سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در ماه‌های اخیر با تصمیم بیمه مرکزی برای افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه، درحالی خبر افزایش تقاضا برای تاسیس شرکت بیمه به گوش رسید که برخی بیمه‌گران آن را فاقد توجیه اقتصادی می‌دانند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقدی بر افزایش تقاضا برای تاسیس بیمه


 در ماه‌های اخیر با تصمیم بیمه مرکزی برای افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه، درحالی خبر افزایش تقاضا برای تاسیس شرکت بیمه به گوش رسید که برخی بیمه‌گران آن را فاقد توجیه اقتصادی می‌دانند.

بیمه

ماه‌های اخیر برای صنعت بیمه کشور  همراه با اخبار مختلف و اتفاقاتی بود که مورد توجه اهالی بیمه قرار گرفت و از جمله این اتفاقات می‌توان به بازنگری در برخی آیین‌نامه‌های مهم شورای عالی بیمه و  همچنین افزایش 9 برابری حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت بیمه و نیز افزایش تقاضا برای تاسیس شرکت بیمه با وجود افزایش شدید سرمایه مورد نیاز اشاره کرد.

اقدام بیمه مرکزی برای افزایش سرمایه تاسیس شرکت‌های بیمه البته با استقبال نسبی صنعت بیمه‌ مواجه شد به‌طوری‌ که قائم‌مقام بیمه البرز ضمن تأیید تصمیم بیمه مرکزی برای افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه گفت: نباید سیستم به گونه‌ای باشد که هرکس با سرمایه اندک وارد صنعت بیمه شود، زیرا این صنعت با تعهدات آتی و بلندمدت مردم سر و کار دارد.

همچنین مدیر عامل بیمه کارآفرین با بیان اینکه سرمایه بالا موجب افزایش توانمندی شرکت‌های بیمه‌ای می‌شود، گفت: با اعمال تحریم علیه صنعت بیمه ایران و محدودیت‌های اتکایی در این زمینه، ضرورت دارد که سرمایه شرکت‌های بیمه افزایش پیدا کند.

 نباید سیستم به گونه‌ای باشد که هرکس با سرمایه اندک وارد صنعت بیمه شود، زیرا این صنعت با تعهدات آتی و بلندمدت مردم سر و کار دارد

اما ظاهراً موضوع مورد انتقاد برخی بیمه‌گران، افزایش تقاضا برای تاسیس شرکت بیمه است چرا که مدیر عامل بیمه آسیا معتقد است از نظر سرمایه‌گذاری عقلایی، تاسیس شرکت بیمه لزوماً به صرفه نیست و عموماً افرادی که در شرکت‌های جدید سرمایه‌گذاری می‌کنند، سرمایه‌گذاران واقعی نیستند، بلکه گروه‌هایی هستند که می‌خواهند شرکت بیمه‌ای در سبد سرمایه‌گذاری‌های خود داشته باشند.

مدیر عامل بیمه کارآفرین نیز می‌گوید تاسیس شرکت بیمه در شرایط کنونی صنعت بیمه توجیه اقتصادی ندارد و صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه گواه این امر است.

به گفته وی هم اکنون 25 شرکت بیمه در مشغول به فعالیت هستند و وجود این شرکت‌ها برای صنعت بیمه کافی است.

البته به نظر می‌رسد یکی از مشکلات شرکت‌های جدید، کمبود نیروی انسانی فنی و متخصص باشد و کارشناسان صنعت بیمه هم به حق این موضوع را به عنوان یکی از چالش‌های پیش رو مطرح می‌کنند در این میان بیمه مرکزی به عنوان نهاد متولی باید تدبیر لازم را در این زمینه داشته باشد.

با اعمال تحریم علیه صنعت بیمه ایران و محدودیت‌های اتکایی در این زمینه، ضرورت دارد که سرمایه شرکت‌های بیمه افزایش پیدا کند

 با این حال اگرچه مشکلات فعلی صنعت بیمه غیر قابل انکار است اما اصرار برخی بیمه‌گران بر نبود بازار برای فعالیت شرکت‌های جدید و اشباع بودن بازار، در شرایطی که به گفته مسئولان حدود 50 تا 60 درصد بازار بیمه کشور بکر است، محل شک و تردید است.

در مجموع با توجه به اهمیت مقوله بیمه در کشور و سهم پایین آن در اقتصاد ملی شایسته است همه دست‌اندرکاران بیمه با تشریک مساعی و به دور از درنظر گرفتن منافع شخصی یا گروهی برای اعتلای صنعت بیمه کشور تلاش کنند.

بخش اقتصاد تبیان

منبع : خبرگزاری فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین