سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مشروح گفت و گوی تبیان با عوض حیدر پور عضو کمیته منتخب سوال کنندگان از رییس جمهور را با هم بخوانیم
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستاورد سوال از رئیس جمهور


خشکاندن ریشه قانون گریزی؛ دستاورد حداقلی سوال از رییس جمهور

عوض حیدرپور

یک عضو کمیته منتخب سوال کنندگان از رییس جمهور معتقد است که دستاورد حداقلی سوال از رییس جمهور این است که روسای جمهور بعدی به خود اجازه نمی دهند قانون گریزی کنند و سرمایه های ملی کشور را هر طور که خواستند خرج کنند.

عوض حیدر پور در گفت و گوی اختصاصی با سایت ااطلاع رسانی تبیان همچنین با اشاره به اظهارنظرهایی مبنی بر اینکه سوال از رییس جمهور مغایر با نظرات مقام معظم رهبری مبنی بر تعامل قوا است، گفت که ایشان از نمایندگانی که بی تفاوت از کنار فجایع عبور کنند، ناراحت خواهند بود.

مشروح گفت و گوی تبیان با عوض حیدر پور عضو کمیته منتخب سوال کنندگان از رییس جمهور را در زیر می خوانید:

-برخی همکاران نماینده شما معتقد بودند که با هشدار اخیر رهبری به قوا برای علنی نکردن اختلافات موضوع سوال از رییس جمهور نیز باید منتفی شود، با توجه به اظهارات ایشان ارزیابی شما از قرائت سوال از رییس جمهور در مجلس چیست؟

شناختی که ما از رهبری داریم منحصر به این دوره مجلس و چند سال اخیر نیست. من 40 سال است رهبری را می شناسم و همواره به ایشان ارادت داشته و دارم. با این شناخت معتقدم ایشان از نمایندگانی که بی تفاوت از کنار فجایع عبور کنند، ناراحتند و علاقمند به این هستند که مجلس به عنوان قوه ای که در راس امور کشور است، به صورت جدی به وظایف خود عمل کند.

-چه عاملی باعث شد نمایندگان سوال از رییس جمهور را به طور جدی در مجلس دنبال کنند؟

اشکالاتی که در طول دوره گذشته در قانون گریزی ها و عدم تمکین به قانون در دولت های نهم و دهم مشاهده شد و به خصوص آنچه در سیاست های پولی، اعتباری و قیمت گذاری اتفاق افتاد نگرانی هایی را در خصوص وضع نابسامان اقتصادی کشور، ایجاد کرد. ما هم البته معتقدیم بخشی از این موضوع به تحریم ها ربط داشته ولی نباید همه این وضع را به گردن تحریم انداخت؛ بلکه مدیریت داخلی و عملکرد غلط تیم اقتصادی دولت و در راس آن آقای احمدی نژاد مشکلاتی را ایجاد کرد. این در حالی است که آقای احمدی نژاد همیشه می گویند که با فساد مالی مبارزه می کنند و فهرست مفسدین مالی را در اختیار دارد که آن را منتشر خواهد کرد.

عوض حیدرپور

-چرا پاسخ های نمایندگان رییس جمهور در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، سوال کنندگان را قانع نکرد؟

سوال ما از رییس جمهور سوال مشخصی است که در سال های 90 و 91 چقدر دلار آزاد عرضه کرده اید و آیا این دلار با ارز مرجع به بازار ارائه شده و یا ارز آزاد.

دولت یا باید پاسخ می داد که ارز را به قیمت ارز مرجع به بازار ارائه کرده که این امر خیانت و ویژه خواری عده ای را نشان می دهد و یا باید پاسخ دهند که ارز ارائه شده توسط دولت به قیمت ارز آزاد به بازار عرضه شده که در این صورت مابه التفاوت عظیمی -حدود 20 میلیارد دلار- خواهد بود که این مبلغ به خزانه واریز نشده و باید مشخص شود کجا هزینه شده است.

نمایندگان دولت که وزرای اقتصاد و صنعت و رییس کل بانک مرکزی بودند، در پاسخ به سوال نمایندگان در کمیسیون برنامه و بودجه گفتند که ارز به نرخ آزاد به بازار ارائه نشده و ما می دانستیم که این پاسخ، دروغ است و به جای اینکه ابهامی را حل کند بر ابهامات ما افزود. در واقع قدم مهم مجلس این است که می خواهد تکلیف مابه التفاوت ارزی که به بازار آزاد ارائه شده را مشخص کند.

ما معتقدیم که باید ریشه قانون گریزی و حرکت های سلیقه ای را در جامعه بخشکانیم زیرا اگرچه 34 سال از پایه گذاری نظام جمهوری اسلامی می گذرد اما ما در آغاز راه پاسخگویی، دموکراسی و مردمسالاری دینی هستیم. اگر تکلیف همین سوال مشخص شود روسای جمهور بعدی به خود اجازه نمی دهند قانون گریزی کنند و سرمایه های ملی کشور را هر طور که خواستند خرج کنند و این حداقل نتیجه و دستاورد سوال از رییس جمهور خواهد بود

-برخی نمایندگان پیش از قرائت سوال و حتی بعد از آن برای منتفی شون سوال تلاش می کردند، علت این اختلاف در مجلس چه بوده است؟

پیش از قرائت سوال از رییس جمهور در مجلس عده ای از همکاران ما می گفتند انجام سوال از رییس جمهور مد نظر رهبری نیست که به نظر ما برداشت غلطی است. مقام معظم رهبری به مجالس هفتم، هشتم و نهم تاکید کرده اند که مبارزه با فساد اقتصادی را جدی بگیرید. خود ایشان هم همواره پرچمدار مبارزه با فساد اقتصادی بوده اند. بویژه اکنون که اعداد و ارقام به این بزرگی گم شده است! وقتی ایشان حتی نسبت به یک ریال از حقوق بیت المال حساسیت دارند، قطعا از نمایندگان هم می خواهند تکلیف 20 میلیارد دلار را مشخص کنند و در این باره شفاف سازی کنند. تعجب من از نمایندگانی است که نسبت به روشن نبودن تکلیف 20 میلیارد دلار که ما وظیفه داریم آن را تعیین تکلیف کنیم و به اطلاع مردم برسانیم، بی تفاوت هستند.

از زمان قرائت سوال از رییس جمهور در مجلس تلاش دولت مصروف منصرف کردن نمایندگان شده و تا جایی پیش رفته اند که در تعداد امضاها تشکیک کرده اند. متاسفانه اینها دخالت آشکار در وظیفه قوه مقننه، جنگ روانی و تخریب وسیع مجلس است. لازم است رییس جمهور به معاون پارلمانی خود بگویند که دست از دخالت در امور مجلس بکشند.

عوض حیدرپور

-برخی نمایندگان و فعالان سیاسی شائبه ای را در مورد سیاسی بودن سوال از رییس جمهور مطرح می کنند، چقدر این موضوع را قبول دارید؟

سوال من این است که آیا تعیین تکلیف مابه التفاوت 20 هزار میلیارد تومانی ارز یک سوال سیاسی است؟ ما معتقدیم این سوال کاملا اقتصادی و تخصصی و در راستای ایفای وظایف نمایندگی و استیفای حقوق مردم از کسانی است که ویژه خواری می کنند. در واقع اگر دولت ارز را به قیمت ارز مرجع به بازار اراده کرده سرمایه و اموال مردم را حراج و به آنها خیانت کرده و اگر ارز را به نرخ آزاد به بازار عرضه کرده باشد مابه التفاوت آن 20 هزار میلیارد تومان به عنوان مازاد درآمد است که به خزانه واریز نشده و ما نمایندگان هم از نحوه هزینه کرد آن بی اطلاعیم.

باید باور کنیم که در همین مجلس تعدادی هستند که با فشار دولت و جریان انحرافی و با پول اینها به مجلس آمده اند و این مصیبتی برای کشور است.همین ها در مجلس راه می افتند و می گویند که سوال از رییس جمهور سیاسی است. اگر کسانی که این حرف را می زنند نماینده مجلس اند بهتر است در اظهاراتشان تجدید نظر کنند و اگر بیرون از مجلس هستند بعد از تعیین تکلیف سوال و پاسخ رییس جمهور و ارجاع آن به قوه قضاییه در دستگاه قضایی پاسخگو باشند.

-به نظر شما آیا صرف انجام سوال از رییس جمهور و پاسخ های ایشان مشکلی را حل می کند؟

ما معتقدیم که باید ریشه قانون گریزی و حرکت های سلیقه ای را در جامعه بخشکانیم زیرا اگرچه 34 سال از پایه گذاری نظام جمهوری اسلامی می گذرد اما ما در آغاز راه پاسخگویی، دموکراسی و مردمسالاری دینی هستیم. اگر تکلیف همین سوال مشخص شود روسای جمهور بعدی به خود اجازه نمی دهند قانون گریزی کنند و سرمایه های ملی کشور را هر طور که خواستند خرج کنند و این حداقل نتیجه و دستاورد سوال از رییس جمهور خواهد بود.

سارا کیان

بخش سیاست تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین