تبیان، دستیار زندگی
خانم های خانه دار باید بدانند یکی از اصلی ترین مناطق بالقوه بیماری زا، خانه خود آنها است. در واقع آنها باید خانه شان را به خانه ای خالی از...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خانه‌تان را از میکروب‌ها پاک کنید


زمانی که می خواهید خانه را جاروبرقی بکشید، باید بدانید که آهسته تر جارو کشیدن، بهتر است. سریع جارو کشیدن باعث می شود که مقدار بیشتری گردوغبار به هوا بلند شود و در هوا معلق بماند.


آلودگی خانه

خانم های خانه دار باید بدانند یکی از اصلی ترین مناطق بالقوه بیماری زا، خانه خود آنها است. در واقع آنها باید خانه شان را به خانه ای خالی از بیماری بدل کنند، اما چگونه؟ خانه ای که محل زندگی و پایگاه شما و سایر اعضای خانواده تان است، حتما باید محل سلامت باشد، نه محل زندگی میکروب ها و عوامل بیماری زا. برای آنکه خانواده تان را از خطرات مختلف دور نگه دارید، این نکته ها را رعایت کنید.

1- بهتر است خانه تان را آرام جارو کنید.

زمانی که می خواهید خانه را جاروبرقی بکشید، باید بدانید که آهسته تر جارو کشیدن، بهتر است. سریع جارو کشیدن باعث می شود که مقدار بیشتری گردوغبار به هوا بلند شود و در هوا معلق بماند.

در ضمن همیشه حواس تان باشد که کیسه جاروبرقی را به محض پر شدن، خالی یا تعویض کنید و البته باید این کار را در خارج از خانه انجام دهید.

کیسه جاروبرقی پر از میکروب های خطرناکی مثل ای کولای و سالمونلاست. اگر در محیط خانه کیسه جاروبرقی را خالی کنید ممکن است این میکروب ها در هوا پخش شوند و روی همه چیز بنشینند و شما را مریض کنند

2- با تهویه روشن حمام کنید.

به طور معمول بسیاری از انسان ها در زمان حمام کردن تهویه حمام را خاموش می کنند، زیرا از خطر اتصالی کردن آن می ترسند، اما باید بدانید که روشن کردن تهویه در زمان حمام کردن مانع از شکل گیری کپک قارچ می شود.

این ماده گاه نامریی ممکن است باعث سرفه، گرفتگی سینه، چشمان قرمز و خارش چشم شود. کپک و توده های معلق قارچی به خصوص برای افراد آسمی و سایر بیماری های آلرژی خطرناک هستند، زیرا می توانند باعث بروز حمله در آنها شوند.

مواد شوینده

3- از شوینده های طبیعی استفاده کنید.

برخی از صابون ها و موادشوینده حاوی مواد مضر و سمی هستند. فتالات ها، یکی از خطرناک ترین این مواد هستند که در بعضی از اسپری های خوشبوکننده و معطر وجود دارند و می توانند باعث ناباروری و مشکلات بارداری شوند.

راه های مطمئن تری برای تمیز و خوشبو کردن هوای خانه وجود دارد؛ مثلا می توانید از گیاهان خوشبو و معطر یا عود استفاده کنید. مواد طبیعی، فاقد مواد شیمیایی مضر هستند و استفاده از آنها خطری ایجاد نمی کند.

4- شیر آشپزخانه یکی از مناطق خطرناک خانه است.

شیر کوچک فلزی آشپزخانه شما یکی از بهترین محل ها برای رشد انواع میکروب هاست. به هرحال باکتری ها و قارچ ها در محیط های مرطوب راحت تر رشد می کنند. این میکروب ها می توانند به ظرف ها و سایر وسایل آشپزخانه که از آنها استفاده می کنید، منتقل شوند.

برای آنکه شیر آشپزخانه شما به منبع میکروب بدل نشود، باید حداقل هفته ای یک بار آن را با آب گرم و ماده ضدعفونی کننده بشویید و سپس آن را با یک پارچه تمیز خشک کنید. اگر بتوانید شیر آب را باز کنید و در یک ظرف حاوی مواد ضدعفونی کننده قرار دهید نتیجه بهتری می گیرید.

حدود 80 درصد از یخچال های خانگی در ناحیه در خود و در محل بسته شدن در دچار آلودگی میکروبی شدید هستند

5- ورودی خانه تان باید همیشه تمیز باشد.

کفش ها یکی از آلوده ترین وسایل موجود در خانه ها هستند. مطالعات اخیر نشان داده که 95 درصد از کفش ها به نوعی از باکتری های خطرناک آغشته هستند. برای آنکه دچار مشکل نشوید، بهترین کار این است که قبل از ورود به خانه کفش ها را در داخل یک کمد مخصوص قرار دهید و در داخل خانه از روفرشی یا دمپایی مخصوص خانه استفاده کنید. اما اگر کفش ها را داخل خانه می برید و روی روفرشی می گذارید بهتر است همیشه روفرشی تان را تمیز کرده و بشویید و ضدعفونی کنید.

6- چگونه باید یخچال تان را تمیز کنید؟

شاید فکر کنید که یخچال شما یکی از تمیزترین جاهای خانه تان است. شاید به طور مرتب آن را تمیز می کنید. اما تا به حال به در آن نگاه کرده اید؟

مطالعات اخیر در دانشگاه ساوتمپتون نشان داده است که حدود 80 درصد از یخچال های خانگی در ناحیه در خود و در محل بسته شدن در دچار آلودگی میکروبی شدید هستند.

برای آنکه خطر را از موادغذایی و نوشیدنی های مورد استفاده خودتان و اعضای خانواده تان دور کنید، بهترین کار این است که حتما در زمان تمیز کردن یخچال در آن را باز کرده و تمام قسمت های آن را تمیز کنید. یادتان باشد که بهترین کار استفاده از مواد ضدعفونی کننده مخصوص برای تمیز کردن در یخچال است.

بخش سلامت تبیان


منبع: روزنامه شرق - سیما هاشمی

مطالب مرتبط

نظافت وسایل شخصی در حمام و دستشویی

ماشین لباس‌ شویی هم باعث بیماری می شود

بهداشت حمام

66 میلیون میکروب کف کفش‌ شما

با بوی بد چاه چه باید کرد؟

تاثیر آلاینده‌های خانه بر سلامتی

خطرات آلاینده های خانگی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.