو زن آزاد شدند.

28 آبان 1357

صدها نفر چماق به دست، تحت حمایت پلیس، در شهرهای مختلف کشور به صفوف تظاهرات مردم علیه رژیم پهلوی حمله کردند.

28 آبان 1338

فریزر ویلیکنز به سمت وزیر مختار سفارت امریکا در تهران منصوب شد.

28 آبان 1330

محمد مصدق نخست وزیر، به دعوت مصطفی نحاس پاشا نخست وزیر مصر، در راس هیاتی رهسپار مصر شد. این سفر در داخل و خارج از کشور مخالفانی داشت، در داخل، نمایندگان مخالف مصدق در مجلس شورای ملی بودند که این سفر را در شرایط مذاکره با انگلیس بر سر ملی شدن صنعت نفت مناسب نمی دانستند. در خارج، انگلیس که با مصر بر سر کانال سوئز در حال منازع بود این سفر را تشدید احساسات ضد انگلیسی مردم مصر تعبیر می کرد.

28 آبان 1326

ساد چیکف سفیر شوروی در تهران به نمایندگی از دولت خود در نامه شدید اللحنی به ابراهیم حکیمی نخست وزیر به موضوع عدم تصویب قرارداد نفتی در مجلس ایران اعتراض کرد. قبل از این قوام نخست وزیر وقت ضمن مذاکرات خود در مسکو، قول واگذاری نفت شمال ایران را به شوروی داده بود اما با افتتاح مجلس پانزدهم پیشنهاد این قرارداد به اتفاق آراء رد شد.

28 آبان 1321

بانک ملی ایران، با مصوبه مجلس شورای ملی، اجازه چاپ اسکناس یافت. ریاست مجلس در این دوره حسن اسفندیاری، بود.

28 آبان 1320

بخشنامه وزارتی درباره نحوه نگارش نامه های اداری و کاربرد اصطلاحات و کلمات در آنها صادر شد.

28آبان 1308

حکم انتصاب مسیو دکرکر رئیس اداره کل گمرکات به سمت خزانه داری کل ابلاغ شد. قبل از او دکتر والدر، رییس سابق بانک دولتی سوییس این مسوولیت را بر عهده داشت.

28 آبان 1296

سلطان عبدالمجید میرزا معروف به عین الدوله نخست وزیر احمدشاه قاجار، برای دومین بار کابینه خود را تشکیل داد.

28 آبان 1230

امیرکبیر به دستور ناصرالدین شاه قاجارازصدارت عزل و میرزا آقا خان نوری به این سمت برگزیده شد.

28 آبان 1204

دومین دوره جنگهای ایران و روسیه، با تجاوز روس ها به سرحدات ایران آغازشد و در مناطق باکو، شکی و شروان نبرد سختی در گرفت. در این جنگ ها ایران به دلیل برخی خیانت ها از روسیه شکست خورد.

تنظیم: هومن بهلولی