وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شواهد معتبر تاریخی و تجربه‌های عینی درنهضت بزرگ اسلامی ایران به خوبی نشان می‌دهند كه نقش قشر جوان در ظهور حضرت حجت و حكومت آن حضرت به مراتب چشمگیرتر از گذشته و امروز خواهد شد و خدمات جوانان در راه تحقق آرمانهای امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف به اوج خ
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جلوه جوانان در یاران حضرت مهدی(عج)

انتظار

نسل جوان چون از فطرت دست نخورده و سرشت پاكی بهره‌مند است در طول تاریخ همواره از حركتهای اصلاحی و دینی استقبال و حمایت كرده است. در آغاز رسالت پیامبر صل الله علیه و آله و سلم و پیش از آشكار شدن رسالت آن حضرت، تعداد چشمگیری از جوانان به افكار و اندیشه‌های حضرت لبیك گفتند و اسلام آوردند. از سوی دیگر، رسول گرامی اسلام به جوانان عنایت ویژه‌ای داشت و اغلب از آن‌ها در امور مهم اجرایی، نظامی، دینی و غیره بهره می‌گرفت و بعضی را به عنوان نماینده و سفیر نزد پادشاهان و رهبران كشورهای دیگر می‌فرستادند كه گاهی آن حضرت به خاطر همین گزینش‌ها مورد اعتراض اصحاب میانسال قرار می‌گرفت. (1) در زمان امام علی علیه السلام و سایر امامان معصوم هم، جوانان نقش و جایگاه مهمی داشتند، چنانكه نقش جوانان در قیام تاریخی كربلا بر كسی پوشیده نیست. علاوه بر شواهد تاریخی، تجربه انقلاب اسلامی ایران هم این واقعیت را به وضوح نشان داد. قشر پرشور و پویای جوان در تمام مراحل انقلاب، حضوری حماسی داشته و از جان خود در راه رشد، بالندگی و پیروزی انقلاب مایه گذاشتند، بعد از پیروزی نیز،‌این قشر در برابر انواع و اقسام ترفندهای دشمن مقاومت كرد، به گونه‌ای كه می‌توان گفت اگر حضور چشمگیر و حماسی جوانان در انقلاب اسلامی ایران صورت نمی‌گرفت امروزه سرنوشت انقلاب و جایگاه آن معلوم نبود.

 

در ركاب حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

شواهد معتبر تاریخی و تجربه‌های عینی درنهضت بزرگ اسلامی ایران به خوبی نشان می‌دهند كه نقش قشر جوان در ظهور حضرت حجت و حكومت آن حضرت به مراتب چشمگیرتر از گذشته و امروز خواهد شد و خدمات جوانان در راه تحقق آرمانهای امام عصر(عج) به اوج خود خواهد رسید، این موضوع با روایتی از امام صادق علیه السلام مورد تأكید قرار گرفته، ایشان می‌فرمایند: «هنگام ظهور حضرت مهدی، جوانان شیعه در حالی كه بر روی بامهای خانه هایشان در خواب به سر می‌برند همگی در یك شب به ندای آسمانی آن حضرت لبیك می‌گویند و در همان شب، بدون وعده قبلی به سوی مكه می‌شتابند در بامداد خود را به آن شهر می‌رسانند و به زیارت امام و رهبر خویش نایل می‌شوند.»(2)

امام حسن علیه السلام فرمود: خداوند عمر حضرت مهدی را در غیبت طولانی می‌كند و سپس او را به صورت شخصی جوان ظاهرمی سازد تا معلوم شود كه خدای متعال بر همه چیز قادر و تواناست»

اولین سفیر جوان

امام جعفر صادق علیه السلام فرمود: هنگام ظهور آن حضرت، جوانی از سوی آن حضرت به عنوان سفیر انتخاب می‌شود و از جانب آن حضرت به سوی مكه می‌رود، تا پیام امام را به اهل مكه برساند و آن‌ها را به پیروی از حكومت حق فراخواند (دربرخی روایات، از او باعنوان «نفس زكیه» و «سید حسنی» یاد شده است). وی خود را به مكه می‌رساند و پیام آن حضرت را به مردم ابلاغ می‌كند، اما حكمرانان مكه او را میان ركن و مقام به شهادت می‌رسانند. این جوان سلحشور، نخستین سفیر حضرت حجت و اولین شهید در راه تحقق حكومت جهانی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است. (3)

 

313 یاور جوان

اوصاف و خصوصیاتی كه در احادیث منقول از ائمه هدی علیهم السلام برای 313 نفر از اصحاب خاص امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ذكر شده، عبارت است از: «جوان، عالم، فقیه، عارف، ایمان استوار، شجاع، متواضع، شیفتة شهادت و...» صفت جوانی یكی از ویژگیهای این گروه می‌باشد.

حضرت علی علیه السلام فرمود: اصحاب و یاران حضرت مهدی جوانانی هستند كه در میان آنها پیرمرد به چشم نمی‌خورد مگر خیلی اندك مانند سرمه در چشم و نمك در غذا كه كم‌ترین چیزی است». (4)

شواهد معتبر تاریخی و تجربه‌های عینی درنهضت بزرگ اسلامی ایران به خوبی نشان می‌دهند كه نقش قشر جوان در ظهور حضرت حجت و حكومت آن حضرت به مراتب چشمگیرتر از گذشته و امروز خواهد شد و خدمات جوانان در راه تحقق آرمانهای امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف به اوج خود خواهد رسید

منجی جوان

در كلمات بیشتر امامان معصوم علیهم السلام صفت جوانی یكی از ویژگیهای حضرت مهدی مطرح شده و با عبارات گوناگونی جوانی آن حضرت مورد تأكید قرار گرفته كه به چند نمونه از آن روایات اشاره می‌شود.

1-  امام علی علیه السلام فرمود: مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، جوانی از قبیله قریش و مرد چابك و ماهری از تبار دلیر مردان است كه در سن 30 یا كمتر از 40 سال ظهور می‌كند.»(5)

2- امام حسن  علیه السلام فرمود: خداوند عمر حضرت مهدی را در غیبت طولانی می‌كند و سپس او را به صورت شخصی جوان ظاهرمی سازد تا معلوم شود كه خدای متعال بر همه چیز قادر و تواناست.»(6)

3- در روایات متعددی از امام صادق علیه السلام نقل شده است كه ایشان فرمودند: «مهدی جوانی رشید و بلندقامت است كه در سن نزدیك به 30 سال ظهور خواهد كرد. (7)

4- امام رضا علیه السلام فرمود: علامت مهدی، این است كه وی از نظر سنی، پیر اما در ظاهر و سیما، جوان خواهد بود به طوری كه هر كس آن حضرت را زیارت كند 40 یا كمتر از آن را تصور خواهد كرد.» (8)

 

پی نوشت:

 1-  طبقات الكبری، ص125.

 2-  بحارالانوار، ج52، ص370.

 3-  ارشاد،مفید، ج2، ص368.

 4-  منتخب الاثر، صافی گلپایگانی، ص484، غیبه نعمانی، ص316.

 5-  ملاحم و فتن، ابن طاووس، ص73، نجم الثاقب، ص114.

 6-  كمال الدین و تمام النعمة، صدوق، ص105.

 7-  همان، ص191.

 8- كمال الدین و تمام النعمه، ص652.

بخش مهدویت تبیان


منبع: مجله امان شماره 7

حمیده دانشجو

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین