تبیان، دستیار زندگی
لوپوس نوعی اختلال و بیماری سیستم ایمنی بدن است. یکی از نشانه های مهم آن، بثورات پوستی پروانه‌ای شکل روی بینی و گونه صورت فرد می باشد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره لطیفی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لوپوس با بثورات پوستی به شکل پروانه


لوپوس نوعی اختلال و بیماری سیستم ایمنی بدن است. یکی از نشانه های مهم آن بثورات پوستی پروانه‌ای شکل روی بینی و گونه صورت فرد می باشد. به طور معمول، بثورات در معرض نور آفتاب، بدتر می شوند.


بیماری لوپوس

بیماری لوپوس می تواند قسمت های مختلفی از بدن را درگیر کند، مثل پوست، مفاصل، قلب، ریه، خون، کلیه ها و مغز.

علایم و نشانه های لوپوس

- خستگی و تب

- درد مفاصل و سفتی و ورم آنها

- راش پروانه ای شکل در صورت (روی پل بینی و گونه ها )

- ضایعات پوستی

- انگشتان دست و پا در هوای سرد و یا در اثر استرس، سرد و سفیدرنگ می شوند ( پدیده رینود)

- تنگی نفس

- درد قفسه سینه

- خشکی چشم

- سرگیجه

- کاهش حافظه

- سرفه همراه با خلط خونی

- سردردهای غیرمعمول و مداوم

- حالت تهوع و استفراغ

- احساس ناراحتی و درد دائمی در شکم

- ورم پاها

- ورم پلک ها

- وجود خون در ادرار

سعی کنید در صورت ابتلا به این بیماری، از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید خودداری کنید. نورخورشید سبب می شود تا دستگاه ایمنی سخت تر کار کند

علایم زیر در خانم ها بسیار شایع تر است :

- التهاب :  درد مزمن مفاصل و عضلات از اولین علایم آن است.

- خستگی و تب

- جوش : جوش های قرمز رنگ که اغلب خارش ندارند و ممکن است حتی روی پوست سر فرد مبتلا به وجود آیند.

چگونه بثورات پوستی را درمان کنیم؟

1- ابتدا باید اطلاعات کلی درباره علایم بیماری لوپوس داشته باشید. بثورات پروانه ای شکل بر روی پل بینی و گونه ها که معمولا به رنگ قرمز هستند، از جمله علائم آن است. معمولا این بثورات در شرایط عادی خارش ندارند، اما با در معرض نور خورشید، بدتر می شوند.

2- به پزشک متخصص مراجعه کنید و علایم خود را بگویید. پزشک متخصص با معاینه بدنی و انجام یک سری آزمایش ها (مثل آزمایش خون،) نوع بیماری شما را تشخیص می دهد.

بیماری لوپوس

3- تحت درمان قرار بگیرید. با تشخیص پزشک ممکن است کرم های استروئیدی برای شما تجویز شود. از آنجا که در اثر مصرف طولانی‌مدت کرم های استروئیدی، بافت عضلانی تخریب می شود، باید این کرم ها با تجویز پزشک و در شکل های خفیف مصرف شوند. کرم های استروئیدی اغلب به کاهش خارش کمک می کنند و در برخی موارد، التهاب ناشی از بثورات پوستی را کاهش می دهند.

4- سعی کنید در صورت ابتلا به این بیماری، از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید خودداری کنید. نورخورشید سبب می شود تا دستگاه ایمنی سخت تر کار کند. از سوی دیگر اختلالات دستگاه ایمنی، سبب آسیب به بافت سالم بدن خود می شود. از این رو ، بثورات پوستی را  بر روی صورت بر جای گذاشت.

5- از پوست خود محافظت کنید . حتما از کرم های ضد آفتاب با SPF  بالای 30 استفاده کنید. همچنین می توانید از کلاه های لبه دار در برابر نور آفتاب استفاده کنید.

6- سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. از یک رژیم غذایی سالم و کامل با استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه و با فیبر بالا استفاده کنید. از مصرف موادی مانند الکل و نیکوتین اجتناب کنید. حتی المقدور از استرس دوری کنید. از ویتامین ها  و مکمل هایی که پزشک متخصص برای شما تجویز کرده است، استفاده کنید. حداقل شب ها 8 ساعت خواب کافی داشته باشید. ورزش کنید و فعالیت بدنی داشته باشید و به مقدار فراوان در طی شبانه روز، آب بنوشید.

لوپوس یک بیماری خود ایمنی مهم است که نیاز فوری به تشخیص قطعی پزشک و شروع درمان دارد. به دلیل مشابه بودن علایم لوپوس با سایر بیماری های پوستی، تشخیص این بیماری سخت است و تنها باید برای تشخیص، به پزشک متخصص ماهر مراجعه نمود. در صورت تشخیص این بیماری در شما و یا نزدیکان خود، راه درمان قطعی را پیش بگیرید.

چگونه می توان لوپوس را درمان کرد؟

1- افراد مبتلا به این بیماری باید بدانند که لوپوس یک بیماری است که به راحتی می توان آن را کنترل کرد. یکی از راه های مفید در کنترل این بیماری، پرهیز از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید و مقابله با استرس و فشار عصبی می باشد.

2- استفاده از داروهای ضد التهاب استروئیدی (با تجویز پزشک متخصص) مانند آسپیرین و ایبوبروفن برای کاهش دردهای ناشی از لوپوس موثرند.

3- از قرارگیری در نزدیکی افرادی که به بیماری های مسری و عفونی مثل آنفلوآنزا مبتلا هستند، اجتناب کنید. لوپوس مقاومت بدن را نسبت به عفونت ها  کاهش می دهد و زمینه مناسب را برای ابتلا به انواع بیماری ها آماده می کند.

4- ورزش کردن برای جلوگیری از تبدیل عضلات شما به عضلاتی ضعیف و ناکارآمد بسیار موثر است. ورزش های شدید انجام ندهید، زیرا ممکن است علایم لوپوس در اثر ورزش شدید، بدتر شود.

5- به طورمنظم، آزمایش ها و معاینات پزشکی را انجام دهید. این کار در جلوگیری از گسترش لوپوس به سایر اندام های اصلی بدن نقش مهمی دارد.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.