سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سنددار کردن املاک بدون سند آغاز شده است. رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک هفته گذشته با اعلام این خبر گفت: این اقدام موجبات کاهش مراجعات مردم به دفاتر ثبتی، کاهش هزینه ها، گسترش ثبت رسمی معاملات و کاهش بسیاری از جرایم را در کشور فراهم خواهد شد. احمد تویسرکا
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رفع مشکل املاک بدون سند


سنددار کردن املاک بدون سند آغاز شده است. رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک اوایل آبان ماه با اعلام این خبر گفت: این اقدام موجبات کاهش مراجعات مردم به دفاتر ثبتی، کاهش هزینه ها، گسترش ثبت رسمی معاملات و کاهش بسیاری از جرایم را  در کشور فراهم خواهد شد. احمد تویسرکانی با تاکید بر ضرورت مستندسازی عرضه های موجود اظهار داشت: قانون تعیین تکلیف اراضی فاقد سند جایگزین مفاد 147 و 148 قانون ثبت اسناد و املاک شده و مشکلاتی که اجرای این مواد برای مردم بوجود می آورد را مرتفع خواهد کرد. تهیه اسناد پشتیبان این قانون و اجرایی کردن آن در مدت سک سال نشان می دهد که سازمان ثبت به صورت جدی پیگیری مشکل سند اراضی بدون سند است.

آغاز طرح سنددار کردن املاک بدون سند

املاکی که متقاضی می تواند به استناد قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان فاقد سند رسمی تقاضای صدور سند مالکیت کند به شرح زیر است:

1. اراضی کشاورزی، باغات و ساختمان هایی که دارای سابقه ثبت، به نام اشخاص است و متقاضی همه یا قسمتی از آن را به صورت عادی خریداری کرده است و موفق به اخذ سند مالکیت نشده است.

2. املاکی که دارای سابقه ثبت است و متقاضی مالک رسمی مشاعی است و تصرفات وی در محل مجزا شده و به دلیل عدم دسترسی به سایر مالکان مشاعی ویا فوت مالک یا ورثه موفق به اخذ سند مالکیت 6 دانگ نشده است.

3.املاکی که عرصه آن وقف است و متقاضی عرصه را با احداث اعیانی اجاره کرده و موفق به اخذ سند مالکیت اعیانی نشده است.

اراضی و املاکی که مشمول قانون مذکور نیستند عبارتست از:

1.  اراضی ملی، موات و اراضی و املاک متعلق به دولت و موسسات دولتی

2.  اراضی و املاکی که فاقد سابقه ثبت است

3. املاک فاقد بناء اعم از اینکه محصور نا غیر محصور باشد

4. اراضی و املاکی که مالک رسمی آن در قید حیات است و امکان دسترسی به وی جهت تنظیم سند رسمی وجود ندارد.

5. اراضی و املاکی که مالک رسمی آن فوت کرده و متقاضی جهت انتقال رسمی ملک، به ورثه دسترسی داشته و امکان انتقال رسمی ان از طریق دفتر اسناد رسمی وجود دارد

اهتمام جدی به اجرای قانون

قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی در زمستان سال 1390 تصویب شد. اما تا زمانی که آیین نامه های یک قانون به تصویب نرسیده باشد نمی توان انتظار داشت که قانون اجرا شود. جدیتی که در حل مشکل اراضی و ساختمان های بدون سند وجود داشته باعث شده که آیین نامه ها و بخشنامه های مربوط به اجرای این قانون ار سوی قوه قضاییه به سرعت تهیه شود. به تازگی هم رئیس قوه قضاییه مواد 17 و 19 وضعیت  ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی را اصلاح و موارد اصلاحی را در بخشنامه  ای به واحد های قضایی سراسر کشور ابلاغ کرده است. با اصلاحاتی که به تازگی انجام شده است برخی هزینه ها از جمله هزینه های کارشناس تغییر کرده است.

هزینه کارشناسی برای سنددار کردن اراضی و املاک بدون سند در اصلاحاتی که رئیس قوه قضاییه بخشنامه کره تعیین شده است. بر ین اساس، هزینه کارشناسی برای ساختمان و تاسیسات با دستمزد کارشناس و اراضی نسق های کشاورزی متفاوت خواهد بود.

هزینه رسیدگی به تقاضا

رسیدگی به تقاضای مورد سند در هیات های حل اختلاف موضوع ماده یک قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی نیازمند پرداخت هزینه رسیدگی است. بر این اساس، برای هر پرونده پنج درصد بر مبنای ارزش منطقه ای از متقاضیان گرفته خواهد شد و به حسابی به نام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور واریز خواهد شد.

هزینه های کارشناسی

هیات حل اختلاف قانون تعیین تکلیف اراضی بدون سند پس از بررسی مدارک و دلایل ارائه شده از سوی متقاضی و در صورت لزوم انجام تحقیقات لازم و جلب نظر کارشناس رای صادر می کند. بنابراین ممکن است تکلیف صدور سند متقاضیان با نظر کارشناس مشخص شود. در این صورت متقاضیان باید هزینه های کارشناسی را پرداخت کنند. هزینه کارشناسی برای سنددار کردن اراضی و املاک بدون سند در اصلاحاتی که رئیس قوه قضاییه بخشنامه کره تعیین شده است. بر ین اساس، هزینه کارشناسی برای ساختمان و تاسیسات با دستمزد کارشناس و اراضی نسق های کشاورزی متفاوت خواهد بود.

آغاز طرح سنددار کردن املاک بدون سند

دستمزد کارشناسی ساختمان ها

1.تا 200 متر مربع مقطوعاً 000/300 ریال

2. بیش از 200 متر مربع تا 500 متر مربع مقطوعاً 000/400 ریال

3. بیش از 500 متر مربع تا 1000 متر مربع مقطوعاً 000/500 ریال

4. مازاد بر 1000 متر مربع به ازای هر متر مربع 400 ریال (حداکثر 9 میلیون ریال)

دستمزد کارشناسی اراضی کشاورزی و نسق های زراعی

1. تا یک هکتار 000/500 ریال

2.  در مواردی که مساحت ملک بیش از یک هکتار باشد به ازای هر هکتار مازاد، 15 درصد به دستمزد اضافه می شود و حداکثر 4 میلیون ریال است البته باید توجه داشت که در صورتی که با تشخیص هیات، انجام کار کارشناسی به کارشناس رسمی محول شود، هزینه کارشناسی مطابق با تعرفه کارشناسان رسمی پرداخت خواهد شد.

تقاضای صدور سند

با تصویب قانون و تهیه آیین نامه و بخشنامه های مربوط، کار سنددار کردن اراضی و املاک بدون سند آغاز شده است. سازمان ثبت و اطلاعیه ای اعلام کرده است: نظر یه اینکه در اجرای قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی و آیین نامه اجرایی آن، سامانه پذیرش تقاضاهای صدور سند مالکیت موضوع قانون مذکور از تاریخ 1/8/1391 به صورت اینترنتی آماده پذیرش درخواست ها است بنابراین متقاضیان مشمول این قانون می توانند از طریق مراجعه به درگاه الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نشانی www.ssaa.ir و یا از طریق سامانه پذیرش الکترونیکی به آدرس www.sabtemelat.ir از ظوابط و نحوه اقدام در خصوص چگونگی درخواست صدور سند مالکیت و ارسال مدارک مورد نیاز اطلاع حاصل کنند. اجمالا باید گفت که متقاضیان در اولین گام باید به ثبت تقاضا و دریافت شماره پرونده با مراجعه به سامانه الکترونیکی اقدام کنند. در مرحله دوم باید درخواست را بر روی سامانه الکترونیکی تکمیل کنند و شماره پرونده دریافت کنند با طی کردن این مراحل، پرونده تشکیل

می شود و برای اطلاع از مراحل رسیدگی به پرونده متقاضیان می توانند به آخرین وضعیت پرونده به همین سامانه الکترونیکی مراجعه کنند.

محمد جوشنی

بخش حقوق تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین