تبیان، دستیار زندگی
استفاده از گوشی‌های هدفون برای گوش دادن به موسیقی از طریق ابزارهای الکترونیکی، این روزها در میان بسیاری از جوانان،‌ دانشجویان و یا حتی مسافران تاکسی‌ها و وسایل نقلیه عمومی متداول شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خودتان را به هدفون سنجاق نکنید!

خودتان را به هدفون سنجاق نکنید


استفاده از گوشی‌های هدفون برای گوش دادن به موسیقی از طریق ابزارهای الکترونیکی، این روزها در میان بسیاری از جوانان،‌ دانشجویان و یا حتی مسافران تاکسی‌ها و وسایل نقلیه عمومی متداول شده است.


پزشکان هشدار می‌دهند که هرچند گوش دادن به موسیقی امری عادی است، اما تماس زیاد و طولانی مدت با صدای بلند می‌تواند به گوش‌ها آسیب جدی وارد کند. به علاوه در بلندمدت این عادت می‌تواند منجر به ناشنوایی دائمی شود.

برای پیشگیری از این قبیل آسیب‌ها ما به شما دستورالعملی کاربردی برای استفاده مناسب و استاندارد از این لوازم توصیه می‌کنیم تا با عمل به آن‌ها از گوش‌های خود در برابر آسیب‌های احتمالی در آینده جلوگیری کنید. این دستورالعمل عبارت است از:

استفاده از محافظ گوش

اگر مجبور به استفاده از هدفون هستید، برای محافظت از گوش‌های خود می‌توانید از محافظ گوش یا وسیله‌ای با عنوان «گوش گیر» استفاده کنید تا از شدت صدا کاسته شود و همچنین تا جایی که می توانید از صدای بلند دوری کنید.

از هدفون‌های مرغوب استفاده کنید

از گوشی‌هایی که جنس مرغوب‌تر دارند و صداهای اضافی را حذف می‌کنند استفاده کنید، چون اگر جنس هدفون نامرغوب باشد، مجبور می‌شوید دائم صدا را بالا ببرید و همین امر بیشتر به گوش تان آسیب می‌رساند.

برای تمیز کردن گوش‌ها به جای پاک کردن گوش با دستمال، هفته‌ای یک نوبت یک قطره روغن زیتون داخل هر گوش بریزید تا به طور طبیعی چرب شوند.

به گوش‌های خود استراحت دهید

خودتان را به هدفون‌ها و پخش كننده‌های موسیقی سنجاق نکنید و زمان مدت استفاده از این وسایل را حتی‌المقدور کاهش دهید. همچنین در فواصل کوتاه مدت از این وسایل استفاده کنید و هر از گاهی به گوش تان استراحت بدهید.

صدای mp3‌ را کم کنید

هرگز با صدای خیلی بلند به موسیقی گوش ندهید.

حد صدای بلند را تشخیص دهید

اگر صدای آهنگ یا فایل صوتی که می‌شنوید به قدری است که شما را ناراحت می‌کند، یا صداهای اطراف خود را نمی‌شنوید و یا فرد کناری شما صدای آهنگ را در مواقعی که هدفون داخل گوش تان است می‌شنود، این بدان معنی است که صدای موسیقی خیلی بلند است و حتماً به گوش تان آسیب وارد می‌کند.

شاید شنیدن موسیقی با صدای بلند خیلی هیجان‌آور و معرکه باشد اما مطمئن باشید که به تارهای شنوایی شما آسیب خواهد رساند.

خودتان را به هدفون سنجاق نکنید

برای استفاده از هدفون مقررات بگذارید

برای استفاده از هدفون مخصوصاً برای گوش دادن به موسیقی، قوانینی را برای خود تعیین کرده و خود را ملزم به رعایت آن‌ها کنید. برای مثال صدای موسیقی را از 50 درصد بیشتر نکنید و یا در هر روز بیش از 90 دقیقه به موسیقی‌ گوش ندهید.

برای حفاظت بیشتر، گوش‌های خود را به طور طبیعی چرب نگه دارید؛ برای تمیز کردن گوش‌ها به جای پاک کردن گوش با دستمال، هفته‌ای یک نوبت یک قطره روغن زیتون داخل هر گوش بریزید تا به طور طبیعی چرب شوند.

همیشه از هدفون سالم استفاده کنید

اگر متوجه هر نوع آسیب جزیی در هدفون شدید سریع آن‌ها را با یک گوشی سالم تعویض کنید و منتظر نمانید تا کاملاً خراب شود. استفاده از گوشی خراب احتمال آسیب‌دیدگی گوش‌ها را تشدید می‌کند.

برای مراجعه به متخصص تأخیر نکنید

به محض این که متوجه کوچک‌ترین مشکل شنوایی در گوش‌های خود شدید، سریع به متخصص مراجعه کنید و این امر مبهم را به تعویق نیندازید.

منبع: ایسنا


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: گنج زندگی

مطالب مرتبط:

نکته‌هایی درباره گوشی موبایل

پدرجان صدای منو می‌شنوی؟!