تبیان، دستیار زندگی
شیوه زندگی، غذاها، نوشیدنی‌ها و حتی برخی ورزش‌ها می‌توانند به دندان‌های شما صدمه وارد کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عادت‌های روزانه، دشمن دندان‌ها


شیوه زندگی، غذاها، نوشیدنی‌ها و حتی برخی ورزش‌ها می‌توانند به دندان‌های شما صدمه وارد کنند.


قند، شکر و شیرینی‌جات
قند و شکر

شکر و شیرینی‌جات اولین دشمن دندان‌های شما به شمار می‌روند و هر چه مدت زمانی که در محیط دهان هستند بیشتر باشد، آسیب وارده شدیدتر است. شکر توسط باکتری‌های موجود در دهان که تولید کننده اسید هستند، مصرف می‌شود و اسید تولید شده مینای دندان را تخریب می‌کند. از افراط در مصرف آب نبات، پاستیل و میوه‌های خشک مانند کشمش بپرهیزید، زیرا این خوراکی‌ها به مدت طولانی به دندان‌ها می‌چسبند و آسیب بیشتری به دندان‌ها وارد می‌کنند.

در صورت مصرف دسر و میان وعده‌های شیرین مانند شیرینی، شکلات، کیک، بیسکوییت، پودینگ، ژله، مربا، عسل، بستنی، شربت، نوشابه، شیر و آب‌میوه مسواک زده و یا محیط دهان را با آب بشویید.

نوشیدنی‌ها

نوشیدنی‌های قنددار و حتی بدون قند از جمله چای و قهوه نیز برای دندان‌ها مضر هستند، زیرا محیط دهان را اسیدی می‌کنند و احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهند.

سیگار

سیگار موجب زرد شدن دندان‌ها، بوی بد دهان، بروز بیماری‌های لثه، مشکلات تنفسی و سرطان ریه و همچنین سرطان‌های دهان می‌شود. اگر شما روزانه 20 نخ سیگار و یا بیشتر مصرف می‌کنید، خطر ابتلا به سرطان‌های دهان، 6 برابر در شما بیشتر از سایر افراد است.

سیگار موجب زرد شدن دندان‌ها، بوی بد دهان، بروز بیماری‌های لثه، مشکلات تنفسی و سرطان ریه و همچنین سرطان‌های دهان می‌شود.

مصرف برخی داروها

برخی داروها موجب خشکی دهان و کاهش بزاق می‌شوند. براساس بیانیه انجمن دندان امریکا بیش از 500 دارو از جمله مسکن‌ها و داروهای ضد حساسیت دارای این اثر می‌باشند. خشکی دهان و کاهش بزاق یکی از دلایل پوسیدگی دندان است. در صورت مصرف این داروها می‌توانید از آدامس‌های بدون قند برای افزایش ترشح بزاق استفاده کنید.

ورزش

در صورت انجام ورزش‌هایی که ممکن است به دهان و دندان‌های شما آسیب وارد کنند، از یک محافظ دهان استفاده کنید. می‌توانید برای تهیه این محافظ‌ها از دندان‌پزشک کمک بگیرید.

دندان مصنوعی

سایر خطرات

استفاده از دندان‌ها برای باز کردن در ظروف و بطری‌ها، باز کردن گره‌ها و بسته بندی‌های پلاستیکی، جویدن یخ و خوردن مواد غذایی سخت مانند ته دیگ نیز برای دندان‌ها مضر هستند و موجب آسیب آن‌ها می‌شوند. در صورتی که شما دندان‌های خود را به صورت ناخودآگاه و یا هنگام خواب به هم فشار داده و یا می‌سایید، حتماً با دندان‌پزشک مشورت کنید.

مراقبت از دندان‌ها:

1- دندان‌های خود را 2 بار در روز با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید مسواک بزنید و روزانه 1 بار از نخ دندان برای تمیز کردن فاصله میان دندان‌ها استفاده کنید.

2- از یک رژیم غذایی سالم که حاوی همه گروه‌های غذایی از جمله نان و غلات، گوشت‌ها، تخم مرغ، حبوبات، لبنیات، میوه‌ها و سبزیجات باشد، پیروی کنید.

3- مصرف قند، شکر، شیرینی‌جات و آب‌میوه‌های آماده را به حداقل برسانید.

4- از مصرف سیگار خودداری کنید.

5- به طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: taghvimi

مطالب مرتبط:

امان ار درد دندان!

دندان‌هایمان را برق بیندازیم!

پنج خطا در هنگام مسواک زدن

زمان‌هایی که نباید مسواک بزنیم

شما هم دندان محکم می‌خواهید؟

دندان شیری را تحویل بگیر!

کاربردهای عجیب خمیر دندان!

چرا دندان روکش می‌شود؟

آزمون دهان و دندان

باشگاه كاربران در شبكه اجتماعی

باشگاه كاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه كاربران در ثبت مطالب