• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1387/02/24
  • تاريخ :

چشم‌اندازي در مه  

سينماي ايران

به‌صورت تقريبي سالانه در سينماي ايران 60 فيلم توليد مي‌شود.

امسال با گذشت نزديك به دو ماه از سال 87، بازار توليد چندان پررونق به‌نظر نمي‌رسد. تهيه‌كنندگان درخصوص مشكلات توليد نظرات متفاوتي دارند. برخي مي‌گويند در شرايط فعلي تضميني براي بازگشت سرمايه وجود ندارد. عده‌اي نسبت به حمايت نشدن بخش خصوصي گله‌مندند و بعضي‌ها هم ضمانت نداشتن پروانه‌هاي ساخت و نمايش را دليل اصلي بي‌رغبتي به توليد مي‌دانند.

سعيد حاجي‌ميري كه سه فيلم «ماجراهاي اينترنتي»، «انعكاس» و «استشهادي براي خدا» را آماده اكران دارد گفت: سال گذشته بيشتر به توليدات پرداختيم و اين روزها برنامه خاصي براي توليد جديد نداريم. وضعيت براي آن‌هايي كه با پول دولت كار مي‌كنند فرق مي‌كند. به هرحال اميدواريم با توجه به افزايش سالن‌ها و گران‌ترشدن بليت سينماها وضعيت بهتر شود. «تقاطع» آخرين فيلم اكران‌شده از سعيد حاجي‌ ميري است.

سيروس تسليمي هم كه پس از «زندان زنان» فيلم جديدي را تهيه نكرده است به ايسنا گفت: فيلم «تردست» را هم طي دو سال گذشته داشتم كه اكران آن متوقف شد بنابراين به پخش بيشتر گرايش پيدا كردم.

وي با بيان اين‌كه كار كردن هر روز براي ما مشكل‌تر مي‌شود، ادامه داد: به همين دليل هر روز تهيه‌كنندگان جديد وارد مي‌شوند و قديمي‌ها كمتر كار مي‌كنند. در واقع اولين اشتباه تهيه‌كننده آخرين اشتباه است و نمي‌تواند جبران كرد. او به فيلم‌نامه‌ «پاتو زمين نگذار» اشاره كرد و گفت: اين فيلم‌نامه را به ايرج قادري واگذار كردم و خودم تهيه نكردم. تسليمي يكي از دلايل شكست فيلم‌ها را نداشتن تهيه‌كننده قوي پشت آن دانست و گفت: متأسفانه شرايط براي باتجربه‌ها مشكل شده است.

علي آشتياني‌پور كه سال گذشته فيلم «نقاب» را داشت اظهار داشت: اين فيلم خسارت زيادي برايم داشت و باعث شد طرح بعدي‌ام را كه تا مرحله پيش‌توليد رفته بود، نتوانم بسازم. تا وقتي نتوان روي پروانه ساخت و نمايش حساب كرد، كاركردن سخت مي‌شود، بنابراين شرايط كاركردن براي افرادي كه توانايي دارند بايد بيشتر فراهم شود.

حسن توكل‌نيا هم بعد از فيلم «اگه مي‌توني منو بگير» توليد ديگري نداشته و معتقد است: همزمان با اكران اين فيلم نسخه غيرقانوني‌اش بيرون آمد و براي همين خسارت زيادي به ما وارد شد كه متأسفانه مسئولين هم توجهي نكردند. در اين سينما كه ادعا مي‌شود به بخش خصوصي متكي است، متأسفانه اهميتي براي آن قائل نمي‌شوند.

ناصر شفق هم كه بعد از «تقاطع» فيلم جديدي را تهيه نكرده است اظهار داشت: وضعيت سينما خيلي‌خوب نيست و ترجيح دادم چند كار تلويزيوني داشته باشم و اگر شرايط مهيا شود در سال‌جاري فيلم‌نامه‌ «پاييز» را خواهم ساخت.

محمد نيك‌بين هم بعد از اكران موفق «آتش‌بس» فيلم جديدي را اكران نكرده است.

او «تسويه‌حساب» را آماده نمايش دارد و «سوپراستار» را نيز براي اكران عمومي آماده مي‌كند. سيدجمال ساداتيان ديگر تهيه‌كننده‌اي كه «دايره زنگي» را در حال اكران دارد نيز با بيان اين‌كه هنوز توليد جديدي را آغاز نكرده‌ام اظهار داشت: نوع كارهايي كه ما مي‌كنيم به سختي اكران مي‌شود. اميدوارم بحث نوآوري و شكوفايي عملياتي شود تا توليدات با سعه صدر بيشتري انجام شود.

امير‌حسين شريفي از «اشك سرما» به‌عنوان آخرين فيلم سينمايي‌اش ياد كرد و گفت: اين فيلم را كه با سختي زيادي ساختم، حتي نتوانستم وامش را به بانك پرداخت كنم و حدود 60 ميليون بابت تهيه اين فيلم بدهكار هستم.

وي با بيان اين‌كه به همين دليل طي اين سال‌ها به سمت تلويزيون گرايش پيدا كرده است، اظهار داشت: اخيرا دوكار سينمايي دارم كه يكي با نام «آتش مهر» با مشاركت مركز سينماي مستند و تجربي خواهد بود و فيلم ديگري كه پروانه ساخت آن را گرفته‌ام و قرار است خرداد ماه كليد بخورد.

امير سماواتي هم كه سال 85 فيلم «كافه‌ ترانزيت» را داشت با بيان اين‌كه منتظر است، شرايط توليد فراهم شود، تصريح كرد: ظاهرا شرايط توليد براي خواص است.

قاسم قلي‌پور آخرين فيلم اكران‌شده‌اش «عروس آتش» است كه سال گذشته پس از مدت‌ها فيلم «آتش سبز» را توليد كرد و درباره كار آينده‌اش گفت: الآن توليد جديدي پيش‌رو ندارم و همه‌چيز به شرايط توليد بستگي دارد.

حسين فرح‌بخش هم بعد از «زن‌ها فرشته‌اند» توليد جديدي نداشته و «كلاغ‌پر» آخرين فيلمي است كه از او اكران شده است.

فراز فرازمند كه موفق به اكران «سنتوري» نشد نيز گفت: كار خاصي در دست توليد نداريم و هركاري بخواهيم انجام دهيم با داريوش مهرجويي خواهد بود كه اميدوارم ظرف روزهاي آينده اتفاق خاصي بيفتد.

مجيد مدرسي از «رفيق بد» به‌عنوان آخرين فيلم اكران‌شده‌اش ياد كرد و اظهار داشت: به‌دليل مشكلات شخصي توليد جديدي نداشته‌ام و اميدوارم به‌زودي كاري را شروع كنم.

محسن علي‌اكبري دو فيلم «هميشه پاي يك زن در ميان است» و «آن مرد آمد» را آماده‌ اكران دارد و به‌زودي پيش‌توليد طرحي درباره صدر اسلام با نام «ابوطالب» را به كارگرداني احمدرضا گرشاسبي آغاز مي‌كند.

محمدرضا شرف‌الدين هم كه طي سه‌سال اخير درگير ساخت طرح «فرزند صبح» بوده است كه آن را در مراحل فني دارد  درباره كار آينده‌اش اظهار داشت: براي ساخت دو فيلم با كارگرداني و سرمايه‌گذار وارد مذاكره شده‌ام كه اميدوارم تا دو ماه آينده يكي از آنها كليد بخورد.

غلامرضا موسوي هم كه اواخر سال گذشته «مصايب دوشيزه» را درحال اكران داشت با بيان اين‌كه به‌دنبال فيلم‌نامه‌اي براي توليد كار خوب است گفت: فيلم‌نامه‌اي كه بشود كار كرد و از لحاظ كمي و كيفي جوابگو باشد حكم كيميا را پيدا كرده است، اما اميدوارم طي دوسه ماه آينده دو توليد را داشته باشيم.

عبدالله عليخاني هم كه در كنار فرح‌بخش بعد از «كلاغ پر»، «زن‌ها فرشته‌اند» را توليد كرده است، گفت: فعلا تا چند ماه آينده قصد استراحت داريم. علي معلم كه در سال 85 فيلم «ازدواج به سبك ايراني» و پيش از آن «گاوخوني» را اكران كرد گفت: از آن سال تاكنون هيچ طرحي را مقابل دوربين نبرديم و طرحي را هم مدتي در دست داشتيم كه شرايط ساخت آن فراهم نشد. نمي‌دانيم به‌عنوان بخش خصوصي ضوابط اكران فيلم چيست؟ وقتي محصولي توليد مي‌كنيم چقدر بازگشت سرمايه دارد، چون بخش خصوصي نمي‌تواند مثل توليدات دولتي كه 60 درصد توليدات را تشكيل مي‌دهد كار بكند و در عين حال با توجه به اينكه نمي‌دانيم سياست‌هاي فرهنگي براي اكران فيلم چگونه است، تضمين بازگشت سرمايه‌ هم وجود ندارد.

فرشته طائرپور هم سال گذشته «وقتي همه خواب بودند» را اكران كرد و «زن دوم» را هم‌اكنون در مرحله‌ نمايش دارد و «نيلوفر» را نيز براي نمايش عمومي آماده مي‌كند و به گفته خودش فعلا قصد توليد فيلمي را ندارد.

عليرضا شجاع نوري تهيه‌كننده‌ سينماي ايران اين روزها، «صندلي خالي» سامان استركي را براي نمايش عمومي پيش از جشنواره فجر آماده مي‌كند و در تدارك ساخت دو فيلم سينمايي با نام‌هاي «پنج سي سي لالايي» و «تيز تن» است و سريال «كشتي شكستگان» را در مرحله نگارش فيلم‌نامه دارد. او كه دو سال گذشته «يك بوس كوچولو» بهمن فرمان آرا را به نمايش عمومي گذاشت و پس از آن ديگر هيچ طرحي در مرحله‌ اكران عمومي نداشت، خبر داد: دو فيلم «پنج سي‌سي لالايي» و يك فيلم سينمايي انيميشن به نام «تيزتن» را آماده ساخت دارم اما به‌دنبال سرمايه‌گذار هستم.

منبع : همشهري

 

UserName