تبیان، دستیار زندگی
تصور ورود به حیاط و کلاس های مدرسه برخی نوجوانان را مملو از حس ناراحتی و اضطراب می کند که علت آن چیزی جز نداشتن دوست و رفیق به هر علتی( از جمله تغییر مدرسه و نگرانی برای شروع مجدد تمام فرآیند های دوست یابی) است. آیا مشکل فرزند شما هم همین است؟.........
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استراتژی‌های دوست‌یابی

دوست‌یابی (کمک رسانی به کودکان، نوجوانان، جوانان و والدین)


تصور ورود به حیاط و کلاس های مدرسه برخی نوجوانان را مملو از حس ناراحتی و اضطراب می کند که علت آن چیزی جز نداشتن دوست و رفیق به هر علتی( از جمله تغییر مدرسه و نگرانی برای شروع مجدد تمام فرآیند های دوست یابی) است. آیا مشکل فرزند شما هم همین است؟.........

دوست

تصور ورود به حیاط و کلاس های مدرسه برخی نوجوانان را مملو از حس ناراحتی و اضطراب می کند که علت آن چیزی جز نداشتن دوست و رفیق به هر علتی( از جمله تغییر مدرسه و نگرانی برای شروع مجدد تمام فرآیند های دوست یابی) است.

آیا مشکل فرزند شما هم همین است؟ توجه کرده اید که آیا فرزندتان دچار فقدان مهارت دوست یابی یا حفظ کردن دوست هایش است؟ آیا اخیرا مدرسه اش عوض شده ولی در این مدت نتوانسته است دوست جدیدی پیدا کند؟

برای آنکه فرزندتان در مدرسه شاد و خوشحال باشد نیازی نیست که حتما محبوب ترین بچه (شناخته شده ترین) باشد. داشتن تنها یک یا دو دوست خوب می تواند باعث تمایز بین درمانده بودن و خوشحال بودن باشد.

توانایی دوست یابی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. برای برخی افراد این کار ساده ای است، در حالیکه برای برخی بسیار دشوار است. دوست یابی یک مهارت است درست مانند یاد گرفتن دوچرخه سواری.

هرچند ممکن است برای برخی از مردم دوست یابی نیازمند تلاش و ممارست زیادی باشد اما باید آموخته شود.

در ادامه برخی نکات برای بی بهتر ارایه می گردد:

** تشخیص دهید که چه چیزی باید پیشنهاد دهید. درباره ویژگی های مثبت خود فکر کنید. آنها را بنویسید. اگر این کار به شما کمک می کند، در طی یک روز چندین بار به این لیست خود نگاه کنید به خودتان یادآوری کنید که دیگران همانطور که خودتان حس می کنید احساس می کنند.

**یک نوع حس بذله گویی و خنده رویی را در خود گسترش دهید. یاد بگیرید که به خودتان و کوتاهی ها و ضعف هایتان بخندید. اینکار مقداری از استرس را در زندگی تان کاهش می دهد (رها می سازد). اگر حتی حس می کنید که دوست دارید به کسی بخندید بگذارید آن فرد خودتان باشید و هرگز به دیگران نخندید. حتی اگر احساس امنیت و آسایش نمی کنید، لبخند بزنید.

** به حقوق دیگران احترام بگذارد. یاد بگیرید که چگونه به دیگران گوش دهید بدون آنکه آنها را تحقیر کنید و یا سعی کنید آنها را مجاب کنید که تنها نظر و عقیده درست، همان عقیده و نظر شماست. اینکه از زاویه ای دیگر به چیزها و مسایل نگاه کنید در دوست یابی موفقیت آمیز بسیار موثر است.

** مهربان باشید. اگر با دیگران مهربان باشید به احتمال زیاد آنها هم نسبت به شما مهربان خواهند بود. البته استثناهایی برای این قائده هم وجود دارد. اما اگر درباره دیگران ظن و گمان خوب داشته باشید شادتر خواهید بودید. از همکلاسی هایتان یک تعریف و تمجید خالصانه و بی ریا ارائه دهید. به طرف یک آشنایی جدید حرکت کنید. صدها چیز وجود دارد که شما برای ابراز مهربانی هایتان می توانید آنها را انجام دهید.

** سعی کنید گله گذاری نکنید. مردم از شنیدن ناله و فغان خسته می شوند. یاد بگیرید که آنچه را نمی توانید تغییر دهید بپذیرید و برای تغییر آنچه که می توانید به سختی تلاش کنید.

** در دام پس زدن پس زنندگان (تحویل نگرفتن آنکه تحویل تان نمی گیرید) نیفتید.

اگر در یک تیم یا گروه فوق برنامه انتخاب نمی شوید و یا به یک مهمانی دعوت نمی شوید از آنهایی که انتخاب یا مهمان شده اند متنفر نشوید. در واقع زمانی که متنفر می شوید و کینه را در دل خود جای می دهید خودتان را تنبیه می کنید.

چطور می توانید به فرزندتان کمک کنید؟

** فرزندتان را به انجام فعالیت و کش تشویق کنید. یکی از بهترین راه ها برای ملاقات و آشنایی افراد جدید از طریق علاقمندی های مشترک و عضویت در گروه های علمی، ورزشی، هنری و ... است.

به فرزندتان یاد دهید که چگونه داوطلب یک سازمان محلی و منطقه ای شود. اینکار برای فرزندتان دو منفعت به همراه دارد. اول اینکه با افراد جدیدی آشنا می شود و دوم اینکه کار با ارزش و سودمندی انجام خواهد داد

برای مثال به او یاد دهید که زمانی را برای شکستن و ذوب کردن یخ روابط خود با یک فرد اختصاص دهد. برای آسان کردن اینکار می تواند بگوید: خیلی وقت است که عضو این گروه یا باشگاه هستید؟ یا آیا می دانید گردهمایی یا جلسه بعدی چه موقع است؟ هر چه زمانی بیشتر فرزندتان تلاش کند، اینکار آسانتر و زودتر محقق می شود. برای هر تلاشی که او در این راستا انجام می دهد تشویق مناسب در نظر بگیرید. حتی اگر به نظر می رسد که اینکار او کارایی لازم را ندارد. فعالیت ها را به مدرسه محدود نکنید سراغ فعالیت های دیگر مانند کتابخانه ها، گروه های پیش آهنگی (سازمان های دانش آموزی) و تشکل های مذهبی بروید.

** به فرزندتان یاد دهید که چگونه داوطلب یک سازمان محلی و منطقه ای شود. اینکار برای فرزندتان دو منفعت به همراه دارد. اول اینکه با افراد جدیدی آشنا می شود و دوم اینکه کار با ارزش و سودمندی انجام خواهد داد. ضمن اینکه همین که فرزندتان روی نیاز یک نفر دیگر متمرکز می شود مهارتهای همدلی را در وی افزایش می دهد.

مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

قاعده های یک دوست واقعی

دوست آن است که...

یك دوست خوب را با این ویژگی ها می توان شناخت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.