تبیان، دستیار زندگی
جلسه شورای دبیران پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر باحضور سرپرست مرکز هنرهای تجسمی، دبیرکل جشنواره و اعضای شورایی یکشنبه 14 آبان ماه برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پنجمین جشنواره تجسمی فجر


جلسه شورای دبیران پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر باحضور سرپرست مرکز هنرهای تجسمی، دبیرکل جشنواره و اعضای شورایی یکشنبه 14 آبان ماه برگزار شد.

پنجمین جشنواره تجسمی فجر

اصغر امیرنیا؛ سرپرست مرکز هنرهای تجسمی در این جلسه با تاکید بر اهمیت جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر گفت: در این دوره جشنواره کیفیت مورد توجه جدی است و در شورای سیاستگذاری نیز کیفیت مدنظر قرار گرفت و در ادامه روند جشنواره این رویکرد دنبال خواهد شد.

امیرنیا در ادامه گفت: باتوجه به اهانت هایی که به پیامبر اسلام صورت گرفت، بخش ویژه پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر به موضوع پیامبر اعظم (ص) اختصاص دارد.

امیرنیا با اشاره به تمایز جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر و دوسالانه گفت: باتوجه به اینکه دوسالانه های تجسمی در هر رشته برگزار می شود و تمام گرایش های هر رشته را در بر می گیرد، جشنواره فجر می تواند برای اینکه رویکرد کیفی داشته باشد، همه گرایش ها را پوشش ندهد.

سیدعباس میرهاشمی؛ دبیرکل پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر نیز در ادامه گفت: پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر با بررسی و تجربه چهار دوره قبل برنامه ریزی شده است.

دبیر کل پنجمین جشنواره تجسمی فجر گفت: آیین نامه جامع جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر زمینه روند روبه رشد و توسعه جشنواره را در دوره های آتی فراهم می کند.

در این جلسه مسعود زنده روح کرمانی (دبیرهنری) ، بهمن عبدی (دبیر رشته کاریکاتور)، مرتضی اسدی (دبیر نقاشی) ، پرویز حاصلی (دبیر نگارگری)،مسعود نجابتی (دبیر پوستر)، کاظم طلایی (دبیر رشته تصویرسازی)، مهران هوشیار (دبیر رشته سفال) پریسا خضابی (دبیر مجسمه سازی)، محمد خزایی (دبیر بخش مقاله)، و علیرضا قاسم خان (دبیر بخش فیلم مستند هنرهای تجسمی)حضور داشتند و نظرات خود را ارائه کردند.

علی اشرف صندوق آبادی؛ دبیر رشته خوشنویسی، حسن غفاری؛ دبیر رشته عکاسی و عبدالرحیم سیاهکارزاده؛ دبیر اجرایی پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجرهستند.

امیرنیا در ادامه گفت: باتوجه به اهانت هایی که به پیامبر اسلام صورت گرفت، بخش ویژه پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر به موضوع پیامبر اعظم (ص) اختصاص دارد.

پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در رشته های نقاشی، خوشنویسی، نگارگری، سفال و سرامیک، تصویر سازی، مجسمه سازی، پوستر، عکاسی و کاریکاتور و بخش مقالات علمی 14 بهمن تا 12 اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

هنرمندان برای شرکت در پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر می توانند آثار خود را تا 15 آذرماه سال جاری از طریق سایت جشنواره به نشانی www.ivafestival.ir ارسال کنند.

رشته نقاشی با موضوع ایثار و فداکاری و رشته مجسمه سازی با موضوع وحدت است که هر هنرمند در رشته نقاشی می تواند حداکثر پنج اثر و در رشته مجسمه سازی حداکثر سه اثر به جشنواره ارائه کند.

ارزشهای انسانی و الهی موضوع رشته سفال و سرامیک و شعائر اسلامی و ایرانی موضوع رشته نگارگری است و هر هنرمند حداکثر سه اثر را می تواند در این رشته ها ارائه کند.

رشته خوشنویسی فقط به گرایش نستعلیق اختصاص دارد و هر هنرمند خوشنویس می تواند حداکثر سه اثر را با موضوع آیات قرآنی، احادیث و اشعار برای جشنواره ارسال کند.

پنجمین جشنواره تجسمی فجر

داستان های انقلاب اسلامی موضوع رشته تصویرگری است و هر تصویرگر حداکثر پنج اثر می تواند به جشنواره ارسال کند و رشته پوستر با موضوع عدالت برگزار می شود و هر هنرمند مجاز است پنج اثر به این بخش ارائه کند.

رشته عکاسی با موضوع شادیهای زندگی و امید به زندگی در گرایش مستند اجتماعی است و هر عکاس حداکثر هفت عکس را می تواند به جشنواره بفرستد و رشته کاریکاتور فقط به گرایش کارتون موضوعی اختصاص دارد که هر هنرمند می تواند حداکثر شش کاریکاتور را با موضوع توهم دشمن به جشنواره ارائه کند.

رشته های عکاسی ، کاریکاتور و پوستر به صورت بین المللی برگزار می شود.

بخش مقالات علمی به « بررسی تحولات هنرهای تجسمی انقلاب اسلامی » اختصاص دارد و هر شرکت کننده می تواند تا پایان آبان ماه حداکثر سه مقاله به دبیرخانه جشنواره ارسال کند.

تاریخ خلق آثار ارسالی به پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر می بایست از ابتدای سال 1390 به بعد باشد و آثار تاکنون در جشنواره ها و دوسالانه ها ارائه نشده باشد.

پنجمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر به دبیرکلی سیدعباس میرهاشمی از سوی مرکز هنرهای تجسمی با همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر در تهران و استانها برگزار خواهد شد.

بخش هنری تبیان


منبع:

فرهنگستان هنر