تبیان، دستیار زندگی
استرس به معنی فشار روحی و تنش درونی است و در زندگی روزانه به طور فراوان دیده می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با این حس کنار بیایید


استرس به معنی فشار روحی و تنش درونی است و در زندگی روزانه به طور فراوان دیده می شود.

استرس

اضطراب یک عملکرد هشداردهنده است. خبری از خطر قریب الوقوع می دهد و شخص را برای مقابله با تهدید آماده می سازد. برای انجام هر کاری میزان معینی از اضطراب عادی است و ضروری هم می باشد. اضطراب بیمارگونه واکنشی است نامتناسب، با شدتی زیاد و طولانی مدت که در کارکردهای اجتماعی، شغلی، فعالیت های شخصی فرد اختلال ایجاد کرده باشد.

راهکارهایی که برای کاهش استرس موثر هستند

خودآرام سازی:

آرامسازی عبارت است از فرایندهای خودآگاهانه نشانه های رفتاری- هیجانی- شناختی و جسمانی استرس. با توجه به اینکه اضطراب به احساس تنیدگی، نگرانی و برانگیختگی عمومی در شما منجر می شود منطقی است که اگر بتوانید خودتان را آرام کنید، راحت تر می توانید با اضطراب مقابله کنید. هدف آرام سازی کاهش سطح کلی اضطراب و تنش فرد و ایجاد شرایط راحت تر و مطلوب تر است. منطق علمی آرام سازی این است که انسان می تواند آگاهانه عضلات خود را شل کرده، تنفس خود را تنظیم کند و محتوای افکار خود را تضمین نماید و به این ترتیب اضطراب را کنترل نماید.

یاد بگیرید کمک بخواهید:

بعضی از مشکلات بزرگتر از آن هستند که شما به تنهایی از عهده ی آن برآیید و برای حل آن  نیاز به ،مثلاً مساعدت مالی و.. دیگران دارید. اگر شما از افرادی هستید که از کمک گرفتن از دیگران متنفرند، بر این عادت خود غلبه کنید. یکی از منابع مهم مدیریت استرس داشتن  اطرافیان حمایت کننده است.  افرادی که بتوان از آنها برای مقابله با استرس کمک گرفت  حتی اگر قادر به حل مسئله نیستند می توانند با فرد همدلی کنند.

 شوخ طبع باشید:

از شوخ طبعی به عنوان یکی از مهارت های مقابله ای استفاده کنید. دست برداشتن از تلاش برای کنترل مسائل زندگی احتمالاً وحشتناک است. اما استفاده از شوخ طبعی به شما کمک می کند تا نسبت به این وحشت حالتی پذیرا و صمیمانه پیدا کنید.

ورزش به شما نیرو می دهد تا در برابر استرس ها ایستادگی کنید، وظایف جسمی و ذهنی که بر عهده ی شماست انجام دهید. ورزش را جزء ثابتی از زندگی تان قرار دهید

از کمال گرایی روی برگردانید:

افراد معمولاً زمانی مضطرب می شوند که انتظاراتشان به طور نامعقولی بالاست و بیش از اندازه نگران شکست های کوچک و اشتباهات جزیی هستند. وقتی در مورد چیزهایی زیاد ی نگران هستید، به سختی می توانید آرام باشید.و از زندگیتان لذت ببرید. سبک تفکر کمال گرایانه  خود را شناسایی و کنترل کنید و بکوشید با خودتان این گونه حرف نزنید"نباید اشتباه کنم- باید بتوانم تمام کارها را درست انجام دهم. درعوض سعی کنید حرف های زیر را به خود بگویید" حداکثر توان خود را به کار خواهم گرفت- از اشتباهات خود درس می گیرم.

برای داشتن انرژی بیشتر ورزش کنید:

ورزش به شما نیرو می دهد تا در برابر استرس ها ایستادگی کنید، وظایف جسمی و ذهنی که بر عهده ی شماست انجام دهید. ورزش را جزء ثابتی از زندگی تان قرار دهید.

فرآوری:آسیه ملک دار

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع:

1-ساده ترین روش های مهار استرس- پرومود بترا- غلامرضا نریمان نژاد

2- بررسی رابطه اضطراب با عزت نفس در بین دانشجویان دانشگاه تهران- شیوا زرگر

3- مهارت های زندگی- کریس.ال.کلینکه- ترجمه دکتر شهرام محمد خانی

4- ماهنامه وزارت آموزش و پرورش- تربیت- شماره 5. بهمن 84

مطالب مرتبط:

یک احساس دست و پا گیر

استرس‌های‌تان را اداره کنید

گلاویز شدن با استرس

بخندید وقتی دنیا میخواهد گریه کنید ‍ !

زندگی منهای اضطراب

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.