تبیان، دستیار زندگی
چقدر در زمینه محصولات آرایشی اطلاعات دارید. معلومات شما در این زمینه، می‌تواند در حفظ سلامت پوست و مو شما نقش بسزایی داشته...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

10 پرسش و پاسخ درباره آرایش


چقدر در زمینه محصولات آرایشی اطلاعات دارید. معلومات شما در این زمینه، می‌تواند در حفظ سلامت پوست و مو شما نقش بسزایی داشته باشد.


مواد آرایشی

1- آیا می توان بدون پاک کردن آرایش چشم خوابید؟

حتما باید قبل از خواب، صورت‌تان را خوب بشویید و چشم‌های‌تان را با شیرپاک‌کن تمیز کنید. ریمل می‌تواند به‌راحتی هنگامی که پلک‌های‌تان را بسته‌اید وارد غشای چشم‌تان شود و عوارض خطرناکی را به‌دنبال داشته باشد. نفوذ ریمل به داخل چشم، می‌تواند باعث ایجاد خارش، التهاب و در موارد خاص عفونت چشم‌ها شود.

2- کدام یک از انواع رژ لب ها باعث جذب بیشتر نورخورشید و نفوذ نور به درون لب‌ها می‌شود؟

رژهای مایع براق و اکلیلی به‌راحتی نورآفتاب را از خود عبور می‌دهند و حتی باعث جذب بیشتر نور می‌شوند. اگر می‌خواهید از رژهای مایع براق‌ استفاده کنید، قبل از آن یک رژ مات روی لب‌های‌تان بمالید و سپس روی آن رژ مایع بزنید. اگر از برق لب استفاده می‌کنید حتما اطمینان حاصل کنید که spf 30 را داشته باشد.

3- محصولات آرایشی و بهداشتی با برچسب ضدحساسیت و ضدآلرژی باعث ایجاد آلرژی نمی‌شوند؟

این‌که فقط برچسبی با محتوای «ضدآلرژی» روی محصولات درج شده باشد، نشان‌دهنده این نیست که  این محصول هیچ‌گونه حساسیتی ایجاد نمی‌کند. اداره غذا و دارو (FDA)، هنوز استاندارد مشخصی برای درج این برچسب روی محصولات مشخص نکرده است. به همین دلیل تولیدکنندگان می‌توانند معیارهای متفاوتی برای درج «ضدآلرژی» داشته باشند! اما  یادتان باشد هیچ‌یک از محصولات آرایشی نمی‌تواند صددرصد ضدآلرژی باشد.

4- با توجه به‌نظر کارشناسان، کدام یک از مواد آرایشی، باید هر سه ماه یک‌بار جایگزین شود؟

به‌دلیل خطرات ایجاد عفونت چشم، محصولات آرایشی چشم باید زودتر از سایر محصولات جایگزین شوند. محصولات آرایشی چشم که مایع هستند مانند ریمل می‌تواند محیط مناسب‌تری برای رشد باکتری باشد. به همین دلیل باید سریع‌تر از سایر محصولات آرایشی مانند انواع پودرها و سایه‌های جامد چشم عوض شوند.

کارشناسان بر این باورند که ریمل باید هر سه ماه یک‌بار عوض شود

لذا اگر شما جزو آن‌دسته از افرادی هستید که هنگام خشک شدن ریمل‌تان در آن آب می‌ریزید، از ادامه این کار جدا بپرهیزید، زیرا با این کار محیط را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنید.

5- چه کارهایی احتمال رشد باکتری را در مواد آرایشی افزایش می‌دهد؟

فرچه‌ها، پدها و براش‌های لوازم آرایش می‌توانند به راحتی باکتری‌های روی سطح پوست را جذب کنند، از این‌رو استفاده مشترک از این لوازم می‌تواند باعث رشد باکتری‌ها شود.

همچنین قراردادن محصولات آرایشی در معرض نور آفتاب می‌تواند، محیط را برای رشد باکتری‌ها فراهم کند.

از طرف دیگر، اگر عفونتی وجود داشته باشد استفاده از لوازم آرایش می‌تواند آن را تشدید کند. اگر از ماده آرایشی استفاده ‌کردید که بعد از آن دچار عفونت شدید، حتما آن را دور بیندازید.

6- آیا برخی از انواع رژها سرب دارند؟

امروزه سعی بر این شده که میزان سرب موجود در رژ لب‌ها را به حداقل برسانند، اما همچنان بسیاری از انواع رژلب‌ها، مقادیر بالایی سرب دارند. خوردن رژلب باعث می‌شود، سرب به درون بدن نفوذ کرده و خطراتی را به‌دنبال داشته باشد. FDA اعلام کرده است، سرب بالای موجود در برخی از رژ لب‌ها می‌تواند نگرانی‌های جدی را به‌دنبال داشته باشد.

7- کدام محصولات آرایشی چشم مقادیر خطرناکی سرب دارند؟

خط چشم یکی از پرطرفدارترین لوازم آرایشی است که به میزان بالایی سرب دارد. باید استفاده از این محصول آرایشی را به حداقل برسانید و هنگام خرید آن به یک مرکز معتبر مراجعه کنید.

بسیاری از خط‌چشم‌هایی که به‌صورت تقلبی در بازار عرضه می‌شوند، می‌توانند سلامت چشم‌های شما را به خطر بیندازند

8- آیا سازمان بهداشت جهانی، برچسب تایید روی تمام محصولاتی که به بازار عرضه می‌شوند، می‌زند؟

فراموش نکنید که بسیاری از تولید‌کنندگان لوازم و محصولات آرایشی و بهداشتی، حتی بدون مجوز، در حال تولید و پخش محصولات هستند چه برسد به این‌که این محصولات بخواهند مجوز سازمان‌های معتبر نظارتی را داشته باشد. مسئولیت شما چند‌ برابر است. این شما هستید که باید سراغ محصولات مورد تایید بروید.

9- شایع‌ترین عارضه به دلیل استفاده از محصولات آرایشی چیست؟

یکی از شایع‌ترین خطرات، خراشیدگی قرنیه چشم است. این امر می‌تواند، منجر به عفونت‌های بسیاری شود. چنانچه این خراشیدگی را پشت‌گوش بیندازید حتی می‌تواند به سطح بینایی شما نیز آسیب بزند.

بسیاری از مواقع آسیب چشم منجر به ریزش مژه‌ها، ‌ایجاد زخم و التهاب و در مواردی کورشدن می‌شود.

10- شواهدی مبنی بر این‌که استفاده از لوازم آرایش منجر به سرطان می‌شود، وجود ندارد؟

طبق آخرین تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، شواهد زیادی برای اثبات این امر وجود ندارد، اما برخی از آزمایش‌ها احتمال رشد سلول‌های سرطانی را به دلیل برخی از ترکیبات سمی و خطرناک موجود در لوازم آرایشی غیراستاندارد نشان می‌دهد. همچنان تحقیقات بسیاری برای اثبات این مسئله در حال انجام است.

بخش سلامت تبیان


منبع: برترین ها

مطالب مرتبط:

رابطه مواد آرایشی با سرطان

برخی مواد آرایشی باعث جوش می شوند

مشکلات ناشی از مواد آرایشی

آرایش هم باعث نازیبایی می شود

فواید و مضرات کرم هاى آرایشى

پوسته‌ ریزی‌ لب‌ ها ناشی از مواد آرایشی

برخی از کرم‌ های پوست،‌ خطرناکند!

حقایقی درباره مواد آرایشی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.