سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حضرت آیت الله سید محمدباقر خوانساری نقل می‎کنند که وقتی اخوی پیش نویس جوابیه را خواند که از طرف آقای خوانساری نوشته شده بود «حضرت آیت الله حاج آقا سید حسین بروجردی» مرحوم آیت الله العظمی خوانساری می فرمایند: عظمی یش را بنویسید، عظمی یش را بنویسید.. و چشم
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : حسن رضائی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بنویسید آیت الله «العظمی» بروجردی!

آیت الله  العظمی بروجردی

حضرت آیت الله سید محمدباقر خوانساری نقل می‎کنند که وقتی اخوی پیش نویس جوابیه را خواند که از طرف آقای خوانساری نوشته شده بود «حضرت آیت الله حاج آقا سید حسین بروجردی» مرحوم آیت الله العظمی خوانساری می فرمایند: عظمی یش را بنویسید، عظمی یش را بنویسید.. و چشم فرو می گذارند و دار فانی را وداع می گویند. رحمت الله علیهما.

در دین مقدس اسلام و سیره عملی پیامبر و اهل بیت همواره بر تكریم علما و دانشمندان دین تأكید شده است. چنانكه امام موسی كاظم ـ علیه السّلام ـ فرمود: «عَظِّمِ الْعالِم لِعِلمِهِ وَدَعْ مُنازَعَتَهُ (1)؛ عالم را به جهت علمش تعظیم و احترام كن و با او منازعه منما.»

 

امام علی ـ علیه السّلام ـ فرمود: «مَنْ وَقَّرَ عالِماً فَقَدْ وَقَّرَ رَبَّهُ (2)؛ كسی كه به عالمی احترام نماید، به خدا احترام نموده است.»

 

پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «اَكْرِمُوا الْعُلَماءَ فَاِنَّهُمْ وَرَثَهُ الْأَنْبِیاءِ فَمَنْ أَكْرَمَهُمْ فَقَدْ اَكْرَمَ اللهَ وَرَسُولَهُ (3)؛ دانشمندان را گرامی دارید كه آنها وارثان پیامبرانند و هر كه آنان را احترام نماید، خدا و رسولش را احترام نموده است.»

 

بنویسید حضرت آیت الله «العظمی» بروجردی!

 

جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای سید کاظم خوانساری از پدر معظم و بزرگوارشان حضرت آیت الله سید محمدباقر خوانساری نقل کردند که در بیماری آخر عمر مرحوم آیت الله العظمی آقای حاج سید محمدتقی خوانساری در همدان از نقاط مختلف ایران خطاب به ایشان تلگراف هایی ارسال می شد و ضمن احوالپرسی، بهبود ایشان را از خدای سبحان طلبیدند.

 

از جمله این تلگراف ها مرقومه ارسالی حضرت آیت الله العظمی بروجردی بود. آقازاده دیگر مرحوم خوانساری مرحوم سید محمد علی خوانساری در حالی که پدرشان در بستر آرمیده بود گویا سکته قلبی کرده بودند متن نامه ها را می خواند و پیش نویس جوابیه هایی که باید از طرف مرحوم خوانساری ارسال می شد را نیز قرائت کرد تا اگر ایشان قبول دارند پس از تصحیح ارسال نمایند.

 

حضرت آیت الله سید محمدباقر خوانساری نقل می‎کنند که وقتی اخوی پیش نویس جوابیه را خواند که از طرف آقای خوانساری نوشته شده بود «حضرت آیت الله حاج آقا سید حسین بروجردی» مرحوم آیت الله العظمی خوانساری می فرمایند: عظمایش را بنویسید، عظمایش را بنویسید.. و چشم فرو می گذارند و دار فانی را وداع می گویند. رحمت الله علیهما.

 

رابطه آیت الله بروجردی با علمای زمان خود

 

 ارتباط آیت الله بروجردی با علمای زمان خود بسیار احترام آمیز بود . به آیات ثلاث : (حجت ، خوانساری و صدر) بسیار احترام می گذاشت . و در مسائل مهم با آنان مشورت می کرد .

 

 با امام خمینی رحمت الله علیه رابطه بسیار خوب و صمیمی داشت و در مواقع حساس با ایشان مشورت می کرد .

 

مرحوم آیت الله حاج سید جمال الدین گلپایگانی ، که از فقها و عارفان بزرگ بود ، از آیت الله بروجردی پرسیده بود : اعلم نجف کیست که موقوفه ای را بوسیله او به طلاب برسانیم .

 

آیت الله بروجردی در پاسخ نوشتند : آیت الله حاج سید جمال الدین !

آیت الله حاج سید جمال الدین گلپایگانی ، برای معالجه به تهران آمده بود و در بیمارستان بازرگانان (نجمیه) بستری بود . وقتی به ملاقات ایشان رفتیم ، فرمود : "به حاج آقا حسین سلام مرا برسانید و بگویید : اگر بنا بود سید جمال ، مقلد باشد از شما تقلید می کرد ."

 

و فرمود : "ما تصور می کردیم که بعد از مرحوم حاج میرزا حسین نائینی ، اعلمی وجود ندارد ، ولی هنگامی که آیت الله حاج آقا حسین بروجردی را دیدیم ، از مرحوم نائینی یادمان رفت !"

 

از آن جهت که مرحوم آیت الله حاج سید جمال الدین گلپایگانی ، اهل معنی و عرفان بود ، به آسانی به کسی "آیت الله" نمی گفت ؛ اما نسبت به مرحوم آیت الله بروجردی ، چنین تعبیر می کرد . (5)

 

حضرت آیت الله شیخ علی پناه اشتهاردی می گوید:

 

پس از رحلت آیت الله اصفهانی و استقرار مرجعیت در آیت الله بروجردی ایشان دستور دادند طلاب حوزه نجف هم ، مانند طلاب قم باید امتحان بدهند تا شهریه آیت الله اصفهانی مانند گذشته ادامه یابد . یکی از بزرگان نجف امتحان را تحریم کرد . مرحوم ربانی شیرازی گفتند : وقتی این خبر به حضرت آیت الله بروجردی رسید ، ایشان فرمودند : "آن آقا درست گفته است . شهریه را بدون امتحان بدهید ." (6)

 

ارادت متقابل آقای سیدعبدالهادی شیرازی و آیت الله بروجردی

 

آیت الله محمد علی گرامی می گوید:

 

 آقای سیدعبدالهادی شیرازی که در تقوا عجیب بود، در نجف مهر نان آقای بروجردی را می‏گرفت. بعضی‎ها مکرر به ایشان گفته بودند که آقا برای شما سبک است، مهر نان آقای بروجردی را نگیرید و ایشان در جواب گفته بود: اگر یک عوام به من سهم امام بدهد، می‎پذیرم.

 

آقای بروجردی مهر نانش سهم امام است. چرا نگیرم و دیگر این که، آقای بروجردی مرجعی بزرگ است و ما باید ایشان را تقویت و احترام کنیم.

 

آقای سید عبدالهادی شیرازی دو بار به قم آمد. در یک سفر آقای بروجردی مطلع شد ولی کسالت داشت و نمی‎توانست به دیدن ایشان برود.

 

بعضی اطرافیان آقا سید عبدالهادی گفته بودند آقای بروجردی به دیدن شما نیامد؟! یعنی می‎خواستند بگویند عمداً نیامد. آقا سید عبدالهادی در جواب گفته بود که ما به دیدن ایشان می‎رویم؛ بلند شده بودند و خودشان به دیدن آقای بروجردی آمده بودند.

 

 آقای بروجردی ابتدا خیلی خجالت كشید. افرادی كه آن جا بودند می گفتند صورت آقای بروجردی سرخ شده بود و گفته بود من قصد داشتم به دیدن حضرتعالی بیایم، ولی مریض بودم و تب داشتم و می‎خواستم قدری حالم مساعد شود. آقای سید عبدالهادی گفته بود ما خدمت رسیدیم، در نجف هم نان شما را به عنوان برکت سفره می‎گیریم.

 

تقوای ایشان عجیب بود و آدم از این معنویت لذت می‎برد. آقای آقا سید عبدالهادی وقتی که بلند شده بود، برود، آقای بروجردی جلوتر آمده بود و با دست خودش کفش آقای آقا سید عبدالهادی را جفت کرده و جلوی پای او گذاشته بود. آقای بروجردی در غیر این مورد که ذکر کردم تا آخر عمرش، برای احدی این کار را نکرد. (7)


پی نوشت‏ها:

1.    بحارالانوار، ج78، ص309.

2.    غرر الحكم، ج5، ص351.

3.    نهج الفصاحه، حدیث 450.

4.    مجله حوزه،شماره 43-44، مصاحبه با آیت الله سید مصطفی خوانساری ،ص 59.

5.    چشم و چراغ مرجعیت ، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ، ص 201.

6.    كرمی پور ،حمید،خاطرات آیت الله ابوالقاسم خزعلی،انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی،ص64.

7.    خاطرات آیت الله محمد علی گرامی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،1381،ص127.

منابع:

پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله العظمی بروجردی

اندیشه قم

پایگاه جماران

تهیه و فرآوری: عبداله فربود، گروه حوزه علمیه تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین