تبیان، دستیار زندگی
شناخت و استفاده هرچه بهتر از ابزارها و منابع موجب می شود که افراد بتوانند در امر یادگیری به خوبی پیشرفت کنند و هر فرد یا سازمانی با توجه به اهداف خود از این ابزارها بهره ببرد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونگی ایجاد دوره ها در یادگیری الکترونیکی

مهم ترین هدف افراد از شرکت در یادگیری الکترونیکی، دسترسی به دانش و مهارت های مختلف در هر زمان و هر مکانی است. برای رسیدن به این هدف می بایست تمامی فناوری ها و ابزارهای پیشرفته و به روز مورد استفاده قرار گیرد.

چگونگی ایجاد دوره ها در یادگیری الکترونیکی

برای این که بخواهیم یک کار جدید را ایجاد کنیم در ابتدا باید در مورد آن کار و هم چنین ابزارها و فناوری های مورد نیاز آن اطلاعات کافی را داشته باشیم. این موضوع در امر ایجاد یادگیری الکترونیکی نیز حائز اهمیت است چرا که برای ایجاد یک دوره مناسب یا محتوای غنی نیاز به شناخت ابزارها و فناوری های مناسب برای تولید آن دوره را داریم.

منظور از ابزارها، استفاده از سخت افزار و نرم افزارها به منظور ایجاد دوره ها، تولید محتوای به روز و قابلیت استفاده مجدد از آن ها است.

هر ابزاری را باید در سطح مناسب خودش به کار برد تا کاربر بتواند با تمام مهارت خود از آن به خوبی بهره ببرد چرا که ویژگی ابزارها این گونه مشخص می شود.

برای انتخاب بهتر ابزار باید تمامی ویژگی های آن مانند قیمت، مهارت كاربر در چگونگی استفاده از آن و نیازهای دوره در نظر گرفته شود.

برای انتخاب بهتر ابزار باید تمامی ویژگی های آن مانند قیمت، مهارت كاربر در چگونگی استفاده از آن و نیازهای دوره در نظر گرفته شود.

قبل از این که بخواهیم ابزارها را معرفی کنیم می بایست چند نکته را در مورد آن ها در نظر گرفت که عبارت اند از:

در ابتدا می بایست نوع محتوا و این که سازماندهی شده اند یا نه در نظر گرفته شود و این که محتوا در چه صفحاتی قرار می گیرند.

دومین نکته ویژگی های مۆلف و طراحان است که می بایست تعداد طراحان و هم چنین میزان مهارت آن ها برای استفاده از ابزارها مشخص شود و این که به چه میزان زمانی نیاز دارند.

چگونگی ایجاد دوره ها در یادگیری الکترونیکی

و در آخر چگونگی استفاده از مطالب مورد توجه است چرا که باید مشخص شود که این مطالب چگونه ارائه می شوند آیا بر روی کاغذ است یا دیسک و یا به صورت آنلاین.

ابزارهای نوشتن دوره

برای آن که بتوان یک دوره درسی را ایجاد کرد و یا این که بتوان عناصری را تولید کرد که به پیشرفت هر چه بیش تر در یادگیری کمک کند نیازمند برنامه ها و یا نرم افزارهایی هستیم که در این زمینه قابلیت های کافی را داشته باشند.

این گونه برنامه ها، مدل های متفاوتی دارند و برخی از آن ها خدماتی مانند واژه پرداز و ... را ارائه می دهند و برخی پیشرفته تر هستند اما تفاوت اصلی این برنامه با برنامه های نام برده شده در این است که افراد برای استفاده از این ابزارها می بایست مطالعاتی در مورد زبان برنامه نویسی داشته باشند.

این ابزارها از نظر جنبه های متفاوت مانند سرعت پایان یافتن دوره و همراه داشتن محصولات جانبی از قبیل تصاویر، صوت و ...، نیاز نداشتن به برنامه نویسی های پیچیده و هزینه كمتر و ... با یکدیگر مقایسه می شوند.

چگونگی ایجاد دوره ها در یادگیری الکترونیکی

با استفاده از این ابزارها می توان ابتدا صفحات را تولید کرد و متن، تصاویر و ... را به آن اضافه  و یک سازماندهی مناسب برای دروس به وجود آورد. بعد از اتمام این مراحل صفحات با یکدیگر ادغام شده و ویرایش های پایانی را انجام می دهند و در اختیار یادگیرندگان قرار می دهند.

ابزارهای نوشتن دوره به چند بخش تقسیم می شود.

  • ابزارهای نوشتن و آنالیز وب سایت
  • ابزارهای مرتبط با دوره های پیشرفته
  • ابزارهای دوره كاربردی
  • ابزارهای تبدیل

  ابزارهای نوشتن و آنالیز وب سایت

از آن جایی که آموزش الکترونیکی به صورت آنلاین و هم چون وب سایت ها، آموزش را ارائه می دهند به ابزارهایی برای طراحی این وب سایت ها نیاز است.

اما این ابزارها معایبی نیز دارند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وب سایت می بایست زبان HTML را پشتیبانی کنند که در آن ها از ابزارهایی هم چون Front page و... استفاده می شود. هم چنین در آموزش الکترونیکی در صورتی که از فیلم و ... استفاده شود نیاز به ابزارهایی همچون Adobe flash و ... برای مشاهده آن ها است.

تهیه کننده: خاموشی

بخش آموزش مجازی تبیان